Infrastruktura

​Co vše chystá ŘSD ČR ve Středočeském kraji v roce 2021

​Co vše chystá ŘSD ČR ve Středočeském kraji v roce 2021 Premium

12.2. – Ve Středočeském kraji spravuje ŘSD ČR více než 660 km silnic I. tříd a přes 360 km dálnic. Z krajů zaujímá první místo v délce silnic I. tříd i dálniční sítě. Mimo tuto skutečnost je jeho specifikem i dopravní provázanost na hlavní město. Tomu do určité míry odpovídá i množství akcí prováděných v rámci správy určených komunikací a také komplikace, které s sebou často přináší. A rok 2021 nebude zřejmě výjimkou.


​Správa železnic uzavřela s Prahou dohodu o spolupráci při stavbě trati na letiště

11.2. Hlavní město Praha vykoupí pozemky potřebné pro stavbu terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli. Jde o součást dohody, kterou ve formě memoranda o spolupráci podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a šéf Správy železnic Jiří Svoboda. Správě železnic má tento krok ulehčit přípravu tratě z Veleslavína na letiště, Praha část pozemků využije i pro zbudování nové tramvajové trati.

​Brno chce vyměnit pozemky pro stavbu okruhu za dotaci na halu

11.2. – Brněnští radní schválili dohodu mezi městem a TJ Sokol Husovice, která usnadní budování velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Město získá potřebné pozemky, jednota naopak dotaci na sportovní halu a na rekonstrukci sportoviště. Memorandum musí schválit ještě zastupitelé, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z brněnského magistrátu.

​ČS navrhla podmínky dostavby D4 formou PPP projektu

10.2. – Výmoly budou sankcionovány. Dostupná a kvalitní vozovka bude klíčovou prioritou. Takové jsou hlavní parametry, které jako hlavní finanční proradce doporučila Česká spořitelna Ministerstvu dopravy při přípravě pilotního silničního projektu dálnice D4. Projekt dálnice D4 se má stát prvním úspěšným PPP projektem (tzv. Public Private Partnership), na kterém se podílí jak veřejný, tak soukromý sektor.

​Sněmovna schválila finanční závazek státu za výstavbu D4

9.2. – Sněmovna schválila finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celkem jde asi o 30,5 miliardy korun. Konsorcium postaví dálnici formou PPP projektu, tedy projektu partnerství mezi státem a soukromým sektorem. Schválení finančního závazku státu vůči vítěznému konsorciu je podmínkou pro to, aby s ním vláda mohla uzavřít koncesionářskou smlouvu. Její návrh schválila začátkem ledna.

​Praha dostane z fondů EU na rozšíření Strakonické 380 milionů Kč

9.2. – Pražský magistrát dostane z evropských fondů na rozšíření Strakonické ulice na jihu města 380 milionů korun, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému. Úpravy se týkají úseku od zastávky MHD Dostihová směrem k Barrandovskému mostu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace. V minulosti zde již byly vyhrazené pruhy na některých místech vyznačené.

​Pro cestující v Havířově se otevřel přístup do podchodu s veřejnými WC

6.2. – Rekonstrukce výpravní budovy v Havířově pokračuje rychlým tempem. Správa železnic oznámila, že v pátek začal sloužit veřejnosti nový přístup z odbavovací haly do podchodu. Na přístupovou trasu do podchodu navazuje moderní hygienické zařízení pro cestující. To je vybaveno turniketem a platebním terminálem umožňujícím i bezhotovostní platby. Zmíněné úpravy jsou součástí druhé etapy rekonstrukce výpravní budovy.


Další parkovací zóny v Praze 10 mají začít platit v polovině roku

5.2. – Zóny placeného stání (ZPS) by v poslední části Prahy 10 měly začít platit v polovině letošního roku. Zavedeny budou na Bohdalci, v Záběhlicích a na Zahradním Městě, lidé mohou do 11. února jejich návrh připomínkovat. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě. Již loni začaly zóny platit ve Vršovicích, Strašnicích Malešicích a části Vinohrad.

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí Premium

5.2. – Mezi městem Bechyně a obcí Radětice začala v pátek demolice silničního mostu z roku 1890, který dosloužil. Dopravu ale neomezí. Přes říčku Smutná se od ledna jezdí po mostě novém, na němž práce společnost SWI­ETELSKY stavební ukončila po necelém roce před loňskými Vánocemi. Nový most měří 43 metrů, má dvě pole a jeho základem je předpjatá železobetonová konstrukce.

ŘSD může dostavět D3 u Tábora, pozemky jsou vyvlastněné

4.2. – Krajský úřad rozhodl, že stát vyvlastní pozemky motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Pozemky tak patří státu. Vyvlastnění žádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Hana Brožková z kanceláře jihočeského hejtmana ČTK potvrdila, že rozhodnutí kraj poslal účastníkům řízení.

spinner