​Česká asociace LPG: Podíl bioLPG na českém trhu roste, obnovitelnou variantu fosilního LPG nabízí další dodavatel

​Česká asociace LPG: Podíl bioLPG na českém trhu roste, obnovitelnou variantu fosilního LPG nabízí další dodavatel

28.8. - BioLPG se v Česku mění z okrajového paliva na viditelnou součást trhu. Tisíce tun obnovitelného LPG ročně už proudí na čerpací stanice a nabídku letos rozšířila i společnost Tomegas. Díky moderním technologiím a využití odpadních surovin má bioLPG potenciál stát se významnou nízkoemisní alternativou fosilního propanu.

Význam LPG v Česku v posledních letech rostl, a to zejména v souvislosti s odstávkou velkého množství starých kotlů na tuhá paliva. Plynové vytápění je logickou volbou především u starších domů, v řadě lokalit však možnost připojení k distribuční soustavě zemního plynu vůbec neexistuje. Navíc v případech, kdy je třeba budovat zcela novou přípojku zemního plynu, může při porovnání celkových nákladů dávat větší smysl investovat do instalace zásobníku na kapalný propan (LPG).

Stejně jako případě zemního plynu, kde se stále více využívá biometan, dochází také u LPG k rozvoji obnovitelných alternativ. BioLPG se na českém trhu poprvé objevilo v roce 2020. Zatímco tehdy šlo spíše o symbolické množství řádově desítek tun, v posledních letech proudí zejména na tuzemské čerpací stanice LPG prostřednictvím autocisteren celkově už tisíce tun biopropanu. Pro srovnání, celkově se v Česku loni dle dat Celní správy spotřebovalo přes 80 tisíc tun LPG v segmentu autoplynu, tedy pro pohon LPG vozidel. Podíl bioLPG tak přestává být zanedbatelný.

BioLPG stejně jako například obnovitelný dimethylether (rDME), přitom mají dostatečný potenciál pokrýt významnou část dnešní evropské spotřeby LPG. Podle evropské asociace Liquid Gas Europe proto mohou sehrát významnou roli v rámci dekarbonizace. „Potenciál těchto paliv v Evropě postupně roste díky rozvoji pokročilých technologií a využívání různých typů biomasy a odpadních surovin. Klíčovou výhodou obnovitelných paliv na bázi LPG je navíc možnost využít stávající infrastrukturu a zařízení, což umožňuje jejich rychlejší a ekonomicky efektivní nasazení,“ vysvětluje Ivan Indráček, výkonný ředitel České asociace LPG.

Rostoucí dostupnost bioLPG se začíná odrážet i v nabídce českých dodavatelů. V letošním roce zahájila distribuci bioLPG na svých čerpacích stanicích společnost Tomegas. Firma uvádí, že důvodem je kombinace legislativních požadavků a snaha přispět k ochraně životního prostředí distribucí nefosilních paliv. „První dodávky bioLPG jsme realizovali na začátku roku 2026. Postupně zavádíme nabídku autoplynu s určitým podílem bioLPG na vybraných pobočkách v Praze a v Českých Budějovicích,“ říká Tomáš Němec, ředitel společnosti Tomegas.

BioLPG společnost odebírá od dvou západoevropských producentů. „Zdrojovou surovinou jsou použité kuchyňské oleje (UCO), rostlinné oleje a živočišné tuky. Nejvyšší emisní úsporu vykazuje bioLPG vyrobené z UCO,“ popisuje Tomáš Němec s tím, že v letech 2026 a 2027 plánuje Tomegas dodat na český trh jednotky tisíc tun tohoto obnovitelného paliva.

Obdobné množství LPG produkovaného z obnovitelných zdrojů na trh již stabilně dodává společnost Primagas. „V loňském a letošním roce jsme do Česka dodali více než 8 000 tun biopropanu, který vykazuje snížení emisí skleníkových plynů až o 94 % ve srovnání s motorovou naftou a o 91 % oproti fosilnímu LPG,“ říká Jiří Karlík, generální ředitel společnosti Primagas, která je průkopníkem v dodávkách bioLPG na český trh.

Většina dodávek i v tomto případě doposud směřovala na čerpací stanice LPG. Biopropan ale proniká i do dalších segmentů, a to například jako ekologické palivo pro ohřev asfaltové směsi. „Jde o technologii horkého remixu, která umožňuje využít při rekonstrukci vozovky stávající materiál. To přináší finanční i časovou úsporu a již samo o sobě významně snižuje dopad na životní prostředí. Pokud navíc místo fosilního LPG využijí stavaři bioLPG, emise CO2 jsou nižší o stovky tun,“ vysvětluje Jiří Karlík a dodává, že například při opravě dálnice D10 mezi Ohrazenicemi a Svijany loni na podzim se spotřebovalo 80 tun biopropanu, což představuje emisní úsporu 300 tun CO2 ve srovnání s případným využitím fosilního plynu.

BioLPG je po chemické stránce totožné s klasickým LPG – jde o propan, butan a jejich směsi. Jediným rozdílem je způsob výroby. Díky tomu je plně mísitelné s fosilním LPG v libovolném poměru a v praxi jej může nahradit i ze sta procent.

(red)

Ilustrační foto: LAN

spinner