15.11. - Správa železnic vybrala projektanta rekonstrukce trati pod pražským Nuselským mostem. Projekt pro frekventovanou spojnici od vinohradských tunelů po most na Výtoni vypracují společnosti SUDOP Praha a METROPROJEKT Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 103 120 000 korun. Stavba přinese díky delšímu tříkolejnému úseku kapacitnější trať, výsledkem bude i rychlejší a tišší provoz vlaků. Samotné provedení prací se předpokládá v letech 2026 až 2028.
Železniční doprava
14.11. - Správa železnic začala instalovat na přejezdy nové reflexní štítky, které zvýší bezpečnost provozu. V nejbližší době jimi osadí všechna úrovňová křížení na své síti. Polepy obsahují číslo konkrétního přejezdu a zvýrazněný kontakt na tísňovou linku 112. V krizové situaci pomůže především řidičům s identifikací místa události a řešení jejích následků. Současné instalaci předcházel pilotní provoz na více než dvou desítkách přejezdů, po jeho vyhodnocení se upravila podoba štítků.
13.11. - Správa železnic (SŽ) od začátku ledna do konce září zrušila 48 železničních přejezdů. Za letošní rok plánuje zmodernizovat 100 přejezdů. V ČR je aktuálně 7580 přejezdů. Důvodem rušení přejezdů je zvyšování bezpečnosti, rychlosti vlaků a výhodou je také úspora za údržbu zaniklých přejezdů. ČTK to řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Od ledna do konce října se na přejezdech v ČR stalo 114 nehod, meziročně o 13 procent méně.
12.11. - Správa železnic vybrala projektanta pro vysokorychlostní trať (VRT), která spojí Světlou nad Sázavou s Velkou Bíteší. Na projektu se bude podílet konsorcium firem SUDOP PRAHA, EGIS RAIL, MORAVIA CONSULT OLOMOUC a METROPROJEKT Praha, které podalo nabídku ve výši 579 170 000 korun.
12.11 – „Od 1. ledna příštího roku má být na 662 km hlavních českých koridorových tratích zaveden tzv. výhradní provoz pod ETCS (European Train Control System). Po těchto tratích tak nebudou smět jezdit jiná hnací vozidla než taková, která jsou vybavena evropským zabezpečovacím systémem. Přestože měl tento systém v českých podmínkách velké problémy se spolehlivostí, do dnešního dne není jasné, jaké jsou výsledky zkušebního provozu, protože ministerstvo dopravy a Správa železnic je přísně tají. Stejně tak není jasné, zda budou mít České dráhy a ostatní dopravci dostatek hnacích vozidel vybavených palubními jednotkami ETCS, aby byli schopni zachovat současnou kapacitu dopravy.“ Uvedl to včera Spolek pro efektivní železnici (SPEŽ).
11.11. – Ostravská společnost Vítkovické železniční opravny (VŽO), která opravuje nákladní vozy, loni zvýšila své tržby meziročně o 101,1 milionu korun, tedy téměř o třetinu, na 413,9 milionu korun. Čistý zisk jí stoupl o 10,3 milionu (35 procent) na 39,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti zveřejněné ve Sbírce listin.
10.11. – Správa železnic vybrala projektanta nové budovy centrálního dispečinku pro vysokorychlostní tratě (VRT) v Praze na Balabence. Zakázku získala společnost SAGASTA. Dokončení stavby se plánuje v roce 2030. Budova dispečinku, označená jako CDP VRT Praha, doplní stávající areál Centrálního dispečerského pracoviště na pražské Balabence. Společnost SAGASTA ve výběrovém řízení uspěla s nabídkou ve výši 38,4 milionu Kč bez DPH, což je o téměř 1,5 milionu méně, než byla odhadovaná cena.
8.11. – Společnost ORLEN Unipetrol Doprava, přední český nákladní železniční dopravce, patřící do rafinérské a petrochemické skupiny ORLEN Unipetrol, pokračuje v modernizaci své flotily. K sedmi stávajícím lokomotivám Siemens Vectron MS řady 383 přibydou do konce roku 2025 čtyři další. První z nich, celkově v pořadí osmou, převzal ORLEN Unipetrol od společnosti Siemens do užívání v těchto dnech. Pořízení dalších modulárních elektrických lokomotiv je součástí dlouhodobého modernizačního plánu zaměřeného na zvýšení efektivity a udržitelnosti přepravních služeb. ORLEN Unipetrol Doprava tím aktivně přispívá ke snižování emisí CO2 a naplňování cílů skupiny ORLEN Unipetrol, která se zavázala snížit emise uhlíku o 25 % do roku 2030 a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050.
6.11. – Správa železnic zmodernizovala v rekordním čase další část trati z Brna do Havlíčkova Brodu, včera zahájila provoz mezi Vlkovem u Tišnova a Křižanovem. Vlaky se sem vrátily po sedmiměsíční nepřetržité výluce zítra, následně budou probíhat dokončovací práce. Už téměř měsíc mohou místní využívat novou zastávku Vlkov-Osová, která nahradila poměrně vzdálenou vlkovskou stanici.
5.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže schválil Správě železnic plán výluk pro příští rok i v těch úsecích, proti nimž poslali dopravci námitky. Týká se to tratí ve východních, středních, severních a západních Čechách. Dopravci, kteří se proti výlukám vyslovili, mohou podat proti prvostupňovým rozhodnutím rozklad. Podle antimonopolního úřadu ale postupovala SŽ podle zákona, uvedl v tiskové zprávě jeho mluvčí Martin Švanda.