Infrastruktura

Kvůli opravám silnice I/57 ve Valašském Meziříčí bude omezen provoz

7.7. - Opravy silnice I/57 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku omezí příští týden provoz na hlavním tahu městem. ČTK to dnes sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje vysprávky na silnici 15. až 17. července.

Metrostav Infrastucture vyměnila starou nosnou konstrukci mostu na Černém Mostě

7.7. - Společnost Metrostav Infrastucture během svátků dokončila výměnu staré nosné konstrukce mostu v pražské ulici Za Černým mostem za novou. Výměna, která začala v pátek večer, je součástí celkové rekonstrukce mostu přes železniční trať.

Firma ze skupiny EP Industries bude elektrifikovat železnici na Slovensku

2.7. - Slovenská firma Eltra ze skupiny EP Industries získala v konsorciu s další slovenskou firmou zakázku za 58,8 milionu EUR (1,5 miliardy Kč) bez DPH na elektrifikaci železniční tratě na východním Slovensku. Smlouva byla podepsána ve středu, informoval ČTK správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR. Eltra je vedoucím členem zmíněného konsorcia, do kterého patří ještě slovenská firma TSS Grade.

Pražská TSK loni hospodařila po zdanění se ziskem 13,56 milionu korun

29.6. – Pražská městská firma Technická správa komunikací (TSK) loni hospodařila se ziskem po zdanění 13,56 milionu korun, což je meziročně asi dvakrát méně. Zisk bude převeden na účet nerozděleného zisku minulých let. Základní kapitál společnosti je 159 milionů korun. Vyplývá to z výroční správy TSK, kterou v pondělí projednali pražští radní. TSK má na starosti údržbu a opravu komunikací včetně mostů a jediným vlastníkem je Praha.

Správa železnic: Spuštění první části VRT se plánuje v roce 2028

Stát chce vybudováním vysokorychlostních tratí (VRT) zmenšit vzdálenosti mezi tuzemskými i evropskými centry. Tím pomůže ekonomice, zvýší mobilitu obyvatel a podpoří přesun nákladní dopravy na výrazně ekologičtější železnici. Přípravu, výstavbu i následný provoz VRT v Česku má na starosti Správa železnic. Její zástupci se po rozvolnění vládních opatření proti koronaviru znovu rozjeli do regionů, aby místním zastupitelům a veřejnosti projekt představili.

Na D4 začala první stavba dálnice formou PPP

Stavbaři minulý týden zahájili dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou formou PPP (Public Private Partnership) v ČR. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH.

Projekt D4, jež se staví formou PPP, povede mezinárodní tým manažerů

28.6. – Stavbu a následný provoz dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, která se jako první staví formou PPP projektu, povede mezinárodní tým manažerů. Generálním ředitelem projektu se stal Němec Christian Biegert, v nejvyšším vedení bude i český zástupce Vojtěch Janoušek, který se stal finanční ředitelem. Třetím členem vedení bude další Němec Thomas Wegner. Sdělilo to konsorcium Via Salis, které má stavbu na starosti. Stavba 32 kilometrů dlouhého úseku začala před třemi týdny.

​D3 z Kaplice k hranicím by mohla být hotová do roku 2025

28.6. – Jihočeská část dálnice D3 v úsecích od Třebonína k hranicím s Rakouskem by mohla být hotová do roku 2025. Pro části z Kaplice do Nažidel a dál k hranicím zpracovávají silničáři dokumenty ke stavebnímu povolení. Úsek z Třebonína do Kaplice by se měl začít stavět ještě letos. Vyplývá to z informací, které sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

​Z Hradce Králové do Jaroměře po dálnici v prosinci, stavba 22,4 kilometrů jde do finále

25.6. – Pokračování dálnice D11 z Hradce Králové přes Smiřice do Jaroměře zbývá posledních pět měsíců k otevření pro běžný provoz. V prosinci letošního roku tak k současným 90,8 kilometrům dálnice přidá dalších 22,4 kilometrů. Zároveň začne ještě letos stavba 6,6 kilometrů dlouhého obchvatu Jaroměře na silnici I/33.

​Stavbařům silnic začíná chybět materiál, například kamenivo a ocel

25.6. – Stavebníkům silnic začíná chybět materiál, hlavně ocel, kamenivo a plasty, a vše navíc výrazně zdražuje. Ceny zakázek zatím nerostou, ale podle investorů i dodavatelských firem se určitě zvýší. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla je velký problém nedostatek materiálu, třeba kameniva a oceli, u níž hrozí nedostatek, například na betonáže a svodidla.

spinner