Železniční doprava

Červenec na železnici byl v počtu nehod nejhorší nejméně za pět let

3.8. – Uplynulý červenec byl na železnici co do počtu incidentů nejhorším kalendářním měsícem minimálně od roku 2015. Drážní inspekce řešila 135 mimořádných událostí, což je skoro o třetinu více než v předchozím měsíci. Zvýšil se i počet nehod na přejezdech. Vyplývá to ze statistik inspekce. Nehody přibývají v posledních letech pravidelně. Stát chce kvůli tomu navýšit investice do zabezpečení a také zpřísnit kontroly strojvůdců.

Železniční nostalgie s podporou Ministerstva dopravy

3.8. – Ministerstvo dopravy (MD) vyhlásilo na začátku roku 2020 výzvu k programu č. č. 127 66 Podpora obnovy historických železničních kolejových vozidel v období 2017 – 2020. Cílem programu je podpořit zachování kulturního technického dědictví v oblasti historických železničních vozidel. „Letos zaznamenalo Ministerstvo dopravy opět vysoký zájem o veřejnou podporu v oblasti technického dědictví,“ informovala Ing. Pavlína Tomková z Oddělení rozvoje železniční a kombinované dopravy MD. „Žadatelé předložili 21 projektových záměrů na obnovu historických železničních vozidel. Mezi historická vozidla se může zařadit železniční vozidlo s rokem výroby starší 50 let,“ dodala.

Drážní úřad: Železniční audit bude hotový na podzim

2.8. – Audit mimořádných událostí na trati mapující poslední dva roky bude hotový za několik měsíců, dokončený by měl být na podzim. V nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl šéf Drážního úřadu Jiří Kolář. V současnosti úřad oslovil všech 121 železničních dopravců, a čeká na jejich odpovědi. Podle předsedy představenstva Čes­kých drah (ČD) Václava Nebeského se ale dlouhodobě ukazuje, že mezi nehodami není spojovací prvek.

Zvýšení konkurenceschopnosti železniční dopravy se bez využití digitalizace neobejde

Role železniční dopravy se za posledních deset let výrazně změnila. Železnice byla a je konfrontována s celou řadou procesů, které lze v krátkosti popsat jako liberalizace a digitalizace. Ty s sebou přináší jak příležitosti, tak hrozby. Železniční systém v ČR proto stojí na „životní křižovatce“ dalšího rozvoje.

EK schválila záměr Alstomu převzít vlakovou divizi Bombardieru

31.7.- Evropská komise (EK) s podmínkami schválila záměr francouzského výrobce vlaků Alstom převzít vlakovou divizi kanadské firmy Bombardier. Alstom v únoru oznámil, že za stoprocentní podíl v divizi Bombardier Transportation zaplatí 5,8 až 6,2 miliardy eur (dnes asi 152 až 162 miliard Kč). Divize působí také v České republice, kde má výrobní závod v České Lípě.

Nová nádraží, nadjezdy nebo bezpečnější železnice. Miliardové dopravní investice v Olomouckém kraji

31.7. – V Olomouckém kraji dělníci pracují na 30 kilometrů dlouhém úseku tratě z Uničova do Olomouce nebo v úsecích Přerov – Prosenice – Dluhonice. Na nově zrekonstruovaných tratích budou jezdit vlaky až 160 km/h, vyšší bezpečnost provozu zajistí instalace evropského zabezpečovače ETCS. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

České dráhy zřídily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu

31.7. - České dráhy po sérii nehod sestavily vlastní radu pro zvýšení bezpečnosti provozu. Jejími členy jsou zástupci osobního i nákladního dopravce, odborů, strojvůdců, akademiků či dopravních psychologů. Cílem rady je zlepšení podmínek pro výkon služby zaměstnanců a zvýšení bezpečnosti na dráze. ČTK to po prvním jednání rady řekl mluvčí státního dopravce Radek Joklík. Dráhy už dříve kvůli přibývajícím nehodám zintenzivnily kontroly práce strojvůdců a začaly zavádět aplikaci, která bude strojvedoucí varovat před protijedoucím vlakem.

Maďarský CER Cargo Holding se stal prvním zahraničním provozovatelem české lokomotivy EffiShunter 1000M

30.7. – Maďarský nákladní dopravce CER Cargo Holding, člen holdingu L.A.C., rozšířil svou flotilu lokomotiv o český EffiShunter 1000M. První ze dvou objednaných vozidel jeho představitelé převzali v jihlavském závodě CZ LOKO. Druhé bude následovat v září.

Leo Express dostal svolení UTK pro vlaky z Prahy do Vratislavi

29.7. – Český soukromý dopravce Leo Express dostal od polského drážního úřadu (UTK) povolení provozovat komerční spojení na trati Praha-Vratislav (polsky Wroclaw), uvedl server Rynek Kolejowy. Připomněl, že dopravce na souhlas čekal od loňského dubna a mezitím stačil na trasu vyjet se spoji, objednanými místními samosprávami.

​Stát chce investovat do zabezpečení železnice desítky miliard

30.7. – Stát chce v příštích minimálně deseti letech investovat do budování zabezpečovacího systému ETCS na železnici pět miliard korun ročně. Další dvě miliardy korun za rok chce dát na instalaci zabezpečovacího systému do vlaků. Další opatření pro zvýšení bezpečnosti by měly směřovat na zajištění železničních přejezdů, mostů a také úpravy legislativy pro kácení stromů u kolejí. Po středečním jednání komise pro bezpečnost na železnici to uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Komise vznikla před 14 dny v reakci na sérii nehod na železnici.

spinner