Infrastruktura

​Policie nezahájí stíhání za zanedbání údržby železničního mostu na Výtoni

16.8. – Policie nezahájí trestní stíhání v souvislosti s neprováděním oprav a údržby železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský uvedl, že podle závěrů kriminalistů se nenaplnila skutková podstata trestného činu zneužívání vlastnictví. Trestní oznámení podal loni v srpnu spolek Nebourat, který společně s částí odborníků kritizuje plán na přesunutí památkově chráněné konstrukce na jiné místo v Praze.

​Budimex zajistí stavbu nejdelšího tunelu v Polsku

14.7. – Stavební skupina Budimex získala v konsorciu s tureckými partnery zakázku na výstavbu doposud nejdelšího železničního tunelu v Polsku. Nové 3,8 kilometru dlouhé podzemní dílo, které vznikne mezi obcemi Męcina a Mordarka, přispěje k výraznému zkrácení doby cestování na trase mezi Krakovem a Západními Karpaty. Cena modernizace úseku Limanowa–Klęczany, do něhož tunel náleží, dosahuje 11,2 miliardy korun. Trať bude hotová za necelé tři roky. Stavba samotného tunelu však potrvá jen 10 měsíců.

​Slovensko zavede od srpna jednodenní dálniční známku, přijde na 5,40 eura

13.7. – Slovensko zavede od začátku letošního srpna jednodenní dálniční známku, přijde na 5,40 eura (136 Kč). Její cenu stanovila vláda, která schválila vykonávací nařízení k zákonu o dálniční známce. Bratislava tak v plné míře využila unijní směrnici, podle které jednodenní známka může stát maximálně devět procent z ceny té roční.

​Inteligentní systém pro detekci sesuvu půdy hlídá další železniční trať v ČR

13.7. – Železniční trať Mosty u Jablunkova nyní monitoruje systém detekce sesuvů půdy (SSSP) české firmy ZAT, a. s., a to kvůli rizikovému nestabilnímu svahu, který způsoboval poruchy geometrické polohy koleje. Doposud musel nebezpečný úsek denně kontrolovat správce tratě, což však nezaručovalo kontinuální přehled o stavu trati. Nový systém, který funguje na principu bezdrátových čidel, se osvědčil už v roce 2022 v Karlových Varech, kde nepřetržitě sleduje rizikové úseky a při zjištění svahových pohybů automaticky zašle notifikaci o zjištěném náklonu čidel. Pro Správu železnic to znamená nejen ekonomickou a personální úsporu, ale především zajištění bezpečnosti železničního provozu.

​VITRONIC dodá společně se SkyToll služby monitoringu pro mýtný systém v Nizozemsku

10.7. – Společnost VITRONIC, která je od letošního května součástí ITIS Holding, zvítězila v soutěži nizozemského správce silnic RDW na dodávku služeb monitorování vozidel pro nový systém elektronického mýtného. Subdodavatelem části řešení je sesterská společnost SkyToll. Pro ITIS Holding jde o první významné vítězství ve veřejné zakázce po akvizici německé společnosti VITRONIC, které poslouží také jako důležitá reference v oblasti komplexních řešení pro inteligentní dopravní infrastrukturu.

​Společná oprava dvou mostů a povrchu vozovky částečně uzavře silnici u Lipníku nad Bečvou

9.7. – Od neděle 14. 7. 2024 zahajujeme plánovanou opravu dvou mostů a navazujícího asfaltu silnice I/35 v Lipníku nad Bečvou. Vytipované objekty se nachází na příjezdu do města od dálnice D1 poblíž skládky odpadu, konkrétně dojde k rekonstrukci mostů evidenčních čísel 35–163 a 35–164 včetně výměny asfaltových či betonových vrstev úseku mezi km 285,93 a 287,93 provozního staničení. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Kvůli nové železniční trati musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci

8.7. – Kvůli plánované modernizaci železničního spojení z Prahy na Liberec a dál do Polska musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci. Není potřeba vymezovat zcela nový koridor, je ale třeba upravit ty současné. Veřejné projednávání změn se uskuteční ve středu 10. července na krajském úřadu v Liberci, řekl hejtman Martin Půta. Úpravu si vyžádala studie proveditelnosti, kterou loni pro modernizaci trati schválila centrální komise ministerstva dopravy.

​Začíná výběrové řízení na zhotovitele obchvatu Jizerního Vtelna

3.7. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výběrové řízení na zhotovitele přeložky silnice I/16 u Jizerního Vtelna na Mladoboleslavsku. Smyslem obchvatu o délce 1285 m je na jedné straně zajištění větší bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, na druhé straně pak zamezí negativnímu dopadu emisí z výfukových plynů a hluku z dopravy na zdraví místních obyvatel. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

​Na Branický most se vrátily vlaky, trať pomůže nákladní dopravě a při výlukách

2.7. – Práce na zdvoukolejnění Branického mostu postoupily do závěrečné fáze, vlaky zde včera začaly jezdit po jedné traťové koleji. Dokončení celé stavby a zahájení plnohodnotného provozu plánuje Správa železnic letos v říjnu. Most a navazující úsek do Krče jsou důležitou součástí pražské železniční sítě. Plní významnou roli v nákladní dopravě, v blízké době ale výrazně vzroste význam trati i v osobní přepravě.

​Radek Mátl: NSS odmítl kasační stížnost Dětí Země ohledně povolení pro D1 u Přerova

2.7. – Nejvyšší správní soud (NSS) odmítl kasační stížnost spolku Děti Země proti rozsudku ostravského krajského soudu, který se týkal právní moci stavebního povolení na hlavní trasu posledního úseku D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. Stavba dálnice u Přerova začala loni v lednu a pokračuje podle harmonogramu. Na sociální síti X o tom informoval ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Stavba poslední desetikilometrové části dálnice D1 do Říkovic bude stát téměř sedm miliard korun a po dokončení na jaře 2026 má zlepšit dlouhodobě špatnou dopravní situaci v Přerově.

spinner