Infrastruktura

​Správa železnic získala územní rozhodnutí pro stavbu nádraží na letišti v Praze

25.3. – Správa železnic získala pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu železniční stanice Praha – Letiště Václava Havla. Na síti X to uvedl ředitel organizace Jiří Svoboda. Nádraží má být součástí plánovaného železničního propojení Prahy, letiště a Kladna. U vybraných úseků tratě SŽ počítá s výstavbou formou PPP projektu, tedy ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

​Začínají platit opravené sazby mýtného zvýšeného o poplatek za emise

25.3. – Začínají platit opravené sazby mýtného, které se od 1. března zvýšilo o emisní poplatek. Potvrdil to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Vláda navýšení mýtného od 1. března schválila i s chybou, kterou ve výpočtu udělali úředníci ministerstva dopravy. Pro většinu nákladních vozů by ale mělo být mýtné po dnešku téměř stejné jako na začátku měsíce, lišit se podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Martina Kupky bude o haléře.


​ŘSD dokončilo demolici nadjezdu na dálnici D1 u Řehořova

25.3. – Ředitelství silnic a dálnic dokončilo veškeré práce spojené s demolicí zastaralého, již nevyhovujícího nadjezdu na dálnici D1 v km 126 u Řehořova. Veškerá dopravní omezení v místě prací skončila a dnes od 5.00 hodin byl na dálnici plně obnoven provoz. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace ŘSD pro Středočeský kraj a Kraj Vysočina.

​Prodloužení platnosti EIA k D3 je podle odpůrců stavby v rozporu se zákonem

24.3. – Prodloužení platnosti posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) k výstavbě středočeské části dálnice D3 je podle odpůrců stavby v rozporu se zákonem. V dokumentaci jsou neaktuální data, uvedl spolek Alternativa středočeské D3. Plánovaná stavba dálnice má prodlouženou platnost stanoviska EIA do 1. února 2027. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak získalo klíčové závazné stanovisko, které je nezbytné pro dokončení přípravy středočeských úseků D3. Zahájení výstavby se předpokládá v roce 2027, uvedení do provozu o tři roky později.

​Správa železnic loni navýšila příjmy, ušetřila i díky nižší spotřebě energií

23.3. – Správní rada Správy železnic včera schválila účetní závěrku organizace za rok 2023. Ten se opět nesl ve znamení modernizace důležitých traťových úseků a železničních uzlů, stejně jako rekonstrukce desítek nádražních budov. Na hospodaření mělo pozitivní vliv zvýšení výnosů z nemovitostí o více než 100 milionů korun. Naopak se podařilo snížit mzdové náklady, úsporu ve výši 130 milionů korun pak přinesla nižší spotřeba plynu a elektřiny.

​Společnost AŽD získala další zakázku v Srbsku

22.3. – Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou ve výběrovém řízení na dodávku zabezpečovacího zařízení pro železniční trať Cvetojevac – Sobovica v Srbsku. Hlavním kontraktorem projektu je konsorcium šesti firem pod vedením společnosti ZGOP DOO NOVI SAD, společnost AŽD bude realizovat své dodávky z pozice subdodavatele prostřednictvím své dceřiné společnosti AŽD Saobračajni sistemi z Bělehradu. Hodnota dodávky AŽD je 6 mil. eur (v přepočtu cca 150 mil. Kč) a realizace potrvá 2,5 roku.

​Středočeská D3 má prodlouženou platnost EIA

22.3. – Ředitelství silnic a dálnic se podařilo získat prodloužení platnosti stanoviska EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) k záměru „D3 – Středočeská část“ do 1. února 2027. Ministerstvo životního prostředí tuto skutečnost aktuálně zveřejnilo v Informačním systému EIA.

​Stavbaři se v Lovosicích přesunou z nástupišť do nádražní budovy

21.3. – V Lovosicích odstartují už letos na jaře stavební práce, které vrátí původní lesk tamní nádražní budově. Objekt z roku 1968 dostane zateplenou fasádu i střechu, cestující ocení účelnější vnitřní prostory. Přínosem rekonstrukce bude také výrazné snížení provozních nákladů. Hotovo bude příští rok v létě.

​Výběr mýtného v únoru rostl o 10 procent, přispěl k tomu i přestupný rok

20.3. – V únoru uhradili dopravci za užití zpoplatněných silnic a dálnic na mýtném 1,29 miliardy korun. Meziročně tak rostl výběr mýtného o 10 procent. Kromě oživení nákladní dopravy přispěl k růstu také jeden den navíc, který získali dopravci díky přestupnému roku. O necelých 9 procent (na téměř 94 milionů) vzrostl v únoru také počet mýtných transakcí, které systém zpracoval.

​Dopravní podnik: S novým brněnským nádražím vzroste provoz tramvají o 56 procent

19.3. – Pokud bude stát nové brněnské hlavní nádraží v místě dnešního dolního, bude to znamenat dramatický růst provozu MHD proti dnešnímu stavu, a to především tramvají. Aby zvládly předpokládanou zátěž, měly by předpokladu dopravního podniku výkony vzrůst o 56 procent. Nárůst frekvence nekolejové dopravy má být jen 4,5 procenta. Vyplývá to z prezentace dopravního ředitele Dopravního podniku města Brna Jana Seitla, kterou představil na konferenci o přestavbě brněnského železničního uzlu.

spinner