Železniční doprava

Všejanská spojka zrychlí spojení mezi Prahou a Mladou Boleslaví

30.3. - Správa železnic vybrala projektanta takzvané Všejanské spojky, která propojí Milovice s tratí z Nymburka do Mladé Boleslavi. Zhotovitelem projektové dokumentace bude společnost AFRY CZ, která podala nabídku v ceně 117 939 500 korun. K propojení se stávající železnicí dojde v Čachovicích, na devět kilometrů dlouhé trati vzniknou stanice Milovice a Milovice-Boží Dar a zastávka Vanovice. Celkové náklady stavby se odhadují na 9,5 miliardy korun, její realizace začne pravděpodobně v roce 2030.

Středočeský kraj a hlavní město Praha připravují soutěž na dopravce, který bude provozovat velkokapacitní vlaky

29.3. - Zakázku na dopravce, který bude na území kraje a Prahy provozovat nové vlakové jednotky pro zhruba čtyři stovky sedících cestujících, bude monitorovat Transparency International (TI). Kraj a Praha se rozhodli tuto nevládní protikorupční organizaci oslovit v předstihu, aby se účastnila a monitorovala průběh realizace nabídkového řízení a potvrdila dodržování zásad transparentnosti a samozřejmě i finální výběr dodavatele. Krajští radní již schválili uzavření smlouvy mezi Integrovanou dopravou Středočeského kraje (IDSK), společností ROPID a TI. 

​P3 Logistic Parks v příštím roce v Lovosicích pronajme velkou halu, do které může zajet vlak

28.3. – P3 Logistic Parks jako vlastník a správce průmyslových nemovitostí nabídne trhu v příštím roce atypickou halu, která může pojmout celou vlakovou soupravu. P3 Lovosice Cargo byla navržena pro překládku mezi silniční a železniční přepravou, což v kontextu silného tlaku na snižování emisí v dodavatelských řetězcích představuje zajímavou příležitost.

​Terminál Jihlava VRT už má svou podobu

27.3. – Správa železnic v Jihlavě vyhlásila vítěze otevřené architektonicko-urbanistické soutěže na nový terminál vysokorychlostní železnice Jihlava VRT. Z celkového počtu 25 architekto­nických ateliérů, které se soutěže zúčastnily, zvítězil návrh francouzsko-českého sdružení AREP Architectes – monom. Výstavba má začít v roce 2029.

​Deutsche Bahn a strojvedoucí se dohodli o mzdách a pracovních podmínkách

26.3. – Německé dráhy Deutsche Bahn a odbory strojvedoucích GDL se po sérii stávek dohodly na mzdových a pracovních podmínkách. Včera večer to oznámila odborová organizace GDL s tím, že o podrobnostech bude informovat v úterý. Zda GDL dosáhla svého požadavku 35hodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy, není známo. Dohoda znamená úlevu pro miliony cestujících a také jistotu zásobování německého průmyslu.

​Středočeský kraj prodlouží smlouvu s ČD na provoz na neelektrifikovaných tratích

26.3. – Středočeský kraj uzavře dodatek smlouvy s Českými drahami (ČD) na provoz nových nebo modernizovaných motorových jednotek na léta 2029 až 2034, jezdit by měly na neelektrifikovaných tratích.

​Správa železnic získala územní rozhodnutí pro stavbu nádraží na letišti v Praze

25.3. – Správa železnic získala pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu železniční stanice Praha – Letiště Václava Havla. Na síti X to uvedl ředitel organizace Jiří Svoboda. Nádraží má být součástí plánovaného železničního propojení Prahy, letiště a Kladna. U vybraných úseků tratě SŽ počítá s výstavbou formou PPP projektu, tedy ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

​Správa železnic loni navýšila příjmy, ušetřila i díky nižší spotřebě energií

23.3. – Správní rada Správy železnic včera schválila účetní závěrku organizace za rok 2023. Ten se opět nesl ve znamení modernizace důležitých traťových úseků a železničních uzlů, stejně jako rekonstrukce desítek nádražních budov. Na hospodaření mělo pozitivní vliv zvýšení výnosů z nemovitostí o více než 100 milionů korun. Naopak se podařilo snížit mzdové náklady, úsporu ve výši 130 milionů korun pak přinesla nižší spotřeba plynu a elektřiny.

​Rail Cargo Logistic posiluje svůj vozový park o 50 nových vagonů na obilí (Tagnpps 95 m3) od společnosti Ermewa

22.3. – Ermewa dosáhla dalšího růstu pro svého zákazníka Rail Cargo Logistic, s.r.o., dceřinou společnost Rail Cargo Austria, dodávkou 50 vagonů na obilí. Zbrusu nové vozy, které vyrobila Tatravagonka Poprad, byly společnosti RCL dodány hned po jejich výrobě – úvodní várka v prosinci, zbývající v únoru. Vozy bude společnost RCL používat po celé Evropě, od Balkánu až po severní Německo.

​Společnost AŽD získala další zakázku v Srbsku

22.3. – Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou ve výběrovém řízení na dodávku zabezpečovacího zařízení pro železniční trať Cvetojevac – Sobovica v Srbsku. Hlavním kontraktorem projektu je konsorcium šesti firem pod vedením společnosti ZGOP DOO NOVI SAD, společnost AŽD bude realizovat své dodávky z pozice subdodavatele prostřednictvím své dceřiné společnosti AŽD Saobračajni sistemi z Bělehradu. Hodnota dodávky AŽD je 6 mil. eur (v přepočtu cca 150 mil. Kč) a realizace potrvá 2,5 roku.

spinner