Infrastruktura

TSK vydá na investice a správu a údržbu silnic 5,66 miliardy Kč

25.1 – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vydá letos na investice a správu a údržbu komunikací zhruba 5,66 miliardy Kč, což je srovnatelné s loňskem. Větší částku z toho tvoří správa a údržba, která bude stát 3,5 miliardy. Peníze půjdou v investiční části do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky, infrastruktury pro MHD či zlepšení podmínek pro pěší. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. TSK je městská firma a má na starosti komunikace. Většina peněz půjde z rozpočtu Prahy. Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) to bude 120 milionů Kč.

​Stát využije podle Karla Havlíčka při přípravě rychlotratí české firmy

20.1. – České firmy by se měly v příštích letech zapojit do výstavby tuzemských vysokorychlostních tratí, stát je bude chtít využít. Vytvořil si proto k tomu už jejich seznam. Po včerejším jednání se zástupci firem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Podle něj jde o jeden z největších tuzemských projektů, na kterém musí české firmy participovat. Výstavba by měla začít v roce 2025, v období do roku 2030 by měla stát 150 miliard Kč.

Pražská TSK plánuje letos proinvestovat 1,95 miliardy korun

19.1. – Pražská Technická správa komunikací (TSK) plánuje v letošním roce proinvestovat zhruba 1,95 miliardy Kč, což je meziročně méně. Peníze půjdou do oprav komunikací a mostů, bezpečnosti, cyklistiky, infrastruktury pro MHD či zlepšení podmínek pro pěší. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválili pražští radní. TSK je městská firma, která má na starosti údržbu a opravu komunikací.

Výběr mýtného na Slovensku loni klesl téměř o pět procent

19.1. – Výběr mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni klesl bezmála o pět procent. Oznámil to včera provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll. Propad vybraného mýtného firma zaznamenala hlavně na jaře po propuknutí pandemie nemoci covid-19.

ŘSD: ​Opravy mostů v roce 2020 a výhled na rok 2021

18.1. – Ve Středočeském kraji bylo k 1.7.2020 ve správě ŘSD ČR celkem 652 mostů. Z tohoto počtu je jich 402 na dálnicích a 250 na silnicích I. tříd. Součet délek všech 652 mostů činí 31,99 kilometru. V 2. polovině roku 2020 se počet navýšil o mosty na nových úsecích silnic a dálnic, které byly v našem kraji uvedeny do provozu. Jedná se například o 10 mostních objektů na novém úseku D6 mezi Novým Strašecím a Krušovicemi nebo 4 na 2. dokončené části obchvatu Slaného.

Správa železnic v březnu vypíše soutěž na železniční most v Praze

16.1. - Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu opravy železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní. ČTK to sdělila mluvčí organizace Radka Pistoriusová. Soutěž se podle dřívějších informací má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most má být nově tříkolejný.


V Bubenečském tunelu v Praze už řidičům nebude vypadávat navigace

15.1. – V pražském Bubenečském tunelu už nebude řidičům na kritických místech, kde bývaly problémy v dopravě, vypadávat navigace. Pražská Technická správa komunikací (TSK) sem instalovala tzv. opakovače GNSS signálu, které zajistí pokrytí i v tunelu. Cílem je zabránit nehodám. Zařízení bude v tunelu, který je součástí tunelového komplexu Blanka, měsíc v testovacím provozu. Náklady na osazení a servis na tři roky činí 1,5 milionu korun. Novinářům to řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek ředitele TSK Martin Pípa a technický ředitel správce tunelu, firmy Satra, Pavel Šourek.

​Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí MMR ohledně vnějšího okruhu

14.1. – Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého může být pražský magistrát podjatý při vypořádání odvolání proti územnímu rozhodnutí ke stavbě části vnějšího okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Jak ČTK sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, úřad sice s rozhodnutím nesouhlasí, ale nechce územní řízení dále prodlužovat. MMR tak nyní musí určit jiný úřad, který desítky odvolání vypořádá.

​Stavbu lávky přes nádraží v Chebu doplnil pyrotechnický průzkum

13.1. – Stavbu lávky přes vlakové nádraží v Chebu zdržel pyrotechnický průzkum podloží. Před zahájením vrtacích prací bylo třeba prověřit, jestli se v místě stavby nenacházejí pozůstatky bombardování, které na konci druhé světové války cílilo právě na chebské nádraží, řekl ČTK místostarosta Chebu Ladislav Hrubý (VPM).

Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu Praha východ

9.1. – Do první architektonické a urbanistické soutěže Správy železnic na terminál vysokorychlostní železnice na území České republiky přišlo celkem 21 návrhů od českých i zahraničních architektonických kanceláří. Vítězem soutěže se stal návrh „MP+ov Nehvizdy 2020“ od autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

spinner