Infrastruktura

Příprava modernizace uzlu v České Třebové vstoupila do závěrečné fáze

2.9. - Manažer drážní infrastruktury vybral zhotovitele projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení pro modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Vítězem se stala společnost SUBO-SUPRA-SUEU, jejímž vedoucím společníkem je SUDOP BRNO. Projekt vypracuje za cenu 257,8 milionu korun. Příprava největší ucelené modernizace železničního uzlu na síti Správy železnic tak může pokračovat dál. Vlastní zahájení realizace stavby se předpokládá v závěru roku 2023, práce by měly trvat 68 měsíců.

Ředitelství silnic a dálnic uvedlo do provozu obchvat Lubence na dálnici D6

1.9. - Ředitelství silnic a dálnic uvedlo v úterý 31. srpna do provozu obchvat Lubence na dálnici D6. Po loňském zprovoznění dvou úseků mezi Novým Strašecím a Řevničovem se jedná o další prodloužení tohoto důležitého dálničního tahu.

Vláda zřejmě podpoří úpravu platnosti stanoviska MŽP k dopravním stavbám

29.8. - Vláda na svém pondělním zasedání zřejmě podpoří poslanecký návrh, který upravuje platnost závazného stanoviska ministerstva životního prostředí k vlivům vybraných významných dopravních staveb na životní prostředí. Podle nynějšího zákona je stanovisko platné pět let a poslanci navrhují do zákona doplnit, že musí být platné v době, kdy další úřady vydávají svá rozhodnutí v navazujících správních řízeních. Podle vlády je současná právní úprava nejasná. Návrh stanoviska pro vládu je k dispozici na vládním webu.

Vlaky na Slovensko jezdí u Valašského Meziříčí téměř dvojnásobnou rychlostí

26.8. - V modernizované stanici Lhotka nad Bečvou se ve středu uskutečnilo slavnostní ukončení rekonstrukce v úseku Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou. Jejím hlavním přínosem je zvýšení traťové rychlosti z 80 až na 160 km/h a tomu odpovídající zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na pomezí Zlínského a Olomouckého kraje začaly v červnu 2019 a trvaly necelé dva roky.

Stavbu D3 i dalších silnic brzdí sporné reference Metrostavu Infrastructure

26.8. - Stavbu úseku dálnice D3 u Kaplice a další desítky staveb spadajících pod Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) komplikují problémy firmy Metrostav Infrastructure. Konkurence zpochybňuje její reference. ŘSD vyřadilo Metrostav Infrastructure z jednoho tendru, společnost se odvolala, věcí se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl ČTK mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Metrostav Infrastructure s vyjádřením ŘSD o problémech a sporných referencích nesouhlasí a je připraven se proti nařčením bránit. Vyjádření firmy ČTK poskytl její mediální zástupce Jan Kuhn.

ŘSD se změní na státní podnik, úspory a urychlení výstavby schválila vláda

24.8. - Na státní podnik Správa dálnic a silnic (SDS) se přemění dosavadní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Věcný záměr zákona schválila vláda. Tento krok navazuje na změny, které povedou k urychlení výstavby dopravní infrastruktury, jako jsou dvě novely zákona o liniových stavbách či úprava stavebního zákona.

​Lidé si vyzkoušeli dálnici u Lubence, autům se nový úsek D6 otevře 31. srpna

23.8. – Na kole, pěšky, na in-line bruslích nebo i jiným způsobem mohli lidé poznávat nový pětikilometrový úsek dálnice D6 u Lubence. Úsek bude uveden do provozu 31. srpna. „Oceňuji, že lidé mohli ještě před otevřením stavbu projet na kole nebo projít pěšky, jde o nevšední zážitek spojený s prezentací práce ŘSD, integrovaného záchranného systému nebo stavebních firem. Karlovarskou dálnici se nám daří posouvat vpřed, ještě letos bychom měli zahájit stavbu přeložky Krupé a v příštím roce zahájíme výstavbu dalších dvou úseků,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

​Vláda bude v pondělí řešit transformaci ŘSD na novou státní organizaci

22.8. – Dlouhodobě připravovaná transformace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dosud státní příspěvkové organizace, na státní organizaci Správa dálnic a silnic postoupila do další fáze, v pondělí ji bude schvalovat vláda. Ministerstvo dopravy si od přeměny slibuje zrychlení a zefektivnění silniční výstavby. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí dostane k projednání vláda.

​V létě výběr mýtného poklesl, v červenci uhradili dopravci 1,146 miliardy korun

18.8. – Začátek letních prázdnin přinesl jako každý rok meziměsíční pokles ve výběru mýtného. Oproti červnu zaplatili dopravci za užití zpoplatněných komunikací v červenci o 109 milionů korun méně, celkově 1,146 miliardy korun. Oproti předchozím měsícům zpomalil také růst intenzity dopravy nákladních vozidel na zpoplatněných komunikacích.

​Správa železnic připravuje rekonstrukci trati v Děčíně za miliardu korun

17.8. – Správa železnic připravuje v Děčíně opravu a modernizaci trati mezi stanicemi Děčín východ a Děčín Prostřední Žleb. Jde o investici za více než miliardu korun. Hlavní částí je rekonstrukce 265 metrů dlouhého mostu přes Labe. Nosná konstrukce stavby z roku 1874 je na hranici své životnosti, nahradí ji proto nová ocelová stavba. Uvedla to uvedla mluvčí města Romana Silvarová.

spinner