Infrastruktura

​Česko se zapojilo do formování celosvětové platformy Global BIM Network

17.2. – Metoda BIM se stává hlavní cestou k digitalizaci stavebnictví. Zavádí ji proto do praxe veřejného sektoru velké množství států Evropy, Ameriky i Asie. Standardy jejího využívání v jednotlivých zemích se tak postupně rodí z mezinárodní spolupráce. Díky iniciativnímu přístupu Ministerstva průmyslu a obchodu je Česko v této oblasti velmi aktivní. Nejnověji se český zástupce zapojil do přípravy vznikající nadnárodní platformy Global BIM Network. Ta má propojit veřejné instituce zabývající se zavedením metody BIM napříč celým světem a vytvořit tak skutečně globální platformu pro sdílení zkušeností a aktivit.

​Rychlá a trvalá oprava výtluků mikrovlnnou technologií FUTTEC zkracuje dobu uzavírek

​Rychlá a trvalá oprava výtluků mikrovlnnou technologií FUTTEC zkracuje dobu uzavírek Premium

12.2. – V lednu 2021 schválila vláda Strategii BESIP1, jejímž dlouhodobým cílem je snížení počtu usmrcených a těžce zraněných osob na pozemních komunikacích do roku 2030 na polovinu2. Toho nelze dosáhnout bez řádně udržovaných vozovek, které mohou minimalizovat riziko vážných dopravních nehod a zvýšit plynulost a bezpečnost silničního provozu. K naplnění ambiciózních plánů ve Strategii může přispět široké využívání české inovativní mikrovlnné technologie FUT­TEC, která slouží k rychlým a trvalým opravám výtluků na asfaltových vozovkách, a to v každém ročním období včetně zimy. Tato metoda, při jejíž aplikaci nevznikají žádné spáry, tak zabraňuje opakování oprav jedné poruchy, čímž snižuje potřebu uzavírek.

​Co vše chystá ŘSD ČR ve Středočeském kraji v roce 2021

​Co vše chystá ŘSD ČR ve Středočeském kraji v roce 2021 Premium

12.2. – Ve Středočeském kraji spravuje ŘSD ČR více než 660 km silnic I. tříd a přes 360 km dálnic. Z krajů zaujímá první místo v délce silnic I. tříd i dálniční sítě. Mimo tuto skutečnost je jeho specifikem i dopravní provázanost na hlavní město. Tomu do určité míry odpovídá i množství akcí prováděných v rámci správy určených komunikací a také komplikace, které s sebou často přináší. A rok 2021 nebude zřejmě výjimkou.


​Správa železnic uzavřela s Prahou dohodu o spolupráci při stavbě trati na letiště

11.2. Hlavní město Praha vykoupí pozemky potřebné pro stavbu terminálu a záchytného parkoviště P+R na Dlouhé Míli. Jde o součást dohody, kterou ve formě memoranda o spolupráci podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a šéf Správy železnic Jiří Svoboda. Správě železnic má tento krok ulehčit přípravu tratě z Veleslavína na letiště, Praha část pozemků využije i pro zbudování nové tramvajové trati.

​Brno chce vyměnit pozemky pro stavbu okruhu za dotaci na halu

11.2. – Brněnští radní schválili dohodu mezi městem a TJ Sokol Husovice, která usnadní budování velkého městského okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Město získá potřebné pozemky, jednota naopak dotaci na sportovní halu a na rekonstrukci sportoviště. Memorandum musí schválit ještě zastupitelé, uvedla v tiskové zprávě Anna Dudková z brněnského magistrátu.

​ČS navrhla podmínky dostavby D4 formou PPP projektu

10.2. – Výmoly budou sankcionovány. Dostupná a kvalitní vozovka bude klíčovou prioritou. Takové jsou hlavní parametry, které jako hlavní finanční proradce doporučila Česká spořitelna Ministerstvu dopravy při přípravě pilotního silničního projektu dálnice D4. Projekt dálnice D4 se má stát prvním úspěšným PPP projektem (tzv. Public Private Partnership), na kterém se podílí jak veřejný, tak soukromý sektor.

​Sněmovna schválila finanční závazek státu za výstavbu D4

9.2. – Sněmovna schválila finanční závazek státu vůči francouzskému konsorciu DIVia za dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Celkem jde asi o 30,5 miliardy korun. Konsorcium postaví dálnici formou PPP projektu, tedy projektu partnerství mezi státem a soukromým sektorem. Schválení finančního závazku státu vůči vítěznému konsorciu je podmínkou pro to, aby s ním vláda mohla uzavřít koncesionářskou smlouvu. Její návrh schválila začátkem ledna.

​Praha dostane z fondů EU na rozšíření Strakonické 380 milionů Kč

9.2. – Pražský magistrát dostane z evropských fondů na rozšíření Strakonické ulice na jihu města 380 milionů korun, což tvoří 85 procent nákladů. Nový jízdní pruh bude vyhrazený pro městskou hromadnou dopravu a vozidla integrovaného záchranného systému. Úpravy se týkají úseku od zastávky MHD Dostihová směrem k Barrandovskému mostu. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Strakonická patří mezi nejvytíženější komunikace. V minulosti zde již byly vyhrazené pruhy na některých místech vyznačené.

​Pro cestující v Havířově se otevřel přístup do podchodu s veřejnými WC

6.2. – Rekonstrukce výpravní budovy v Havířově pokračuje rychlým tempem. Správa železnic oznámila, že v pátek začal sloužit veřejnosti nový přístup z odbavovací haly do podchodu. Na přístupovou trasu do podchodu navazuje moderní hygienické zařízení pro cestující. To je vybaveno turniketem a platebním terminálem umožňujícím i bezhotovostní platby. Zmíněné úpravy jsou součástí druhé etapy rekonstrukce výpravní budovy.


Další parkovací zóny v Praze 10 mají začít platit v polovině roku

5.2. – Zóny placeného stání (ZPS) by v poslední části Prahy 10 měly začít platit v polovině letošního roku. Zavedeny budou na Bohdalci, v Záběhlicích a na Zahradním Městě, lidé mohou do 11. února jejich návrh připomínkovat. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě. Již loni začaly zóny platit ve Vršovicích, Strašnicích Malešicích a části Vinohrad.

spinner