Infrastruktura

​Na letiště Líně, kde může stát gigafactory, přišly tisíce lidí

5.2. – Tisíce lidí včera přišly na Den otevřených hangárů na záložní vojenské letiště v Líních u Plzně. Mohli si prohlédnout historickou i současnou leteckou techniku a zároveň podpořit zachování letiště, kde koncern Volkswagen zvažuje vybudování továrny na baterie do elektromobilů, tzv. gigafactory, za 120 miliard korun. Akce podle pořadatelů nebyla protestem a nebyly na ní žádné proslovy. Měla hlavně oslovit širokou veřejnost, která stála fronty do muzea historie letiště a létání na západě Čech, které začalo v Plzni už po první světové válce. Aby si uvědomili, jak by to bylo smutné, pokud by kraj a město přišly o zpevněné letiště, řekl za organizátory Štefan Koprda, šéf spolku EAGA, Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví, která chce letiště rozvíjet a udržet jeho fungování.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​Příjezdová hala budějovického vlakového nádraží se znovu otevře 1. března

3.2. – Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli opravě zavřená, bude znovu lidem sloužit od 1. března. Správa železnic v ní zároveň zprovozní provizorní pokladny, záchody a nový informační systém. Nádraží bude celé opravené do konce roku. Náklady budou 894 milionů korun. Původně uváděná cena byla 689 milionů, podle SŽ jsou dražší práce kvůli řešení statických poruch a tomu, že firmy musely dělat úpravy, jež žádali památkáři. Zatím není jisté, zda do konce roku bude hotový i nový hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy.

​ŘSD zahájilo stavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem

3.2. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo výstavbu silnice I/34 mezi Lišovem a Vranínem. Nová komunikace nahradí v současné době již nevyhovující silnici, kde dochází k častým dopravním nehodám. „Silnice mezi Lišovem a Vranínem je další důležitou dopravní stavbou v Jihočeském kraji. Cesta z Vysočiny do Českých Budějovic tak bude po dokončení nové silnice snadnější a bezpečnější. Uleví se také obyvatelům Lišova, kterým denně projede až 14 tisíc vozidel,“ řekl při zahájení stavby ministr dopravy Martin Kupka.

​Ústí nesouhlasí s navrženou trasou rychlodráhy, žádá odklon nákladní dopravy

2.2. – Ústí nad Labem nesouhlasí s navrženými trasami rychlodráhy, která spojí Prahu a Drážďany. Důležitý dopravní uzel je naplánován v krajském městě. Ústí požaduje, aby nákladní doprava byla odkloněna. Vedení města se také obává bourání objektů ve čtvrti Střekov. Přínosy vysokorychlostní tratě jsou podle radních nesporné, požadují ale jinou trasu nebo vedení pod zemí. Řekla to radní Eva Fialová. Ústí chce podle ní jednat se Správou železnic o eliminaci dopadů stavby rychlodráhy na město. Krajský úřad dostal přes 600 připomínek k trase rychlodráhy.

​MD: Stavby v Braníku a na Výtoni zvýší kapacitu železnice, kraj, Praha i dopravci mají snahu podpořit

2.2. – Hlavním cílem investic na tratích mezi Radotínem a Krčí a mezi smíchovským a hlavním nádražím v Praze je výrazně zvýšit kapacitu železnice přidáním další koleje. Ministerstvo dopravy tak reagovalo na úterní výzvu dopravců, Středočeského kraje, Prahy a dalších subjektů k urychlenému řešení situace kolem výtoňského a branického mostu v Praze (viz výzva).

​SŽ uzavřela smlouvu na další část rychlodráhy z Poříčan do Světlé nad Sázavou

1.2. – Správa železnic podepsala smlouvu na přípravu dalšího úseku vysokorychlostní tratě (VRT), tentokrát pro zhruba 80kilometrový úsek Střední Čechy z Poříčan na Kolínsku do Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. Vítězem tendru je sdružení Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald a Mott Macdonald Limited. Informoval o tom mluvčí Správy železnic Jan Nevola. Hodnota zakázky je téměř 285 milionů korun bez DPH. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna. Stavba tratě by měla začít v roce 2027.

​Dopravci i Středočeský kraj vyzývají k okamžitému řešení situace kolem mostů v Braníku a pod Vyšehradem

31.1. – Zástupci Středočeského kraje, hlavního města Prahy, organizátorů veřejné dopravy, dopravců i dalších odborníků v posledních letech s velkým znepokojením sledují neustále se zhoršující technický stav železničního mostu na pražské Výtoni, spojující pražské hlavní nádraží se stanicí Praha-Smíchov. Lze se obávat i reálného nebezpečí zastavení provozu na lince S7 v celém úseku Praha – Beroun a ztížení provozu řady dalších, zejména dálkových. Jmenovaní dnes společně vyzvali ministra dopravy a Správu železnic k okamžitému řešení situace.

Krajský úřad zahájil stavební řízení na dlouho chystaný obchvat Náchod

30.1. - Krajský úřad Královéhradeckého kraje v polovině ledna zahájil stavební řízení na dlouho připravovanou stavbu obchvatu Náchoda. O stavební povolení na obchvat žádá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). ČTK informaci získala na úřední desce hejtmanství. Dvacetitisícový Náchod patří v hradeckém kraji k městům nejzatíženějším dopravou. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

Česká republika má první nádraží ovládané plně na dálku

29.1. - Budovy vybavené časovým zámkem a vzdáleným monitoringem vnitřních prostor představují budoucnost nádraží bez výpravčích a pokladních. Pilotním projektem v České republice je nádraží ve Stráži nad Ohří v Karlovarském kra­ji.

spinner