20.7. - Přestavba městského nádraží v Jihlavě může začít, Správa železnic vybrala zhotovitele prací. Stavbu provede společnost Skanska, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 1 266 866 061 korun. Stanice, která se nachází blízko centra krajského města, zcela změní podobu. Vzniknou nová nástupiště, na která bude přístup podchodem. Dosluhující nádražní budovu nahradí nový objekt, který bude zároveň sloužit jako zázemí nově vybudovaného dopravního terminálu. Zahájení prací se plánuje už v srpnu, dokončení pak v polovině roku 2026.
Infrastruktura
20.7. - Nový obchvat Dašic na Pardubicku bude uveden do zkušebního provozu 26. srpna. Silnice dlouhá téměř tři kilometry odkloní tranzitní dopravu, tisíce aut denně městem jezdí na dálnici D35, uvedlo pardubické hejtmanství v tiskové zprávě.
19.7. - Deset dalších projektů Správy železnic podpoří Evropská unie prostřednictvím Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF). Největší část z přiděleného balíku třetí výzvy dotačního titulu pro období 2021–2027 míří na rozsáhlou přestavbu klíčové stanice Česká Třebová. Dotace v celkové výši 11,5 miliardy korun se Správě železnic podařilo získat také na zpracování projektu vysokorychlostní trati Praha – Brno – Břeclav, přípravu modernizace úseku z Kolína přes Mělník do Děčína, nebo na další rozvoj moderního zabezpečovacího zařízení.
18.7. - Na Vysočině bude letos opraveno přibližně 30 kilometrů krajských silnic, které byly na různých místech poškozené při rekonstrukci dálnice D1. Po některých se převážel stavební materiál a jezdila stavební technika, některé fungovaly jako objízdná trasa. Opravy budou v součtu stát zhruba 130 milionů korun, ze tří čtvrtin je zaplatí stát. Novinářům to dnes v Martinicích na Žďársku řekli zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a kraje.
17.7. - Řidiči od dnešního odpoledne budou moci jezdit po obchvatu obce Žár na Českobudějovicku. Stavba začala loni v březnu a skončila o tři měsíce dřív, než se plánovalo. Doprava se tak vyhne obci, ale i úzké hrázi Žárského rybníka, na níž se stávaly i smrtelné nehody. Silnice je dlouhá více než dva kilometry a postavila ji společnost Eurovia CS za cca 232 mil. Kč. Novinářům to dnes řekli zástupci obce, stavební firmy a Jihočeského kraje, který je investorem.
16.7. – Policie nezahájí trestní stíhání v souvislosti s neprováděním oprav a údržby železničního mostu pod pražským Vyšehradem. Mluvčí pražských policistů Jan Rybanský uvedl, že podle závěrů kriminalistů se nenaplnila skutková podstata trestného činu zneužívání vlastnictví. Trestní oznámení podal loni v srpnu spolek Nebourat, který společně s částí odborníků kritizuje plán na přesunutí památkově chráněné konstrukce na jiné místo v Praze.
14.7. – Stavební skupina Budimex získala v konsorciu s tureckými partnery zakázku na výstavbu doposud nejdelšího železničního tunelu v Polsku. Nové 3,8 kilometru dlouhé podzemní dílo, které vznikne mezi obcemi Męcina a Mordarka, přispěje k výraznému zkrácení doby cestování na trase mezi Krakovem a Západními Karpaty. Cena modernizace úseku Limanowa–Klęczany, do něhož tunel náleží, dosahuje 11,2 miliardy korun. Trať bude hotová za necelé tři roky. Stavba samotného tunelu však potrvá jen 10 měsíců.
13.7. – Slovensko zavede od začátku letošního srpna jednodenní dálniční známku, přijde na 5,40 eura (136 Kč). Její cenu stanovila vláda, která schválila vykonávací nařízení k zákonu o dálniční známce. Bratislava tak v plné míře využila unijní směrnici, podle které jednodenní známka může stát maximálně devět procent z ceny té roční.
13.7. – Železniční trať Mosty u Jablunkova nyní monitoruje systém detekce sesuvů půdy (SSSP) české firmy ZAT, a. s., a to kvůli rizikovému nestabilnímu svahu, který způsoboval poruchy geometrické polohy koleje. Doposud musel nebezpečný úsek denně kontrolovat správce tratě, což však nezaručovalo kontinuální přehled o stavu trati. Nový systém, který funguje na principu bezdrátových čidel, se osvědčil už v roce 2022 v Karlových Varech, kde nepřetržitě sleduje rizikové úseky a při zjištění svahových pohybů automaticky zašle notifikaci o zjištěném náklonu čidel. Pro Správu železnic to znamená nejen ekonomickou a personální úsporu, ale především zajištění bezpečnosti železničního provozu.
10.7. – Společnost VITRONIC, která je od letošního května součástí ITIS Holding, zvítězila v soutěži nizozemského správce silnic RDW na dodávku služeb monitorování vozidel pro nový systém elektronického mýtného. Subdodavatelem části řešení je sesterská společnost SkyToll. Pro ITIS Holding jde o první významné vítězství ve veřejné zakázce po akvizici německé společnosti VITRONIC, které poslouží také jako důležitá reference v oblasti komplexních řešení pro inteligentní dopravní infrastrukturu.