Železniční doprava

Hedvábná stezka hlásí kapacitní problémy

2.9. - Železniční nákladní doprava mezi Čínou a Evropou, která je v kurzu, by mohla v září pocítit drastické 30% snížení kapacity v důsledku zpoždění na hraničních přechodech do Kazachstánu a přetížených evropských gateways. Nález nakažených Covidem-19 v čínské provincii Sin-ťiang způsobily zácpy na hraničním přechodu Alašankou do Kazachstánu, kde bylo koncem minulého týdne ve frontě téměř 50 vlaků. Pro přeshraniční přepravy přes Alašankou jsou až do odvolání uzavřeny hranice Korgas a Buktu v provincii Sin-ťiang.

Káhira zadala železniční spojení mezi Středozemním a Rudým mořem za 4,5 mld. USD

2.9. - Egypt podepsal dohodu o vybudování vysokorychlostní železnice za 4,5 miliardy USD (96,3 miliardy Kč), která spojí pobřeží Rudého a Středozemního moře. O smlouvě mezi Národním úřadem pro tunely (NAT) a konsorciem, které zahrnuje společnosti Siemens Mobility, Orascom Construction a Arab Contractors, včera informovala egyptská vláda. Šéf Siemensu Roland Busch projekt nazval „Suezským průplavem na kolejích“. Vlaky zkrátí dobu jízdy o polovinu. Budou přepravovat pasažéry i náklad.

Příprava modernizace uzlu v České Třebové vstoupila do závěrečné fáze

2.9. - Manažer drážní infrastruktury vybral zhotovitele projektové dokumentace pro vydání stavebního povolení pro modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Vítězem se stala společnost SUBO-SUPRA-SUEU, jejímž vedoucím společníkem je SUDOP BRNO. Projekt vypracuje za cenu 257,8 milionu korun. Příprava největší ucelené modernizace železničního uzlu na síti Správy železnic tak může pokračovat dál. Vlastní zahájení realizace stavby se předpokládá v závěru roku 2023, práce by měly trvat 68 měsíců.

Strojvedoucí nákladní dopravy německých drah vstupují do stávky

1.9. - Strojvedoucí nákladní dopravy německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB) dnes odpoledne zahájí stávku za vyšší mzdy, ve čtvrtek ráno se k nim přidají i jejich kolegové z osobní dopravy. Stávka, která je třetí za posledních 30 dní, zkomplikuje zásobování a pro miliony lidí také cestování. Protest skončí v úterý nad ránem.

České dráhy zakoupily další lokomotivy Taurus

1.9. - Čtyři vícesystémové lokomotivy Taurus rozšíří flotilu moderních elektrických lokomotiv Českých drah, které je v nejbližší době nasadí na vlaky z Bohumína do Vídně a Prahy a z Prahy do Českých Budějovic.

ČD musí zaplatit Škodě Transportation 1,2 mld. Kč, potvrdil odvolací soud

31.8. - České dráhy budou muset zaplatit 1,2 miliardy korun strojírenské firmě Škoda Transportation za dodávku lokomotiv. Vrchní soud v Praze dnes při řešení odvolání státního dopravce potvrdil rozhodnutí soudu prvního stupně, který uznal dřívější verdikt arbitráže. Ta v minulosti ve sporu přiřkla peníze Škodě Transportation. Dnešní rozhodnutí je pravomocné, dráhy proti němu mohou podat pouze dovolání. Vyjádření Českých drah a Škody Transportation ČTK shání.

Plán rušení dopravy na lokálkách Středočeského kraje se mění, stále však znehodnocuje investice

31.8. - Středočeský kraj ze dne na den odmítl společné memorandum s Ministerstvem dopravy. Dokument řešil dopravní obslužnost ve vztahu k dlouhodobému plánování a investování do infrastruktury. Kraj od svých původních plánů na redukci sice již částečně ustoupil, ale stále znehodnocuje investovanou miliardu korun, která šla jen v posledních čtyřech letech do středočeských lokálek. Ministerstvo je připraveno jednat se všemi kraji o navýšení spolufinancování regionální železniční dopravy, pokud bude shoda na objednávaných spojích.

Německo čeká další stávka strojvedoucích DB, bude trvat téměř týden

30.8. - Německo čeká v krátké době už třetí stávka strojvedoucích železniční společnosti Deutsche Bahn (DB). Ve středu odpoledne ji zahájí nákladní doprava a ve čtvrtek nad ránem se přidá i osobní doprava. Dnes to oznámil šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky, podle kterého dráhy nepředložily žádnou přijatelnou nabídku na zvýšení mezd. Protest chtějí odboráři ukončit v úterý v 02:00. Stávka, kterou dráhy považují za překročení mezí, bude pro miliony lidí znamenat dopravní komplikace. Lze očekávat, že mezi Berlínem a Prahou nebudou opět jezdit přímé vlaky, mimořádné řády DB zveřejní do úterý.

Středočeský kraj trvá na omezení či zastavení dopravy na 12 lokálních tratích

30.8. - Středočeský kraj trvá na omezení nebo zastavení dopravy na 12 málo vytížených tratích a nahradí je autobusy. Ušetří tím 52 milionů korun ročně. Ministerstvo dopravy kraji nenabídlo, pokud jde o podporu veřejné dopravy, nic konkrétního, jen vágní memorandum, které zástupci kraje nepodepsali, řekla dnes novinářům hejtmanka Petra Pecková. Ministerstvo s rozhodnutím kraje dlouhodobě nesouhlasí, podle Peckové však udržení nynějšího provozu nedává ekonomicky smysl. Aktuální reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

ČD zvažují nákup většího autobusového dopravce

29.8. - České dráhy zvažují nákup některého z autobusových dopravců s padesáti až sto autobusy. Jedním z důvodů je fakt, že dráhy musí kvůli výlukám objednávat náhradní autobusovou dopravu u dopravců a ročně takto utratí zhruba jednu miliardu korun. V rozhovoru pro deník E15 to uvedl generální ředitel ČD Ivan Bednárik. Zároveň deníku řekl, že hospodářská ztráta samotných Českých drah by měla být letos pod miliardou korun a celá skupina ČD by měla mít vyrovnané hospodaření. Loni skupina ČD vykázala ztrátu 4,1 miliardy korun.

spinner