Infrastruktura

ŘSD naplánovalo ve středních Čechách na červenec opravy 40 km silnic

23.7. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) naplánovalo na červenec ve středních Čechách opravy 40 kilometrů silnic a dalších dopravních staveb, jako jsou mosty, propustky i tunely. Pracuje se například na dálnici D4 u Kytína, na D8 u Prahy, I/38 u Kosmonos na Mladoboleslavsku či na I/9 u Želíz na Mělnicku. Naopak tento týden skončily práce na I/4 u Milína na Příbramsku a na I/38 u Pňova na Kolínsku. V kraji ŘSD dokončilo nebo aktuálně pokračují opravy v hodnotě téměř dvou miliard korun bez DPH mimo náklady na opravu D1, uvedl dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

Jihomoravský kraj dostane dalších 57 milionů na dopravní stavby

22.7. - Jihomoravský kraj obdrží od státu na dopravní stavby dalších 57 milionů korun. Dá je na opravy mostů. V tiskové zprávě to po jednání rady uvedla mluvčí kraje Alena Knotková. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se tak podpora jižní Moravy vyšplhala z původních asi 280 milionů na celkových téměř 337 milionů.

Stavba nových středočeských úseků dálnicce D7 by měla začít v roce 2023

19.7. - Stavba nových středočeských úseků dálnice D7 by měla začít v roce 2023. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předpokládá, že by mohly být v provozu v roce 2025. Jde o tři úseky, a to Knovíz – Slaný západ, Slaný západ – Kutrovice a Kutrovice – Panenský Týnec. Jejich příprava pokračuje odděleně a termíny mohou ovlivnit i rozhodnutí různých úředních orgánů. Ačkoliv ŘSD plánuje zahájení všech tří staveb přibližně ve stejnou dobu, v případě potřeby nevylučuje ani spuštění prací jednotlivě. Uvedl to dnes v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Nejnižší nabídku na stavbu obchvatu Jihlavy podal Metrostav Infrastructure

19.7. – V opakované soutěži na stavbu jižní části obchvatu Jihlavy podala nejnižší cenovou nabídku ve výši 359 milionů Kč společnost Metrostav Infrastructure. Předpokládaná hodnota zakázky stanovená v zadávací dokumentaci byla 455 milionů Kč. Předmětem veřejné zakázky „II/602 Jihlava – JV obchvat, část JIH“ je novostavba části jihovýchodního obchvatu Jihlavy, která zahrnuje propojení silnic I/38 (konec stávajícího západního obchvatu Jihlavy) a silnice II/405.

​Prioritou většiny politických stran v dopravě je dostavba dálniční sítě

19.7. – Dostavba dálniční sítě v Česku je hlavním dopravním bodem v programu politických stran, které mají podle průzkumů reálnou šanci na vstup do Sněmovny. Slibují tak urychlení a zjednodušení výstavby. Mezi priority většiny stran patří také rozvoj železnice včetně vysokorychlostních spojení, změny v legislativě a financování dopravních staveb a zkvalitnění veřejné dopravy.

Stavba na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi: Práce na rychlejším spojení běží

19.7. – Ministr dopravy Karel Havlíček navštívil Den otevřené stavby na 4. železničním koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi. Na novém úseku trati u žel. stanice Střezimíř se při výjimečné exkurzi pro veřejnost seznámil s průběhem stavby tunelu Mezno, jedné z aktuálně největších železničních staveb u nás. Po dokončení tohoto zdvoukolejnění koridoru mezi Sudoměřicemi a Voticemi převážně v nové stopě bude cestování rychlejší a trať nabídne vyšší kapacitu. Zahájení provozu je zde naplánováno na červen roku 2022.

​Slovensko za pololetí vybralo na mýtném více než ve stejném období loni

16.7. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po zpoplatněných silnicích na Slovensku v prvním pololetí meziročně vzrostl o více než desetinu a byl vyšší i proti roku 2019. Informoval o tom provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Loni na jaře po propuknutí koronavirové infekce částka vybraného mýtného v zemi výrazněji klesla.

​Dopravci za pololetí zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun

14.7. – Dopravci za první pololetí letošního roku zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun. Meziročně je to o téměř 29 procent více. K růstu výběrů poplatků letos přispívá zejména zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, kromě toho stoupá intenzita dopravy. Informovala o tom společnost CzechToll. Od března do června rostl počet mýtných transakcí každý měsíc dvouciferným tempem.

​Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon

14.7. – Poslanecká sněmovna včera schválila nový stavební zákon. „Konečně se firmy i občané dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení. Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení. Jsme rádi, že se podařilo zúročit téměř čtyři roky dlouhou přípravu a díky novému stavebnímu zákonu se konečně začnou rychleji stavět nejen dálnice, ale třeba i rodinné domy. Nyní je na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona včetně digitalizace potřebných procesů," reagoval na schválení zákona František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Brněnská D1 slaví výročí, po 50 letech dostává novou podobu

12.7. – Před 50 lety, konkrétně v pondělí 12. července 1971, vyjely první automobily na úsek dálnice D1 mezi Prahou a Mirošovicemi. Od té doby prošla „Dé jednička“ velkou proměnou a v posledních 7 letech bylo z technologického hlediska fakticky znovu postaveno za plného provozu 119 kilometrů brněnské dálnice; zbývajících 41 kilometrů stavaři dokončí do října.

spinner