Infrastruktura

​Pokuty za mýto a známky v Jihomoravském kraji činily čtyři a půl milionu korun

16.8. – Téměř čtyři a půl milionu korun vybrali jihomoravští celníci na pokutách za porušení předpisů v oblasti elektronických dálničních známek a mýtného systému v první polovině letošního roku. Kompetenci kontrol časového zpoplatnění pozemních komunikací (elektronické dálniční známky) spravují celníci společně s Policií ČR, kontroly výkonového zpoplatnění (mýto) jsou ve výhradní kompetenci Celní správy ČR.

​Správa železnic opravuje za 670 mililionů výpravní budovu nádraží v Plzni

15.8. – Správa železnic (SŽ) zahájila komplexní opravu památkově chráněné výpravní budovy plzeňského hlavního nádraží za 668 milionů korun. Práce by měly trvat 2,5 roku, řekla mluvčí SŽDC Nela Friebová.

​V části koridoru Nemanice - České Budějovice budou určitě dva tunely

15.8. – Správa železnic modernizuje železniční koridor Soběslav – Doubí. Stavba dlouhá 8,4 kilometru zahrne i 370 metrů dlouhý Zvěrotický tunel. Práce za 4,85 miliardy mají skončit v listopadu 2022, trať bude nově dvoukolejná. Projektově se připravuje i poslední úsek koridoru Nemanice – České Budějovice, kde budou minimálně dva tunely, řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​ŘSD chystá kvůli tunelu na D3 v Č. Budějovicích roční uzavírku

13.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odtěžuje zeminu v místě budoucího kilometrového tunelu Pohůrka v Českých Budějovicích, který bude součástí dálnice D3. Kvůli pracím na tunelu, jež zahrnou i odčerpávání vody, bude od 25. srpna rok zavřená Dobrovodská ulice, jedna z vytíženějších silnic ve městě. Lze předpokládat dopravní problémy, řekli zástupci ŘSD.

​Probíhá oprava mostu na silnici I/38 v Rančířově

13.8. – Na opravě mostu na silnici I/38 v Rančířově dospělo ŘSD do fáze přípravy a montáže turbosideru a jeho postupného zasouvání do stávajícího mostního otvoru. Vše začalo vybouráním dna, vytvořením štěrkopískového lože a betonáží koncových prahů turbosideru.

​Odborové sdružení železničářů nesouhlasí s rušením středočeských lokálek

11.8. - Představenstvo Odborového sdružení železničářů (OSŽ) nesouhlasí s plánovanou redukcí dopravy na lokálních tratích ve Středočeském kraji. Podle sdružení jde o neuvážený krok, který je v nesouladu se záměry Evropské unie a České republiky v oblasti posílení a rozvoje ekologické dopravy. OSŽ to uvedlo v tiskové zprávě.

Rozsáhlá modernizace trati z Adamova do Blanska začne v září, práce omezí dopravu

9.8. – Trať z Brna na sever Jihomoravského kraje čeká od podzimu rozsáhlá modernizace. Správa železnic (SŽ) vybrala dodavatele stavebních prací v úseku z Adamova do Blanska. Modernizaci provede za 2,6 miliardy korun bez daně Společnost AdaBla, složená z firem OHL ŽS, Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a TRAMO RAIL. Práce začnou v září a potrvají do roku 2023, uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Pojí se s nimi také výrazné omezení pro cestující.

​Senát USA je o krok blíž schválení obřího balíku investic do infrastruktury

8.8. – Senát Spojených států se v sobotu překonáním procedurální překážky posunul o kousek blíž schválení složitě dojednávaného balíčku investic do infrastruktury v objemu jednoho bilionu USD (21,6 bilionu Kč). V hlasování plán podpořili senátoři z řad demokratů i republikánů. K tomu, aby balík, který patří k hlavním prioritám prezidenta Joea Bidena, prošel v Senátu, bude zapotřebí ještě více hlasů.

​Dvě pětiny vozovek v Olomouci vyžadují údržbu nebo opravu

8.8. – Více než dvě pětiny vozovek v Olomouci jsou ve špatném stavu a vyžadují v nejbližší době provedení údržby nebo opravy. Odborníci vypočítali, že do údržby vozovek ve městě by radnice měla ročně investovat zhruba stovku milionů korun.

​Ministerstvo dopravy chce, aby Středočeský kraj nerušil lokální tratě

6.8. – Ministerstvo dopravy chce jednat se Středočeským krajem o zachování provozu na lokálních železničních tratích. Rada kraje minulý týden rozhodla, že některé vlaky na 12 málo vytížených středočeských tratích nahradí autobusy, hejtmanství tím má ušetřit 52 milionů korun. Ministerstvo s tím nesouhlasí. Podle něj je třeba vzít v potaz sociální aspekt a investice do tratí v minulosti. Kdyby postupovaly stejně i ostatní kraje, bylo by zrušeno 100 až 150 lokálních tratí, řekl novinářům při návštěvě mladoboleslavského nádraží ministr dopravy Karel Havlíček. Předseda krajského výboru pro dopravu Ondřej Lochman, který spolu s hejtmančiným náměstkem pro regionální rozvoj Jiřím Snížkem během Havlíčkova briefingu stál mezi novináři, namítl, že zástupci kraje na problémy s financováním lokálních tratí upozorňovali už před šesti měsíci, ministerstvo ale podle něj na žádosti o pomoc nijak nereagovalo.

spinner