Veřejná doprava

​Ve vlacích Českých drah platí Jízdenka na léto

3.7. – Od pátku 1. července platí ve vlacích Českých drah prázdninová Jízdenka na léto, kterou lze použít v sedmi nebo čtrnácti na sebe navazujících dnech. „V době platnosti umožňuje volné cestování spoji Českých drah bez omezení počtu spojů nebo ujetých kilometrů, a tak můžete během jednoho týdne projet celou republiku za pár korun. Podle zvoleného typu dokladu totiž vyjdou denní náklady na cestování mezi 78 a 127 korunami. Při současné cenně pohonných hmot ujedete autem za tuto částku zhruba 30 až 50 kilometrů, vlakem můžete cestovat třeba z Chebu do Ostravy. To je skoro 600 kilometrů,“ řekl Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

​Středočeský kraj si dá zpracovat studii k rozvoji veřejné dopravy v okolí Prahy

1.7. – Středočeský kraj si dá zpracovat studii k rozvoji veřejné dopravy v okolí Prahy. Pomůže stanovit a územně chránit potenciální koridory, které bude v budoucnu nutné využít s ohledem na rostoucí zájem cestujících. Součástí má být i prognóza zohledňují předpokládaný rozvoj území či dopravní sítě. Náklady jsou přes 6,5 milionu korun, s vyhotovením studie souhlasili krajští radní, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

​Autobusový dopravce BusLine nedostane v Pardubickém kraji měsíční platbu

29.6. – Společnost BusLine, která zajišťuje regionální autobusovou dopravu ve čtyřech z osmi oblastí v Pardubickém kraji, nedostane platbu za jeden měsíc. Důvodem jsou výpadky spojů po převzetí dopravy 12. června, firmě se nedostává řidičů. Kromě toho bude muset zaplatit pokutu podle smlouvy s Pardubickým krajem, řekl dnes na jednání krajských zastupitelů náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

​Vedení Prahy schválilo změnu stanov DPP kvůli kauze Dozimetr

28.6. – Radní hlavního města včera z pozice valné hromady změnili stanovy pražského dopravního podniku (DPP) tak, že jeho vedení nově nebude moci bez souhlasu vedení metropole rozhodovat o majetkových transakcích nad 50 milionů korun. Dosud byl limit zhruba šest miliard korun. Opatření radní schválili na pokyn městského zastupitelstva, které jim to uložilo předminulý týden spolu se zadáním hloubkového auditu v DPP a dalších městských firmách, které měl v gesci obviněný bývalý náměstek primátora za STAN Petr Hlubuček.

​Zeptali jsme se Ing. Daniela Adamky, prezidenta Asociace dopravních, spedičních a servisních společností středních Čech (ADSSS) a generálního ředitele Arriva Transport ČR, a. s.

Asociace ADSSS slaví 30 let od svého založení, k čemuž blahopřejeme. Jak se za tu dobu změnila pozice svazu a jak vnímáte současnou komunikaci se státní správou a objednavateli dopravy na úrovni krajů?

​Nové hybridní technologie IVECO Bus zvyšují úroveň udržitelnosti a TCO

Společnost IVECO Bus potvrzuje své přední postavení v oblasti vozidel s alternativním pohonem a rozšiřuje svou nabídku udržitelných vozidel pro městskou dopravu o novou generaci hybridních autobusů, které jsou k dispozici ve verzích na zemní plyn a obnovitelné palivo XTL.

​Invalidé třetího stupně budou mít ve veřejné dopravě, vyjma MHD, slevu 50 procent

23.6. – Invalidé třetího stupně budou mít podle ministra dopravy Martina Kupky od 1. července nárok na slevu 50 procent ve veřejné dopravě, vyjma městské hromadné dopravy (MHD). Od pondělí budou moci u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) žádat o QR kód k získání slevy. Opatření, které včera přijala vláda, se bude týkat zhruba 100 000 lidí. Martin Kupka to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu

​Odbory žádají, aby v budějovické MHD stouply platy o pětinu na nejméně 40 tisíc

23.6. – Odboráři v českobudějovickém dopravním podniku žádají, aby průměrná hrubá mzda na pozicích řidič, servis a THP byla od příštího roku nejméně 40 000 Kč hrubého. Vzrostla by tak o 20 procent. Řekl to Radek Čejka, předseda podnikové organizace odborového svazu pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství. Podle vedení podniku se tam daří zvyšovat průměrnou mzdu. Nyní dosahuje 35 000 Kč. V prvním letošním čtvrtletí byl krajský průměr podle statistiků 34 013 Kč. Podnik má kolem 440 zaměstnanců.

​Společnost IVECO Bus oznámila plány na obnovení výroby autobusů v Itálii

22.6. – Společnost Iveco Group prostřednictvím své značky IVECO Bus, předního výrobce autobusů pro hromadnou dopravu a prémiové autobusy a autokary, požádala o přístup k rozvojové zakázce Ministerstva hospodářského rozvoje v rámci příležitostí, které umožňuje Národní plán obnovy a odolnosti (PNRR). Cílem je zahájit výrobní investice a výzkumné a vývojové činnosti, které budou využívat dovednosti a produkty národního dodavatelského řetězce automobilového průmyslu se zvláštním zaměřením na odvětví specializovaných komponentů.

​Městský elektrobus E-WAY bude jezdit ve slovinském Mariboru

21.6. – Společnost IVECO Bus dodala dopravnímu podniku města Maribor, společnosti Marprom, dva 12metrové rychlonabíjecí vozy E-WAY pro provoz ve městě Maribor. Bezemisní a tiché vozy E-WAY přispějí k rozvoji čistého města a zároveň zlepší život řidičů, cestujících a občanů. Budou jezdit mezi novými elektrickými dobíjecími stanicemi ve městě Maribor na nejvytíženější autobusové lince č. 6.

spinner