Veřejná doprava

​Noví autobusoví dopravci budou v Pardubickém kraji jezdit od června 2022

9.9. – Noví autobusoví dopravci, které Pardubický kraj vybral v opakovaném výběrovém řízení, začnou v regionu jezdit až v polovině příštího roku. Dřívější termín by mohl způsobit komplikace. Dopravci mají s hejtmanstvím smlouvy na deset let, náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš s nimi jednal o nejdůležitějších bodech budoucí spolupráce.

​Veřejnou dopravu v Praze a středních Čechách bude řídit jedna organizace

8.9. – Veřejnou dopravu v Praze a ve středních Čechách by měl v budoucnu řídit jeden organizátor místo nynějších dvou. Na sloučení organizací Ropid a Integrovaná doprava Středočeského kraje (IDSK) se dohodli zástupci kraje a Prahy. Se sloučením do jednoho subjektu vlastněného Prahou i krajem se počítá do roku 2024, řekl na včerejším setkání se středočeskými starosty v Praze krajský radní pro veřejnou dopravu Petr Borecký.

Škoda Electric a Solaris jsou blízko zakázky na dodávku trolejbusů do Bratislavy

4.9. - Konsorcium plzeňské firmy Škoda Elektric a polské skupiny Solaris Bus & Coach s cenou 16,76 milionu EUR (přes 426 milionů korun) bez DPH podalo nejlepší nabídku na dodávku dvoukloubových trolejbusů do Bratislavy. ČTK o tom informoval bratislavský městský dopravní podnik DPB, který tendr na 16 zmíněných trolejbusů o délce až 24 metrů, stejně jako na dodávky kratších trolejbusů, vypsal letos na jaře.

Liberec bude ručit za úvěr dopravního podniku na opravu tratě do Jablonce

3.9. - Liberec bude ručit za úvěr Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce (DPMLJ) ve výši 179 milionů korun, bez toho by ho dopravce nedostal. Peníze se použijí na rekonstrukci tratě do Jablonce. Schválení ručitelského prohlášení včera schválili liberečtí zastupitelé.

Jihlava investuje do prodloužení dráhy pro trolejbusy přes 129 milionů korun

27.8. - Jihlava prodlouží dráhu pro městské trolejbusy o několik kilometrů do části Bedřichov, k průmyslové zóně s velkými továrnami. Na stavbu za 129,8 milionu korun bez daně už město vybralo zhotovitele, který příští měsíc převezme staveniště. Skončit by měl příští rok na podzim. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Ryška. Přibližně dvě třetiny tohoto projektu by měla pokrýt evropská dotace.

Jednu z linek kladenské MHD budou od září obsluhovat elektrobusy

27.8. - Jednu z linek kladenské městské hromadné dopravy budou od září obsluhovat elektrobusy. V Kladně nyní jezdí vozy MHD pouze na stlačený zemní plyn (CNG). V srpnu společnost ČSAD MHD Kladno pořídila 28 nových CNG autobusů a dva elektrobusy. Pokud se elektrobusy osvědčí, plánuje město spolu s dopravcem pořízení dalších šestnácti v roce 2023 pro nasazení na páteřní linky 603 a 606, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Nová ostravská firma MRWheels vyrábí obruče pro kolejová vozidla v areálu VHM

27.8. – Tradice těžkého strojírenství v areálu ostravských strojíren Vítkovice Heavy Machinery (VHM) pokračuje i poté, co byl komplex začátkem roku prodán v dražbě. V prostorách bývalé kovárny úspěšně podniká společnost MRWheels ze skupiny CE Industries a zaměstnává 85 pracovníků, vesměs bývalých zaměstnanců VHM. Za rok 2020 dosáhla tržeb 76,7 miliónu Kč a měla zisk před zdaněním 2,3 miliónu Kč. V plánu na letošní rok má meziroční zdvojnásobení prodejů svého hlavního produktu, obručí pro kolejová vozidla.

​Ministerstvo je připraveno přidat peníze na regionální dopravu, ale chce pravidla

23.8. – Ministr dopravy Karel Havlíček v sobotu uvedl, že ministerstvo je od příštího roku připraveno přidat krajům peníze na regionální veřejnou dopravu, ale bude chtít dlouhodobý scénář jejího provozování včetně zachování provozu lokálních železničních tratí. Řekl to po setkání s vedením Rožmitálu pod Třemšínem. Reagoval na plánované úspory Středočeského kraje, který nahradí některé vlaky na 12 málo vytížených středočeských tratích autobusy. Hejtmanství tím chce ušetřit 52 milionů korun ročně Jednou z tratí je i číslo 204 Březnice – Rožmitál pod Třemšínem. S vedením kraje se náměstci ministerstva dopravy mají podle Havlíčka setkat ve středu.

​Cestující nově najdou OneTicket také na Mapy.cz

19.8. – „Pokračujeme v digitalizaci a službách veřejnosti, po spolupráci s portálem CzechTourism Kudyznudy.cz je to další výrazné rozšíření dostupnosti jedné jízdenky na železnici, která umožňuje pohodlnější nákup jízdního dokladu a využívání vlaků na výlety i každodenní cestování,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

​Ukrajina se po pandemii opět otevírá, Leo Express spouští autobusovou linku

18.8. – Po dlouhé koronaviruové pauze se opět otevřely hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou i pro autobusovou dopravu. Leo Express proto spustil prodej jízdenek na svůj návazný autobusový spoj z Košic do Užhorodu a Mukačeva, který poprvé vyjede 26. srpna. Autobusový spoj v Košicích navazuje na vlakové spoje Leo Express z Prahy, Pardubic, Olomouce nebo Ostravy. Cestujícím tak nabízí pohodlný spoj ze střední Evropy až do srdce Ukrajiny pouze s jedním přestupem.

spinner