Železniční doprava

Vlaky RegioSpider vyjely na trať z Postoloprt do České Lípy

27.9. - Na železniční lince U11 Postoloprty – Louny – Česká Lípa nově nasazují České dráhy čtyři motorové vozy řady 841.2 Stadler RegioShuttle RS1. Tyto vozy zakoupil národní dopravce na konci loňského roku od německého dopravce SWEG. Vlaky v budoucnu projdou modernizací.

Železniční koridor se začne stavět v 2027, jednání potrvají roky

27.9. - Jednání se zemědělci kvůli plánovanému koridoru mezi Prahou a Drážďany nejsou u konce, nejspíš budou trvat roky. V sobotu to novinářům řekl ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Problémem není podle něj nyní část koridoru, která má vést Polabím, ale v okolí Ústí nad Labem, dodal. Stát plánuje začít stavět koridor v roce 2027.

RegioJet po deseti letech plánuje expanzi v Polsku i vlaky do Beneluxu

26.9. - Dopravce RegioJet začal před deseti lety, 26. září 2011, s provozem vlaků na trase mezi Prahou a Ostravskem. Od té doby vzrostl jeho podíl nejen na osobní dopravě v Česku, ale etabloval se i na Slovensku a postupně v Rakousku a v Maďarsku. Aktuálně je jeho prioritou vstoupit na železniční trh do Polska a již informoval tamního železničního regulátora o záměru zahájit provoz mezinárodních i vnitrostátních vlaků. Plánuje i spoje do zemí Beneluxu a na Ukrajinu, řekl ČTK mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Přes léto již druhou sezonu jezdil také do Chorvatska.

Škoda Transportation získala zakázku za miliardu korun na servis elektrických jednotek pro ČD

24.9. - Skupina Škoda Transportation bude ve svém závodě v Šumperku zajišťovat periodické obnovy elektrických jednotek pro České dráhy. Jedná se o jednotky RegioPanter a InterPanter. Doba trvání zakázky je pět let a je ve výši bezmála jedné miliardy korun. Skupina Škoda Transportation je předním evropským výrobcem vozidel pro hromadnou dopravu a dlouhodobě také zajišťuje servis, opravy či modernizace nejen vozidel z vlastní výroby.

Nové vlaky, více komfortu a rozšíření služeb, to bude jízdní řád 2022 v režii ČD

24.9. - České dráhy nasadí v jízdním řádu 2022 na vlaky Západní expres a Krušnohor nejmodernější soupravy InterJet, na regionální spoje z Ostravy do Frenštátu pod Radhoštěm vyjedou patrové soupravy push-pull, dvě desítky zbrusu nových bezbariérových RegioPanterů obslouží regionální linky v Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji a klimatizované vozy EC / IC nahradí v rychlících „koženky“. Více vlaků nabídne bezbariérové cestování, Wi-Fi, možnost dobíjet cestovní elektroniku. Novinkou bude rozšířená možnost dobíjení elektrických vozíků handicapovaných osob nebo elektrokol.

Do neděle můžete v Česku potkat Evropský vlak, prezentuje význam a možnosti rozvoje železnice

23.9. - Česká republika ode dneška do neděle hostí Connecting Europe Express (CEE), vlak prezentující význam a budoucnost železnice v EU. Postupně zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně, zájemci jej mohou vidět na několika nádražích. V době kolem sobotního poledne bude k nahlédnutí na pražském hlavním nádraží, kde bude hlavní tuzemská zastávka této unikátní vlakové soupravy.


Vlakoví dopravci budou muset kvůli ETCS proškolit strojvůdce a vybavit vlaky

22.9. - Tuzemští železniční dopravci budou muset před přechodem na zabezpečení tratí systémem ETCS proškolit své strojvedoucí a dovybavit své vlaky. Bez toho nebudou moci po takto zabezpečených tratích jezdit. Dosud byla proškolena jen malá část strojvůdců. Upozornil na to Drážní úřad. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, automaticky zastaví vlak na dálku. Od roku 2025 by měla část koridorů fungovat výhradně s tímto systémem.

Bezbariérově přístupných nádraží na síti Správy železnic přibývá

22.9. - Správa železnic pokračuje v zajišťování bezbariérové přístupnosti vlakových stanic a zastávek. Jen v letošním roce realizuje či již dokončila stavební akce na téměř třech desítkách nádraží po celé republice, která budou nově přístupná i osobám se sníženou schopností pohybu. Dalšími projekty v této oblasti budou spuštění interaktivní mapy bezbariérové přístupnosti a nákup nových zdvihacích plošin pro vybraná nádraží.

Po dohodě Deutsche Bahn a GDL vyhrožuje stávkou i větší EVG

21.9. - Poté, co se podařilo vyřešit spor mezi odborovým svazem strojvedoucích GDL (Gewerkschaft Deutscher Lokomotivführer) a Deutsche Bahn, hledají nyní německé dráhy rychlé porozumění s odbory železnice a dopravy EVG (Eisenbahn- und Verkehrgewerkschaf­t), aby se zabránilo dalším stávkám. „Myslím, že je možné, že s EVG přejdeme včas k příslušným pravidlům,“ řekl personální ředitel DB Martin Seiler. Žádný člen EVG by na tom neměl být hůře.

Společnost DAKO-CZ oslaví na veletrhu TRAKO 205 let

20.9. – V polském Gdaňsku se od 21. do 24. září 2021 uskuteční 14. ročník veletrhu TRAKO. Mezinárodní železniční veletrh patří mezi největší a nejprestižnější setkání železničního průmyslu v Polsku. Návštěvníci z řad odborné i laické veřejnosti se seznámí s problematikou současného stavu dopravních systémů a železniční infrastruktury v Polsku, Evropě i po celém světě. Veletrhu, který se koná jednou za dva roky, se zúčastní i třemošnická společnost DAKO-CZ, tradiční český výrobce brzdových systémů a komponentů pro kolejová vozidla.

spinner