Infrastruktura

​Sněmovna podpořila zavedení lhůty pro povolení významných dopravních staveb

1.6. – Nejvýznamnější stavby dálniční, železniční a vodní dopravní infrastruktury by měly ze zákona získat povolení ve lhůtě čtyř let. Počítá s tím novela liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Čtyřletou lhůtu obsahuje evropská směrnice, kterou novela zavádí do českého práva. Změna by měla zajistit rychlejší povolování staveb. V účinnost má vstoupit letos 10. srpna.

​Železniční spojení z Liberce do Prahy by se podle studie mohlo výrazně zrychlit

31.5. – Železniční spojení z Liberce do sto kilometrů vzdálené Prahy by se mohlo v budoucnu výrazně zrychlit a stát se konkurencí i silniční dopravě. V případě realizace se zkrátí doba jízdy z dnešních více než 160 minut na 69 minut. Umožnit to má i studie proveditelnosti, kterou včera schválila centrální komise ministerstva dopravy pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem. V tiskové zprávě o schválení studie informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

​Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení

29.5. – Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení. Opravovat se bude několik úseků dálnic včetně mostů, ale také příjezdové cesty k některým turistickým cílům. Vyplývá to z aktuálních dat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které dosud zveřejnilo v mapě oprav. Finální podoba letních dopravních omezení by měla být podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého zveřejněná až v polovině června.

​Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína omezený provoz

29.5. – Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína na Českobudějovicku omezený provoz. Do 9. června budou v obou směrech auta jezdit jen jedním pruhem. Omezený je na dálnici provoz již od 22. května na Táborsku, na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Tam potrvají opravy dva měsíce.

​SŽ vyhlásila soutěž na zhotovitele rekonstrukce nádraží Brno-Královo Pole

28.5. – Správa železnic vyhlásila soutěž na zhotovitele modernizace nádraží Brno-Královo Pole a přilehlých částí trati. Celá stavba, která zahrnuje i výstavbu nové nádražní budovy, má vyjít na 2,3 miliardy korun, celkové investiční náklady dosahují 2,9 miliardy korun.

ŘSD chystá s Plzní úpravu křižovatky při výjezdu na dálnici D5 a na Domažlice

22.5. - Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje s městem úpravu nejfrekventovanější křižovatky v Plzni u obchodního centra Makro na výjezdu k dálnici D5 a na Domažlice. Tzv. turbokřižovatka má uvolnit výjezd z nového západního obchvatu Plzně, který se ucpává a tvoří se tam fronty aut. Přijde zhruba na 150 milionů korun, z toho 80 miliony se na ní bude podílet město, 60 milionů dá ŘSD a zbytek kraj, který byl investorem obchvatu. Nová okružní křižovatka bude hotová na podzim 2025, řekl ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

Nádražní budova v Žatci slaví 150. výročí, znovu se stane ozdobou města

20.5. - Správa železnic hledá zhotovitele celkové opravy nádražní budovy ve stanici Žatec. Památkově chráněný objekt vznikl v roce 1873, letos tak slaví 150 let své existence. Opravou získá novou střechu a fasádu, moderní prostory pro cestující a také bezbariérový přístup. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují bezmála 90 milionů korun. Práce budou rozděleny na více etap a potrvají do roku 2026.

Maďarský železniční koridor zabezpečí moderní technologie společnosti AŽD

19.5. - Společnost AŽD podepsala smlouvu s maďarskou stavební společností V4SIL, která je součástí holdingu V-Híd, na dodávku moderních technologií a jednotného evropského zabezpečovače ETCS v úrovni L2 pro projekt Soroksár – Kelebia.

Na trase budoucí VRT z Prahy do Drážďan začínají geologické průzkumy

19.5. - Správa železnic pokračuje v geologických pracích na připravované síti vysokorychlostních tratí (VRT). Po úseku VRT Podřipsko mezi Prahou a Lovosicemi přijde v druhé polovině roku na řadu také přeshraniční Krušnohorský tunel, který bude se svou délkou nejméně 26 kilometrů jeden z nejdelších ve střední Evropě. Právě v Krušných horách mohou mít vrty hloubku až půl kilometru.

ŘSD zprovozní první čtvrtinu ze 6 km nově budované silnice za Plzní na Klatovy

19.5. - Plzeňské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uvede v sobotu ráno do předčasného užívání prvních 1,5 kilometru z celkem 6,3 budovaných kilometrů nové silnice ze Šlovic do Přeštic na hlavním tahu I/27 Plzeň – Klatovy. Řidiči už nebudou jezdit po současné komunikaci a budou využívat pravou polovinu nové čtyřpruhové silnice, řekl včera vedoucí úseku výstavby Michal Bárta. Pruh z Plzně na Klatovy se otevře kolem 06:00 a v opačném směru mezi 09:00 a 10:00.

spinner