Infrastruktura

Pardubický kraj chce letos zahájit výstavbu několika přivaděčů na dálnici D35

23.4. - Pardubický kraj by chtěl letos zahájit výstavbu několika přivaděčů k budoucí dálnici D35. Její první úsek Opatovice – Časy má být hotový v prosinci, druhý úsek Časy – Ostrov příští rok v srpnu. Je zřejmé, že některé potřebné přivaděče včas postavené nebudou, mimo jiné i kvůli vleklým sporům s majiteli pozemků.

Správa železnic vybrala zpracovatele studie proveditelnosti VRT do Polska

23.4. - Návrh spojení Prahy s polskou Wrocławí novou vysokorychlostní tratí je předmětem studie proveditelnosti RS 5 VRT Praha – Hradec Králové – Wrocław, jejíhož zpracovatele vybrala Správa železnic. Ve výběrovém řízení se jím stala společnost SP + MCO_RS 5 VRT Praha – Wrocław_SP, zastoupená firmami SUDOP PRAHA a MORAVIA CONSULT Olomouc. Celková cena za zpracování studie činí 12,6 milionu korun bez DPH.

ČD - Telematika zajistí software pro řídící systém bratislavského tunelu Sitina

22.4. - ČD – Telematika spolu se svým partnerem ve sdružení, společností Tritium Systems, zajistí kompletní softwarovou výměnu centrálního řídicího systému včetně nadstavbové vizualizace v klíčovém městském dálničního tunelu na Slovensku, který je nedílnou součástí bratislavské dopravní tepny na příjezdu od Brna.

Závory na českých železničních přejezdech fungují jinak než v zahraničí

21.4. - Závory a světelná signalizace představují jeden z nejefektivnějších způsobů zabezpečení přejezdu. Pravděpodobnost smrtelné nehody je zde hlavně pro posádky automobilů statisticky až třicetkrát nižší než u přejezdů, kde jsou jen světla bez závor. To je důvod, proč vyspělé evropské země téměř vždy při rekonstrukci přejezdu dosazují závory. Kupříkladu ve Švýcarsku či Německu míra vybavení technicky zabezpečených přejezdů závorami přesahuje 90 %. V České republice to je 39,7 %, ale situace se postupně zlepšuje. V roce 2020 bylo uvedeno do provozu nově 92 technicky zabezpečených železničních přejezdů, z toho 64 % s doplňkovými závorami. Zbylé přejezdy bez závor byly podle informací od Správy železnic instalovány převážně na polních, lesních nebo účelových komunikacích.

Správa železnic vypsala tendr na dokumentaci nové železnice z Prahy do Berouna

21.4. - Správa železnic znovu začala připravovat aktualizaci dokumentace pro územní řízení stavby nové trati mezi pražským Smíchovem a Berounem, jejíž součástí bude více než 24kilometrový tunel. Vypsala proto nyní opakovaný tendr. Informovala o tom dnes Správa železnic. Organizace na zakázku vypsala soutěž už loni, po zásahu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ji však zrušila. Tehdy se její odhadovaná cena pohybovalo kolem 160 milionů korun.

Zemědělci kritizují plánovanou vysokorychlostní trať z Drážďan do Prahy

20.4. – Zemědělci kritizují plán vysokorychlostní tratě z Prahy do Drážďan. Trať se dotkne pěstitelů, kteří pěstují chmel a zeleninu, sdělili v pondělí zástupci Agrární komory ČR. Podle Svazu pěstitelů chmele ČR se tak stát na jedné straně snaží o zápis chmelařské krajiny do Seznamu světového dědictví UNESCO, na druhé straně chce stejně cennou oblastí s dlouhodobou pěstební historií vést vysokorychlostní trať.

​Švédsko chce investovat do dopravy 876 miliardy švédských korun

19.4. – Švédská vláda chce v následujících 12 letech na budování a údržbu silnic a železničních tratí vydat 876 miliard švédských korun (2,2 bilionu Kč). Investice je součástí plánu skandinávského státu dosáhnout do roku 2045 uhlíkové neutrality, připomněla agentura Bloomberg. Projekt musí schválit zákonodárci.

Středočeský a Jihočeský kraj chtějí uspíšit dostavbu dálnice D3

19.4. – Středočeský a Jihočeský kraj chtějí uspíšit dostavbu chybějícího středočeského úseku dálnice D3 z Prahy na jih Čech. Plánují svolat jednání s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem a generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem, následovat by mělo i jednání se všemi dotčenými středočeskými obcemi. Na briefingu na konci D3 poblíž Lažan na Benešovsku to uvedli jihočeský hejtman Martin Kuba a náměstek středočeské hejtmanky pro silniční infrastrukturu Martin Kupka.

​FUTTEC zahajuje spolupráci se státním podnikem VOP CZ

18.4. – Společnost FUTTEC, autor patentu na unikátní systém oprav poruch asfaltových vozovek (výtluků a trhlin) prostřednictvím mikrovlnné technologie, udělala další významný krok k tomu, aby se tato inovativní technologie mohla začít v široké míře využívat na českých i zahraničních silnicích. Podpisem smlouvy, jímž zahajuje spolupráci se státním podnikem VOP CZ, uspíší dokončení unikátního stroje FT4, který nahradí dosud využívaný stroj FT3 a bude umět poruchy na vozovkách opravovat ještě mnohem rychleji.

​EIB vstoupila jako člen do Asociace pro rozvoj infrastruktury

16.4. – Evropská investiční banka (EIB) se od března 2021 stala řádným členem Asociace pro rozvoj infrastruktury, z. s. (ARI). Aktivně se tak zapojí do přípravy společných konferencí, komunikačních aktivit a zároveň zintenzívní spolupráci s ostatními členy ARI v rámci pracovní skupiny pro financování infrastruktury. Spolupráce se bude soustředit především na oblast infrastruktury, podpory PPP projektů a naplňování cílů Zelené dohody pro Evropu.

spinner