Infrastruktura

​ŘSD dokončí mezi obcemi Mořice a Kroměříž opravu dálnice D1

4.5. – Příští týden od středy 8. května zahájí Ředitelství silnic a dálnic zhruba měsíční opravu dálnice D1 mezi obcemi Mořice a Kroměříž. Úsek v kilometrech 245,6 až 257,5 provozního staničení podléhal rekonstrukci už loni, letos zbývá dokončit chybějící části projektu. Zbylé práce potrvají do poloviny června opět za částečné uzavírky – řidiči na hlavní trase projedou zúžením sníženou rychlostí, případně neprůjezdné výjezdy či sjezdy nahradí značená objízdná trasa přes souběžnou silnici I/47 (alternativou je také nejbližší mimoúrovňové křížení dálnice D1 sloužící k bezpečnému otočení a dosažení požadovaného cíle jízdy).

​MD má transakčního poradce k výběru koncesionáře dostavby dálnice D35 formou PPP

3.5. – Ministerstvo dopravy vybralo transakčního poradce, neobdrželo proti svému rozhodnutí žádné námitky, a tak mohou přípravy výběru koncesionáře pokročit dále. Dva úseky dálnice D35 dlouhé bezmála 35 kilometrů chce dostavět stát ve spolupráci se soukromým sektorem.

Martin Kupka (MD): Každá miliarda investovaná do dopravní infrastruktury zvyšuje HDP

Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

​Spojení Praha-Liberec-Görlitz zařadil parlament EU do transevropské sítě

1.5. – Železniční spojení Praha – Mladá Boleslav – Liberec – Frýdlant v Čechách – Zgorzelec – Görlitz zařadil Evropský parlament do sítě hlavních evropských železnic TEN-T. Zvýšila se tím šance, že se trať po desetiletích dočká modernizace a elektrifikace a na projekt bude možné čerpat i evropské dotace. Trať do Liberce se prakticky dostává na podobnou úroveň důležitosti jako ostatní koridory v republice, řekl k rozhodnutí liberecký hejtman Martin Půta.

​ČESMAD Bohemia: Zákazy předjíždění pro kamiony stav infrastruktury nevyřeší

30.4. – Od soboty přibyly v obou směrech na naší nejvytíženější dálnici D1 desítky kilometrů se značkami zakazujícími předjíždění vozidlům s hmotností nad 3,5 tuny. Cílový stav bude znamenat, že mezi Prahou a Brnem zůstane pouhých 30 km, kde tři pruhy v jednom směru umožní nákladním vozidlům předjíždění. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​ŘSD začalo instalovat další značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1

29.4. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo instalovat značky se zákazem předjíždění kamionů na dálnici D1. Jde o druhou etapu, která se týká úseků dálnice mezi 21. a 90. kilometrem a mezi 112. a 141. kilometrem. Od června by měl zákaz předjíždění kamionů na D1 platit na určených místech v rozsahu od 21. kilometru do 230. kilometru. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Výbor SFDI schválil pravidla pro poskytování příspěvků pro rok 2024, k dispozici je 1,6 miliardy

27.4. – Výbor Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na svém pátečním jednání schválil pravidla pro poskytování příspěvků například na výstavbu a rekonstrukce městské nebo obecní dopravní infrastruktury pro rok 2024 případně 2025. V rozpočtu fondu pro rok 2024 je pro financování bezpečných chodníků, přechodů či cyklostezek vyčleněno více než 1,6 mld. Kč.

Cestující získali moderní prostory na dalších nádražích

26.4. - Správa železnic neustále zlepšuje prostředí na nádražích po celé České republice, v uplynulém období dokončila výstavbu nových nebo rekonstrukci stávajících budov hned v několika stanicích. Zatímco v Chodově a Aši slouží cestujícím zcela nové objekty, v Bílině, Benešově nad Ploučnicí a Světlé nad Sázavou mají k dispozici zrekonstruované prostory, které splňují všechny současné požadavky včetně bezbariérového přístupu. Práce na všech místech probíhaly od roku 2022, celkové náklady na tyto rekonstrukce dosahují téměř 380 milionů korun.

Evropský parlament schválil revizi TEN-T: Česko ve středu evropské dopravní transformace

25.4. - Evropský parlament včera na plénu přijal revizi takzvaných transevropských dopravních sítí (TEN-T). To je pro Českou republiku zcela zásadní. Nová verze TEN-T totiž zahrnuje celou řadu strategických dopravních staveb v ČR, na něž tak můžeme v budoucnu čerpat finanční prostředky z unijních fondů, mimo jiné na budování vysokorychlostní železniční sítě.

Pokud by SŽ dostala méně peněz než letos, bude investovat jen do páteřních tratí

24.4. - Správa železnic (SCŽ) má připravenou v různé fázi rozpracovanosti řadu projektů, ale pokud by příští rok měla dostat znovu méně peněz, zbudou pouze na investice na páteřních železničních tratích. Na brněnské konferenci o očekávaném vývoji kolejové dopravy v Česku a ve světě to dnes řekl ředitel odboru strategie Jiří Pavel. Zatímco loni železničáři hospodařili s 64 miliardami korun, letos je to 58 miliard Kč. Kolik to bude příští rok, není zatím jisté.

spinner