Infrastruktura

​Dálnice D35 se letos rozroste o 12,6 km, v příštím roce o dalších 14,7 km

25.6. – Stavba alternativní spojnice Čech a Moravy výrazně postupuje, aktuálně se staví 27,3 kilometrů dálnice D35. V roce 2022 se začne se stavbou dalších 28,2 kilometrů. První části nových komunikací začnou sloužit už od července, nový úsek dálnice pak na konci roku.

​Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října

23.6. – Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou dokončovací práce, ale již bez omezení dopravy. O prvním červencovém víkendu se D1 u Hvězdonic uzavře kvůli demolici nadjezdu, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale v této spojitosti neočekává větší dopravní komplikace, řekli ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Kvůli dopravním komplikacím v opravovaném úseku dorazili oba na briefing pozdě, jeho začátek se tak musel o 30 minut posunout.

​Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

23.6. – Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše a vedení města to novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib. Andrej Babiš potvrdil, že stát nabízí dostavbu formou takzvaného PPP projektu, z finančních důvodů podle něj není možné projekt zahrnout do státního rozpočtu. Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Silnici I. třídy I/27 Plzeň, Třemošenský rybník – Orlík slavnostně otevřená

23.6. – „Stará a úzká silnice byla magnetem na dopravní nehody. Nenašli bychom na ní žádný souvislý úsek, kde by se nějaká v minulosti nestala. Nová, čtyřpruhová, výrazně zlepšila bezpečnost provozu. Jsem rád, že společně s úpravou silnice vznikla díky městu Plzeň lávka pro cyklisty a pěší, kteří při návštěvě rekreační oblasti u Kamenného rybníka už nebudou přecházet nebezpečnou silnici,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

ČVUT otevřela laboratoř pro vývoj a testy systémů komunikace autonomních vozů

22.6. – V nově otevřené laboratoři Fakulty dopravní ČVUT budou výzkumníci vyvíjet a testovat technologie zásadní pro vývoj autonomních dopravních prostředků. Zaměří se na systémy komunikace mezi vozidly i mezi vozidlem a chytrou dopravní infrastrukturou. O dnešním otevření laboratoře CertiLab informovali zástupci Fakulty dopravní (FD) v tiskové zprávě.

​Vysokorychlostní tratě přiblíží Brno nejen Praze, ale i Vídni nebo Varšavě

21.6. – Vysokorychlostní tratě (VRT), jejichž výstavbu od roku 2014 připravuje Správa železnic (SŽ), urychlí cestování z Brna nejen do Prahy nebo Ostravy, ale také do Berlína, Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Varšavy. Práce na první části trati na území kraje by měly začít v roce 2026. Řekli to Martin Švehlík a Marek Pinkava z odboru přípravy vysokorychlostních tratí SŽ.

​Stavebnictví 4.0 přináší nový impuls do českého stavebního průmyslu

18.6. – V rámci Národního centra „Průmysl 4.0“ byla založena platforma „Stavebnictví 4.0“, jejíž ambicí je spojit významná výzkumná pracoviště, zejména na technických univerzitách, s progresivními stavebními firmami a nabídnout prostor pro vzájemnou spolupráci. Bude se tak dít nejen v prostorách Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze a v centru Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství v Praze, ale také na dalších pracovištích, zejména na VUT v Brně a VŠB-TU v Ostravě. Cílem je propagace a zavádění nových technologií včetně využití principů Průmyslu 4.0 do výstavby a zvýšení konkurenceschop­nosti České republiky v této oblasti v evropském měřítku.

​Začíná oprava tunelů Lochkov a Cholupice na dálnici D0

18.6. – Dnes ve 22:00 hodin zahačíná oprava stavební a technologické části tunelů Lochkov a Cholupice na dálnici D0. Opravu bude realizovat sdružení Subterra + ELTODO, které ze 3 uchazečů o zakázku předložilo nejvýhodnější ekonomickou nabídku a práce provede za 176,9 milionů kč bez DPH. Celková doba pro dokončení díla uvedená ve smlouvě činí 20 týdnů. Mgr. Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

​Poslanci rozhodnou, za jakých podmínek úřad povolí konzervaci tratí

17.6. – Poslanci při závěrečném hlasování o vládní novele drážního zákona rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude moci Správa železnic povolit konzervaci železniční trati. Novelu včera Sněmovna projednala ve druhém čtení, kdy poslanci mohli přednášet své pozměňovací návrhy. Hospodářský výbor původně doporučil, aby trať bylo možné zakonzervovat, pokud po dva po sobě následující roky klesne počet jízd ročně pod 1500 u přepravy cestujících a pod 12 jízd ročně u přepravy nákladu. Vyvolalo to ale nesouhlas svazu obcí. Novější návrh poslance ANO Martina Kolovratníka proto snižuje limit počtu jízd na 300.

​Praha dostane letos z fondu dopravní infrastruktury více než loni

17.6. – Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 407,45 milionu korun, což je o několik desítek milionů více než loni. Peníze jsou určené na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Vyplývá to z dokumentu, který včera projednal magistrátní výbor pro dopravu. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

spinner