Infrastruktura

Přemostění v Blansku zhotoví Metrostav, práce za 264 milionů začnou v srpnu

9.6. - Přemostění v Blansku zhotoví za více než 264 milionů korun společnost Metrostav DIZ. Po několika letech přípravy se podařilo vybrat zhotovitele. Akce je jednou z největších, kterou Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje realizuje. Práce by měly začít letos v srpnu, a to stavbou okružní křižovatky ve Svitavské ulici. V tiskové zprávě to uvedla Alena Knotková z krajského úřadu.

Zvlněný úsek D1 u Antošovic na Ostravsku musí stavaři opravit, rozhodl soud

8.6. - Zvlněný úsek dálnice D1 mezi Bohumínem a Antošovicemi na Ostravsku musí stavaři opravit. Včera o tom rozhodl Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře. Na odstranění závad, které se projevily už před devíti lety po otevření úseku, mají firmy 18 měsíců. Stavební práce s sebou přinesou další dopravní komplikace. Provoz na dálnici bude sveden do jednoho pruhu. Novinářům to v Antošovicích řekl Jiří Hlavatý z ŘSD.

Dostavba 32 kilometrů písecké dálnice D4 začala, otevřená bude v prosinci 2024

7.6. - Francouzské konsorcium Via Salis (dříve DIVia), za kterým stojí VINCI Concessions, VINCI Highways a Meridiam, začalo s dostavbou 32 km dálnice D4 z Příbrami do Písku a s modernizací dalších 16 kilometrů již zprovozněných navazujících úseků. Stavba bude podle smlouvy hotova v prosinci 2024 a dalších 25 let bude konsorcium dálnici provozovat.

ŘSD připravuje u Pelhřimova stavby dvou obchvatů měřících celkem 6,5 km

7.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v přípravách dvou silničních obchvatů u Pelhřimova, které budou v součtu měřit okolo 6,5 kilometru. Díky delšímu západnímu obchvatu se město zbaví tranzitní dopravy ve směru na Jindřichův Hradec, druhý obchvat povede kolem části města Starý Pelhřimov. Podle nynějších předpokladů ŘSD by obě stavby mohly začít asi na tři roky. Vyplývá to z webu ředitelství. „Uvidíme, jak to půjde rychle,“ řekla ředitelka jihlavského ŘSD Marie Tesařová ke správním procesům.

​MD: D3 může být navržena tak, aby mohla vést územím kolem Jílového

5.6. – Výstavba dálnice D3 bude podle ministerstva dopravy navržena tak, aby mohla vést i územím kolem Jílového u Prahy, kde se ve středověku těžilo zlato. Návrh bude ještě upřesněn na základě výsledků geologického průzkumu, uvedl to mluvčí ministerstva František Jemelka. Reagoval tak na prohlášení spolku Alternativa středočeské D3, podle nějž může výstavbu přes Posázaví zkomplikovat poddolované území.

Právě vychází v DN č. 10 - 11

Správa železnic: Spuštění první části VRT se plánuje v roce 2028

4.6. – Stát chce vybudováním vysokorychlostních tratí (VRT) zmenšit vzdálenosti mezi tuzemskými i evropskými centry. Tím pomůže ekonomice, zvýší mobilitu obyvatel a podpoří přesun nákladní dopravy na výrazně ekologičtější železnici. Přípravu, výstavbu i následný provoz VRT v Česku má na starosti Správa železnic. Její zástupci se po rozvolnění vládních opatření proti koronaviru znovu rozjeli do regionů, aby místním zastupitelům a veřejnosti projekt představili.

Kontroly rizikových úseků na dálnicích a silnicích se zřejmě zpřísní

1.6. – Podmínky pro kontrolu bezpečnosti na dálnicích, silnicích první třídy a vybraných mimoměstských úsecích silnic se zřejmě změní. Jednou z novinek bude každých pět let posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích, u rizikových úseků pak budou následovat podrobné prohlídky s návrhy vyššího zabezpečení. Větší kontrola by měla fungovat také už při projektování a stavbě dálnic a silnic. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou schválila vláda. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr dopravy Karel Havlíček. Novela upravuje také podmínky pro provozovatele mýta.

​Siemens Mobility modernizuje největší seřaďovací nádraží v Nizozemsku

29.5. – Společnost Siemens Mobility získala v Nizozemsku zakázku na projekt ve výši 110 milionů EUR. Na základě smlouvy se společností ProRail B.V. zmodernizuje a optimalizuje seřaďovací nádraží Kijfhoek, největší seřaďovací nádraží v zemi a důležité spojení mezi rotterdamskými přístavy a významnými průmyslovými regiony ve vnitrozemské Evropě.

​Stavební ruch bude letos v létě panovat v Brně a Blansku i u Znojma a Čebína

24.5. – Na jihomoravských silnicích bude letos v létě panovat stavební ruch. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje rozsáhlou opravu Pisáreckého tunelu, stavbu dvou okružních křižovatek ve Veselí nad Moravou nebo opravu silnice I/53 ze Znojma do Lechovic. Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje (SÚS JMK) chce zahájit stavbu obchvatu Čebína na Brněnsku a přemostění v Blansku. Opravy plánují také Brněnské komunikace a Správa železnic. Vyplývá to z odpovědí oslovených zástupců organizací.

​O prázdninách bude ve středních Čechách omezený provoz na D4, D5 i D8

24.5. – O letních prázdninách bude ve středních Čechách kvůli opravám omezený provoz na dálnicích D4, D5 i D8. Na možné komplikace by se měli řidiči připravit i na Pražském okruhu kvůli opravě stavebně technologických částí tunelů Lochkov a Cholupice, řekl Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

spinner