Infrastruktura

Správa železnic: Spuštění první části VRT se plánuje v roce 2028

Stát chce vybudováním vysokorychlostních tratí (VRT) zmenšit vzdálenosti mezi tuzemskými i evropskými centry. Tím pomůže ekonomice, zvýší mobilitu obyvatel a podpoří přesun nákladní dopravy na výrazně ekologičtější železnici. Přípravu, výstavbu i následný provoz VRT v Česku má na starosti Správa železnic. Její zástupci se po rozvolnění vládních opatření proti koronaviru znovu rozjeli do regionů, aby místním zastupitelům a veřejnosti projekt představili.

Na D4 začala první stavba dálnice formou PPP

Stavbaři minulý týden zahájili dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou formou PPP (Public Private Partnership) v ČR. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH.

Projekt D4, jež se staví formou PPP, povede mezinárodní tým manažerů

28.6. – Stavbu a následný provoz dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem, která se jako první staví formou PPP projektu, povede mezinárodní tým manažerů. Generálním ředitelem projektu se stal Němec Christian Biegert, v nejvyšším vedení bude i český zástupce Vojtěch Janoušek, který se stal finanční ředitelem. Třetím členem vedení bude další Němec Thomas Wegner. Sdělilo to konsorcium Via Salis, které má stavbu na starosti. Stavba 32 kilometrů dlouhého úseku začala před třemi týdny.

​D3 z Kaplice k hranicím by mohla být hotová do roku 2025

28.6. – Jihočeská část dálnice D3 v úsecích od Třebonína k hranicím s Rakouskem by mohla být hotová do roku 2025. Pro části z Kaplice do Nažidel a dál k hranicím zpracovávají silničáři dokumenty ke stavebnímu povolení. Úsek z Třebonína do Kaplice by se měl začít stavět ještě letos. Vyplývá to z informací, které sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

​Z Hradce Králové do Jaroměře po dálnici v prosinci, stavba 22,4 kilometrů jde do finále

25.6. – Pokračování dálnice D11 z Hradce Králové přes Smiřice do Jaroměře zbývá posledních pět měsíců k otevření pro běžný provoz. V prosinci letošního roku tak k současným 90,8 kilometrům dálnice přidá dalších 22,4 kilometrů. Zároveň začne ještě letos stavba 6,6 kilometrů dlouhého obchvatu Jaroměře na silnici I/33.

​Stavbařům silnic začíná chybět materiál, například kamenivo a ocel

25.6. – Stavebníkům silnic začíná chybět materiál, hlavně ocel, kamenivo a plasty, a vše navíc výrazně zdražuje. Ceny zakázek zatím nerostou, ale podle investorů i dodavatelských firem se určitě zvýší. Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radka Mátla je velký problém nedostatek materiálu, třeba kameniva a oceli, u níž hrozí nedostatek, například na betonáže a svodidla.

​Dálnice D35 se letos rozroste o 12,6 km, v příštím roce o dalších 14,7 km

25.6. – Stavba alternativní spojnice Čech a Moravy výrazně postupuje, aktuálně se staví 27,3 kilometrů dálnice D35. V roce 2022 se začne se stavbou dalších 28,2 kilometrů. První části nových komunikací začnou sloužit už od července, nový úsek dálnice pak na konci roku.

​Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října

23.6. – Modernizace posledních úseků dálnice D1 skončí na přelomu září a října. Následovat budou dokončovací práce, ale již bez omezení dopravy. O prvním červencovém víkendu se D1 u Hvězdonic uzavře kvůli demolici nadjezdu, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale v této spojitosti neočekává větší dopravní komplikace, řekli ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček a generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Kvůli dopravním komplikacím v opravovaném úseku dorazili oba na briefing pozdě, jeho začátek se tak musel o 30 minut posunout.

​Dostavbu vnitřního okruhu by mohl od Prahy převzít stát

23.6. – Dostavbu zbylé části pražského vnitřního okruhu by od města, které ho má nyní na starosti, mohl převzít stát. Dříve se mluvilo o tom, že by stát městu přispěl 60 miliardami korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše a vedení města to novinářům řekl primátor Zdeněk Hřib. Andrej Babiš potvrdil, že stát nabízí dostavbu formou takzvaného PPP projektu, z finančních důvodů podle něj není možné projekt zahrnout do státního rozpočtu. Na schůzce politici řešili i majetkové směny, zejména ohledně pozemků v Letňanech.

Silnici I. třídy I/27 Plzeň, Třemošenský rybník – Orlík slavnostně otevřená

23.6. – „Stará a úzká silnice byla magnetem na dopravní nehody. Nenašli bychom na ní žádný souvislý úsek, kde by se nějaká v minulosti nestala. Nová, čtyřpruhová, výrazně zlepšila bezpečnost provozu. Jsem rád, že společně s úpravou silnice vznikla díky městu Plzeň lávka pro cyklisty a pěší, kteří při návštěvě rekreační oblasti u Kamenného rybníka už nebudou přecházet nebezpečnou silnici,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

spinner