Železniční doprava

​Škoda Transportation dodá na Slovensko další vlaky, uspěla v tendru

13.8. – Společnost Škoda Transportation v konsorciu s firmou ŽOS Trnava dodá slovenskému národnímu dopravci Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) devět nových elektrických vlakových jednotek. Smlouva v hodnotě zhruba 76 milionů eur (1,9 miliardy korun) bude podepsána nejpozději na přelomu srpna a září, řekl předseda představenstva ZSSK Roman Koreň.

​V Německu skončila stávka strojvedoucích za vyšší mzdy

13.8. – V Německu dnes nad ránem skončila stávka strojvedoucích za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky v nákladní i osobní železniční dopravě. Zkomplikovala provoz na německé železnici především ve středu a ve čtvrtek. Do dnešního provozu vstoupila železnice podle agentury DPA do značné míry normálně. S koncem stávky se obnovuje i přímé spojení mezi Berlínem a Prahou.

​Firma CZ Loko kompletuje v Jihlavě lokomotivy v nové hale za 150 milionů korun

12.8. – Výrobce kolejových vozidel CZ Loko postavil v jihlavském závodě montážní halu přibližně za 150 milionů korun. V nových prostorách je možné kromě dalších prací měsíčně sestavit čtyři velké lokomotivy, řekl novinářům obchodní ředitel a člen představenstva Jan Kutálek. Firma sídlící v České Třebové zaměstnává v součtu 760 lidí, v jihlavském závodě z nich pracuje 270.

​EK schválila Německu 550 milionů eur na pomoc Deutsche Bahn kvůli koronaviru

11.8. – Evropská komise (EK) povolila Německu vyplatit 550 milionů eur (téměř 14 miliard Kč) na pomoc železničnímu dopravci Deutsche Bahn (DB), který se jako mnoho dalších firem potýká s dopady pandemie způsobené šířením koronaviru. Podle včerejší sdělení komise je pomoc v souladu s pravidly Evropské unie o státní podpoře.

​Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah vstoupili do stávky

11.8. – Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah Deutsche Bahn (DB) včera večer vstoupili do stávky za vyšší mzdy, ve středu nad ránem se k nim na 48 hodin přidají jejich kolegové z osobních vlaků. DB kvůli stávce odřekly pro středu a čtvrtek na 75 procent dálkových vlaků, problémy ale přetrvají až do pátku. Podle Českých drah (ČD) akce německých odborů spoje na českém území neomezí, vlaky z Prahy do Berlína ale budou končit v Drážďanech.

​Odborové sdružení železničářů nesouhlasí s rušením středočeských lokálek

11.8. - Představenstvo Odborového sdružení železničářů (OSŽ) nesouhlasí s plánovanou redukcí dopravy na lokálních tratích ve Středočeském kraji. Podle sdružení jde o neuvážený krok, který je v nesouladu se záměry Evropské unie a České republiky v oblasti posílení a rozvoje ekologické dopravy. OSŽ to uvedlo v tiskové zprávě.

ČD Cargo a METRANS společně pomáhají lidem v oblasti zasažené tornádem

10.8. – Operátor kombinované dopravy METRANS poskytl bezplatně námořní kontejnery vhodné na uskladnění různých movitých věcí obyvatel zasažených oblastí. Jde zejména o majetek těch, kteří pocítili následky tornáda nejhůře, ztrátou svých domovů.

Příměstské vlaky svezly loni v Praze 31,56 milionu lidí, meziročně méně

9.8. – Vlaky příměstské pražské integrované dopravy (PID) svezly loni na území Prahy asi 31,56 milionu lidí, což je meziročně o asi 20 milionů méně. Úbytek cestujících kvůli pandemii covidu-19 zaznamenala celá síť PID. Nejzatíženější stanicí byla Praha-hlavní nádraží a nejkratší interval měla linka S7 jedoucí z Českého Brodu přes Prahu do Berouna. Železniční doprava se v rámci PID rozvíjí od roku 1992.

Rozsáhlá modernizace trati z Adamova do Blanska začne v září, práce omezí dopravu

9.8. – Trať z Brna na sever Jihomoravského kraje čeká od podzimu rozsáhlá modernizace. Správa železnic (SŽ) vybrala dodavatele stavebních prací v úseku z Adamova do Blanska. Modernizaci provede za 2,6 miliardy korun bez daně Společnost AdaBla, složená z firem OHL ŽS, Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a TRAMO RAIL. Práce začnou v září a potrvají do roku 2023, uvedl mluvčí SŽ Dušan Gavenda. Pojí se s nimi také výrazné omezení pro cestující.

Firma GW Train Regio převezla loni méně cestujících, zisk stoupl

9.8. – Vlaky společnosti GW Train Regio přepravily loni 1,4 milionu cestujících, meziročně o téměř 30 procent méně. Příčinou byla koronavirová omezení. Firmě stoupl zisk po zdanění ze 3,2 milionu na 12,3 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která patří do skupiny GW Jihotrans.

spinner