Infrastruktura

Na konci roku by mělo být na dálnici D35 rozestavěno 64 km, nyní se staví 32 km

14.3. - Na konci letošního roku by mělo být na dálnici D35 rozestavěno 64 kilometrů silnice. Stavba by tak podle premiéra Petra Fialy měla patřit k největším stavbám tohoto typu ve střední Evropě. Petr Fiala to řekl při kontrolním dnu na stavbě úseku D35 z Hořic na Jičínsku do Sadové na Hradecku.

Mezi Vídní a Prahou se pojede elektricky i přes jižní Čechy

13.3. - Správa železnic vybrala projektanta rekonstrukce a elektrizace trati z Českých Velenic do Veselí nad Lužnicí. Stavba s plánovaným začátkem v závěru příštího roku umožní vedení přímých elektrických vlaků z Vídně přes Gmünd až do Prahy. Současně dojde k vybudování moderních nástupišť ve všech stanicích a zastávkách. Traťová rychlost se zvýší na 120 km/h. To vše po dokončení prací, které potrvají tři roky.

​Allianz pro Schiene je proti dlouhým kamionovým soupravám, silniční dopravci zdůrazňují jejich ekologičnost

11.3. – Německá železniční asociace Allianz pro Schiene a ACE Auto Club Europa společně varují před schvalováním přeshraničního provozu dlouhých nákladních vozidel (evropský modulární systém, EMS) v Evropském parlamentu. Silniční nákladní dopravci naopak argumentují tím, že delší soupravy uvezou více zboží s menší spotřebou paliva a jsou tudíž okamžitým a levným příspěvkem k ekologii. A námitku, že v důsledku vyšší hmotnosti více ničí komunikace vyvracejí poukazem na skutečnost, že důležité je zatížení náprav, které u dlouhých soupravy stanovené limity nepřekračuje.

​Na Barrandovském mostu začne v pondělí poslední část oprav, potrvá do srpna

10.3. – Řidiče čekají od pondělí 11. března komplikace v okolí Barrandovského mostu v Praze. Silničáři zahájí poslední část jeho kompletní opravy. Zavřená bude rampa ze Strakonické ulice a na mostě se bude jezdit ve třech namísto čtyř jízdních pruhů. Po část prací silničáři také sníží počet pruhů v tzv. myší díře, kudy jezdí auta na Barrandov či Strakonice. Technická správa komunikací (TSK) původně plánovala práce rozložit do letošního a příštího roku, nakonec obě fáze sloučila. Kompletní oprava mostu tak skončí letos do konce srpna.

V Praze se jednalo o budoucnosti vysokorychlostních tratí

Na konci února v Praze ve Fantově budově na hlavním nádrží se uskutečnila konference Vysokorychlostní tratě – realita budoucnosti. Uspořádala ji Stavební správa vysokorychlostních tratí Správy železnic pod záštitou Asociace krajů ČR. Cílem konference bylo podpořit diskusi o podobě VRT na všech úrovních, přijmout strategické závěry, zvýšit informovanost o aktuální fázi příprav a urychlit tak proces výstavby vysokorychlostních tratí v ČR.


​Trakční elektřinu pro SŽ v předpokládaném objemu 1 220 GWh zajistí Powertica Energie

6.3. – Správa železnic zajišťuje nákup elektřiny a plynu pro téměř čtyři tisíce odběratelů v resortu dopravy, čímž se zároveň řadí mezi čtyři největší distributory v Česku. V současné náročné situaci se zaměřuje na hledání úspor, jen v případě elektřiny ušetřila loni téměř 131 milionů korun. Náklady snižuje rovněž včasné smluvní zajištění výhodných nákupních cen na komoditní burze.

​Pokutu za přetížení kamionu zřejmě budou nově platit jen jeho provozovatelé

5.3. – Pokutu za přetížení kamionu, které by policie zjistila při vysokorychlostním vážení, zřejmě budou napříště platit jen jeho provozovatelé, nikoli také řidiči. Změnu má přinést novela o pozemkových komunikacích, kterou doporučily Senátu schválit bez úprav jeho výbory pro dopravu a ústavně-právní. Horní parlamentní komora má předlohu projednat tento týden.

​Česká republika je premiantem v zavádění zabezpečovače ETCS na železnici

5.3. – Česká republika je v Evropě premiantem v zavádění automatického zabezpečovače ETCS na železnici. Uvedli to zástupci oboru po včerejším jednání na ministerstvu dopravy, které mělo za cíl sjednotit postup při zavádění systému. Ministr dopravy Martin Kupka řekl, že problémy, které byly ve zkušebním provozu, se daří odstraňovat. Druhý zatěžkávací test ETCS se uskutečnil v noci z 2. března mezi Berounem a Ejpovicemi, nevyskytla se při něm žádná chyba. Do června se plánuje dalších pět zkoušek. Systém ETCS funguje jako nezávislý dohled nad vlaky, který automaticky zasáhne v okamžiku chyby strojvedoucího nebo při jiné nežádoucí situaci a nouzově zabrzdí vlak.

​Příprava prvního PPP projektu na železnici pokročila do další fáze

4.3. – S výběrem koncesionáře pro výstavbu nového železničního spojení z Prahy na Letiště Václava Havla formou PPP pomohou společnosti Deloitte; Česká spořitelna; advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný; AFRY a jimi nominovaní odborníci na ekonomicko-finanční, právní a technické poradenství z Česka i ze zahraničí.

​Alstom a Správa železnic podepsaly dohodu o úzké spolupráci při zavádění ETCS

4.3. – Společnosti Alstoma Správa železnic, vlastník a provozovatel železničních tratí v Česku, podepsaly v lednu letošního roku memorandum o spolupráci při zavádění jednotného řešení vlakového zabezpečovače ETCS (European Train Control System). Obě strany se zavazují k úzké spolupráci za účelem bezproblémového zavedení systému tak, aby byla Správa železnic schopna zahájit od 1. ledna následujícího roku plnohodnotný provoz tohoto systému.

spinner