Infrastruktura

​Stavebník požádal o prodloužení termínu dokončení oprav Barrandovského mostu

28.9. – Stavební firma Porr požádala magistrát a Technickou správu komunikací (TSK) o prodloužení termínu dokončení letošní části oprav Barrandovského mostu. TSK s prodloužením termínu nesouhlasí. Pokud se tak stane, bude uplatňovat zaplacení pokut podle smlouvy. Řekla to mluvčí TSK Barbora Lišková. Rekonstrukce začala letos 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace. Původně měly práce skončit 2. září, ale kvůli vynuceným úpravám projektu byl termín posunut o 27 dní.

​ŘSD zprovoznilo část novou obchvatu Mělníka, zbývají dvě etapy

27.9. – Řidiči od úterý projedou po nové části obchvatu Mělníka, zbývají dvě etapy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní dokončilo úsek mezi Chloumeckou ulicí a křižovatkou na Průhoně. Stavba trvala zhruba 13 měsíců, a přestože se pracovalo uprostřed města, práce postupovaly rychle. Tvoří ji 66 stavebních objektů, řekl při oficiálním ukončení stavby ředitel ŘSD Radek Mátl.

​Opravovaný přivaděč z Jihlavy k D1 bude od půli října průjezdný v obou pásech

27.9. – Opravovaný dálniční přivaděč u Jihlavy by měl být průjezdný v obou jízdních pásech od poloviny října. Doprava tam je teď v obou směrech svedená do jednoho pásu, rychlost aut je snížená na 60 kilometrů v hodině. Opravy 5,6 kilometru silničního tahu 38 mezi Jihlavou a nájezdem na dálnici D1 v Pávově budou pokračovat v příštím roce. Uvedlo to Ředitelství silnic a dálnic.

​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy ve výši 150,9 miliardy korun

27.9. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,9 miliardy korun, rozhodla vláda. Investiční výdaje fondu budou 104,3 miliardy korun. Část rozpočtu ve výši 30,7 miliardy korun získá SFDI úvěrem od Evropské investiční banky (EIB) a z vlastních vydaných dluhopisů. Z evropských zdrojů fond získá 27,6 miliardy ko­run.

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

26.9. - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. Řekl to náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule.

Správa železnic představila na veletrhu InnoTrans práce na vysokorychlostní trati z Prahy do Drážďan

25.9. - Společný česko-německý projekt vysokorychlostní trati (VRT) z hlavního města do Ústí nad Labem a Drážďan představila Správa železnic na tradičním železničním veletrhu InnoTrans, který skončil v pátek v Berlíně. Informační stánek byl součástí expozice Svobodného státu Sasko a Evropského seskupení pro územní spolupráci (ESÚS). Největším lákadlem byla příprava Krušnohorského tunelu, který bude s délkou až 30 kilometrů nejdelší ve střední Evropě.

Plzeňský kraj připravil stavbu silnice, která napojí severní Rokycansko na D5

25.9. - Plzeňský kraj připravil stavbu zhruba čtyřkilometrové silnice, která napojí severní Rokycansko na dálnici D5. Po západním okruhu Plzně, který bude hotový v březnu 2023, půjde o druhou největší dopravní stavbu za 22 let existence kraje. Krajská správa a údržba silnic (SÚS) už má připravené všechny projekty i stavební povolení. Investice zhruba za 600 milionů korun by měla trvat dva roky, řekl ČTK náměstek investorské SÚS Martin Vít. Kraj teď požádá o evropskou dotaci z programu IROP.

Správa železnic posílí svou komunikační síť na železnici za půl miliardu Kč

24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.

Začala stavba obchvatu Jaroměře za 688 milionů korun, hotovo má být v roce 2024

23.9. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) včera oficiálně zahájilo dlouho připravovanou stavbu obchvatu dvanáctitisícové Jaroměře na Náchodsku. Obchvat po severním okraji města odvede z Jaroměře tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Řidičům by měl začít sloužit v září 2024. Obchvat postaví společnost Metrostav Infrastructure za 688 milionů korun bez daně. Předpokládaná cena před soutěží byla 863 milionů korun.

ŘSD zajistilo 85 procent pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

21.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistilo pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem už 85 procent pozemků. Řekl to dnes Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit v roce 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun.

spinner