Veřejná doprava

Tramvaje pro švédský Göteborg opraví Škoda Group ve svém ostravském závodě

13.5. - Škoda Group získala významnou zakázku na opravu 80 tramvají, které aktuálně slouží ve švédském Göteborgu. Švédský dopravce Västtrafik, který tramvaje provozuje, uzavřel se Škodou kontrakt na revizi a opravy tramvají typového označení M31. Práce se budou odehrávat v ostravském výrobním zázemí skupiny Škoda od letošního roku až do roku 2027. Celkový objem zakázky dosahuje 1,95 miliardy ko­run.

V okolí Mníšku pod Brdy bude kraj testovat deset vodíkových autobusů

12.5. - Středočeský kraj plánuje v okolí Mníšku pod Brdy u Prahy testování deseti autobusů s vodíkovým pohonem. Cestující by měly začít vozit v roce 2024. Náklady na zavedení jejich provozu budou kolem 240 milionů korun, většinu částky by měly pokrýt evropské dotace. Krajští radní dnes schválili memorandum o tomto projektu, zapojí se do něj organizátor středočeské dopravy IDSK, společnost ČEZ a dopravní firma MARTIN UHER bus, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství David Šíma.

DPP hledá firmu, která bude při stavbě metra D kontrolovat pohyby hornin

10.5. - Pražský dopravní podnik (DPP) hledá firmu, která bude při stavbě druhého úseku metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory sledovat dopady ražení tunelů na podloží a stavby v okolí. Nabídky zájemců o takzvaný geomonitoring a pasportizaci očekává podnik v první polovině letošního července. V nejbližších týdnech DPP plánuje rovněž vypsat tendr na zhotovitele druhého úseku. ČTK to dnes sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková.

Lidé v Ostravě se možná ještě letos svezou novými trolejbusy Škoda T’City

9.5. - Cestující v Ostravě se možná ještě v letošním roce svezou novými trolejbusy Škoda T’City, kterých si dopravní podnik objednal od skupiny Škoda Transportation zatím 18. Podle původních plánů měly začít ve městě jezdit v únoru 2023, výrobce je ale nejspíš dodá dřív. ČTK to řekl předseda představenstva a generální ředitel Dopravního podniku Ostrava (DPO) Daniel Morys. Hodnota zakázky vzešlá ze soutěže je bez DPH 203 milionů korun.

Nové ostravské elektrobusy dobíjí Siemens

9.5. - Dopravní podnik Ostrava zahájil provoz nových elektrobusů, dobíjecí infrastrukturu dodává Siemens Smart Infrastructure. Největší flotilu elektrobusů v České republice bude dobíjet výkonná technologie SICHARGE UC, která využívá nejmodernějšího evropského standardu průběžného dobíjení OppCharge pro elektrické autobusy. V terminálu Hranečník zahájila provoz první dobíjecí stanice v ČR, která komunikuje s elektrobusem prostřednictvím nového standardu OppCharge založeném na Wi-Fi propojení s vozidlem.

Dopravní podnik Ostrava uvedl do provozu první z 24 nových elektrických autobusů

7.5. - Dopravní podnik Ostrava (DPO) uvedl do provozu první z 24 elektrických autobusů s průběžným dobíjením, které rozšíří jeho vozový park. V Hranečníku ve Slezské Ostravě začala fungovat i nová nabíjecí stanice. Další elektrobusy podnik uvede do provozu postupně do podzimu, kdy přibudou i další tři nabíjecí stanice ve Valchařské ulici v centru města. Celková hodnota autobusů Solaris včetně dobíjecích ramen je bez DPH 308 milionů korun. Novinářům to řekl předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys.

DPP vypíše architektonickou soutěž na lanovku z Podbaby do Bohnic

5.5. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na lanovku, která má v budoucnu propojit Podbabu s Bohnicemi. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Podmínky soutěže podle ní DPP zveřejní nejpozději 9. května a zájemci se do ní budou moci hlásit do konce měsíce. Výsledek by měl být znám v srpnu. Lanovka má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať.

Začala rekonstrukce tramvajové trati z Liberce do Jablonce za 740 mil.Kč

3.5. - Rozebíráním starých kolejí začala rekonstrukce posledního, zhruba pět kilometrů dlouhého úseku tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Na dotaz ČTK to řekla Martina Poršová, mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce, který je investorem. Stavba, která včetně DPH přijde na 740 milionů korun, by měla být hotova příští rok v dubnu.

​Teplice chtějí mít od roku 2024 bezemisní městskou dopravu zajištěnou trolejbusy

1.5. – Teplice chtějí mít od roku 2024 bezemisní městskou hromadnou dopravu. Zajišťovat ji budou pouze trolejbusy. V lázeňském městě jezdí trolejbusy už 70 let. Radnice investuje do nákupu hybridních vozů a rozšiřování linek. Řekl to mluvčí magistrátu Robin Röhrich.

​Do ulic Brna se po dvou letech vrací autobusy s cyklonosiči

30.4. – Na vybraných spojích linky 57 začaly opět jezdit autobusy se speciálními cyklonosiči. Do ulic vyjely po dvouleté pauze způsobené covidem. V provozu jsou od 30. dubna až do konce října. Linka 57 přitom bude z důvodu výstavby další části Velkého městského okruhu nově jezdit až na Vinohrady.

spinner