Infrastruktura

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí

U Bechyně začala demolice starého mostu přes Smutnou. Po novém se už měsíc jezdí Premium

5.2. – Mezi městem Bechyně a obcí Radětice začala v pátek demolice silničního mostu z roku 1890, který dosloužil. Dopravu ale neomezí. Přes říčku Smutná se od ledna jezdí po mostě novém, na němž práce společnost SWI­ETELSKY stavební ukončila po necelém roce před loňskými Vánocemi. Nový most měří 43 metrů, má dvě pole a jeho základem je předpjatá železobetonová konstrukce.

ŘSD může dostavět D3 u Tábora, pozemky jsou vyvlastněné

4.2. – Krajský úřad rozhodl, že stát vyvlastní pozemky motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Pozemky tak patří státu. Vyvlastnění žádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice. Proti rozhodnutí se nelze odvolat. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Hana Brožková z kanceláře jihočeského hejtmana ČTK potvrdila, že rozhodnutí kraj poslal účastníkům řízení.

Pardubický kraj dá za 300 milionů opravit dva mosty a dvě silnice

4.2. – Pardubický kraj nechá zmodernizovat dva mosty a dva úseky silnic za více než 300 milionů korun. Na stavby získal dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Krajští radní rozhodli o výběru dodavatelů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.


​Stát chce začít výkup pozemků pro okruh i přes nedokončené řízení

2.2. – Stát chce urychlit přípravu části Pražského okruhu u Běchovic mezi dálnicemi D1 a D11. Brzy proto chce pro stavbu zahájit výkup pozemků za celkem tři miliardy korun, a to ještě před dokončením řízení o územním rozhodnutí. Příprava by tak mohla zrychlit až o deset měsíců, možná více. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který má ČTK k dispozici. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal vloni, bylo však proti němu podáno odvolání.

​Od února po dálnicích již pouze s elektronickou dálniční známkou

1.2. – Včerejším dnem po čtvrtstoletí definitivně skončila éra papírových dálničních známek. Do konce ledna platily ještě staré roční. Od 1. února lze po dálnicích jezdit již pouze s elektronickými známkami.

​Kamionům do pěti let postačí podle Eurowagu jediná palubní jednotka

31.1. – Do pěti let bude kamionům po celé Evropě stačit jediná univerzální palubní jednotka na mýtný systém. Ta vedle mýta bude mít i další funkce. Z čelních skel vozů by tak mělo zmizet současné velké množství jednotek a systémů nutných pro přejezdy jednotlivých států. Tvrdí to poskytovatel služeb pro dopravce společnost Eurowag. Systém už někteří provozovatele pro některé země nabízejí. V budoucnu by měl usnadnit dopravu i v Česku.

​Správa železnic opraví za 150 milionů Kč nádraží v Táboře

29.1. – Správa železnic (SŽ) chce letos začít s opravou vlakového nádraží v Táboře. Předpokládané náklady jsou 153 milionů korun, cena se může změnit podle výsledků tendru, jejž chce správa vypsat v druhé polovině roku. Stavět by se mohlo začít na podzim. Firma opraví čtyři propojené objekty. Práce potrvají dva roky. Řekla to mluvčí SŽ Nela Friebová a v tiskové zprávě sdělil mluvčí radnice Luboš Dvořák.

​S kolaudací D8 přes středohoří se počítá v příštích dvou letech

28.1. – S kolaudací úseku dálnice D8 přes České středohoří počítá stát v příštích dvou letech. Všechny sanační a stabilizační práce skončily, zbývají drobné úpravy. Uvedla to Martina Vavrochová z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Asociace krajů chce s ministrem dopravy řešit mýtné

27.1. – Asociace krajů požádá o schůzku s ministrem dopravy a průmyslu Karlem Havlíčkem, aby s ním mohla probrat placení mýtného. Krajům vadí, že na některých silnicích prvních tříd se platí, zatímco na jiných ne. Jízdou po nezpoplatněných se tak asociace některá auta placení vyhýbají. Asociace bude také žádat kompenzace za koronavirové dopady na veřejnou dopravu v krajích v loňském roce. Řekl to jihočeský hejtman Martin Kuba, předseda asociace.

TSK vydá na investice a správu a údržbu silnic 5,66 miliardy Kč

25.1 – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vydá letos na investice a správu a údržbu komunikací zhruba 5,66 miliardy Kč, což je srovnatelné s loňskem. Větší částku z toho tvoří správa a údržba, která bude stát 3,5 miliardy. Peníze půjdou v investiční části do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky, infrastruktury pro MHD či zlepšení podmínek pro pěší. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. TSK je městská firma a má na starosti komunikace. Většina peněz půjde z rozpočtu Prahy. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) to bude 120 milionů Kč.

spinner