Kombinovaná doprava

​Výzva na podporu modernizace a výstavby překladišť kombinované dopravy v OPD3

2.2. – Ministerstvo dopravy jakožto Řídicí orgán vyhlašuje výzvu v rámci Programu Doprava 2021–2027 (OPD3), která je určena na podporu projektů zaměřených na modernizaci a výstavbu překladišť kombinované dopravy. Výzva je kolová a bude pro žadatele otevřená do 28. 4. 2023.

PST CLC Mitsui-Soko: Roste zájem o kombinované přepravy v rámci Evropy

27.1. - V loňském roce rostla obliba kombinované dopravy v rámci Evropy a tento trend nadále pokračuje. V případě společnosti PST CLC Mitsui-Soko vloni došlo ke zhruba 50% nárůstu objemu kombinovaných přeprav oproti roku 2021. To, jak se bude v tomto směru vyvíjet situace v roce 2023, bude záležet na vývoji ceny elektrické energie.

​Komentář: Dálková přeprava je ve volném pádu, nestabilita opět narůstá

Světová ekonomika, která od léta vykazuje zřetelné známky postcovidového ochlazení, má zjevně stále negativnější vliv na globální obchod se zbožím se samozřejmým odrazem i na oblast dopravy zboží po moři a vzduchem. Index globální propustnosti kontejnerů v říjnu výrazně klesl, jak ve oznámily RWI – Leibnizův institut pro ekonomický výzkum a Institut pro ekonomiku a logistiku lodní dopravy (ISL).

Skupina pro výměnu přístavního území v Hamburku hlásí posun

23.1. - V pátek 20. ledna 2023 proběhlo v Hamburku další jednání Česko-německé pracovní skupiny pro výměnu zdejších přístavních území České republiky. Česká delegace, pod vedením náměstka ministra dopravy Václava Bernarda, jednala se zástupci Hamburk Port Authority. Při jednání došlo k posunu v otázce délky kolejí v přístavu i dohody o celkové výměře měněného území.

​Cena a objem zboží budou podle DSV nadále klesat, ale může dojít i na překvapení

9.1. – Lídři v nákladní přepravě se shodují, že rok 2023 bude mimořádně složitý. Letecká nákladní doprava se vyrovnává s rekordním růstem cen paliv a současně s poklesem objemů transportovaných nákladů, který klesl za rok 2022 o 8 % a následující rok klesne o další 4 %. Experti odhadují snížení ceny paliva jen na průměrných 26 korun. Námořní přeprava očekává pokles zisků v řádu desítek procent, celkově v hodnotě desítek miliard USD. Situaci nepomůže ani očekávané snížení počtu kontejnerů, kterých se plánuje 600 tisíc sešrotovat, což představuje 2,5 % fleetu z roku 2022. Objem přepraveného zboží přes moře podle výhledů na následující roky klesne o desítky procent. Přesto bude mít rok 2023 také pozitivní aspekty, předpovídá DSV.

​UIRR požaduje regulaci cen trakční energie pro elektrickou železniční nákladní dopravu

16.12. – Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice (UIRR) požaduje účinný zásah členských států do regulace cen trakční energie pro elektrickou nákladní železniční dopravu na základě iniciativy REPowerEU (Plán na rychlé snížení závislosti na ruských fosilních palivech a rychlý pokrok v ekologické transformaci – pozn. red.) a nařízení Rady, které umožňuje jejich zásahy do trhu s elektřinou. To je nutné, aby se snížila expozice Evropy vůči dovážené ruské naftě a přispělo se k potřebě šetřit energií používanou v nákladní dopravě.

Všestranné služby evropské dopravní sítě skupiny Rail Cargo Group

Bez problémů, na míru a v maximální kvalitě – to jsou logistická řešení skupiny Rail Cargo Group. Ať už na národní nebo mezinárodní úrovni.

METRANS: Na obzoru jsou těžké časy železniční nákladní dopravy

Těžké časy železniční nákladní dopravy vidí provozní ředitel METRANS, a.s., Martin Hořínek, a v následujícím článku rozvádí důvody pro toto své tvrzení.

Vyplatí se pořízení jeřábů pro práci na intermodálních vnitrozemských terminálech?

Pořízení jeřábu pro manipulaci kontejnerů, návěsů, cisteren a dalších ložných jednotek (dále jen ILU Intermodal Loading Unit) na intermodálním terminálu představuje nemalou finanční investici. Může tato investice přinést něco navíc oproti klasickým zakladačům (Reach Stacker)?

Moravskoslezský kraj se terminálem v Mošnově propojuje s evropskými přístavy

Za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora města Ostravy Tomáše Macury a zástupců majitelů i významných společností z oblasti logistiky byl minulý týden slavnostně zahájen provoz terminálu kombinované dopravy „Terminál Mošnov“.

spinner