29.1. – Rekonstrukce smíchovského nádraží je v plném proudu. Pracuje se například na prodloužení podchodů a výstavbě nové lávky přes kolejiště. Nyní se stavbaři zaměří na mosty přes několik ulic, proto dojde k dopravním omezením. Od začátku února se tak krátkodobě uzavře nejprve Hořejší nábřeží a následně Nádražní ulice. Uvedla to Správa železnic.
Železniční doprava
28.1. – Znojemský místostarosta Jiří Kacetl chce přesvědčit ministerstvo dopravy a jeho prostřednictvím také Správu železnic, aby se pustily do intenzivnější přípravy novostavby železniční tratě, která spojí Znojmo s Brnem. Uvedla to v tiskové zprávě mluvčí Znojma Petra Šuláková. Podle Kacetla se od prezentace starostům dotčených obcí v květnu 2023 nic nedělo. Dlouhodobě usiluje o to, aby Znojmo získalo kvalitnější železniční napojení směrem do vnitrozemí. Rychlé spojení má pouze do Vídně.
27.1. – V neděli před 13:00 skončilo omezení provozu vlaků u Veselí nad Lužnicí na Táborsku. České dráhy to uvedly na svém webu. Kvůli poruše trakčního vedení ve stanici ve Veselí se tam vlaky zastavily v sobotu dopoledne. Po jedné koleji začaly znovu jezdit v sobotu před 16:30. Opravy na druhé koleji pokračovaly do neděle.
25.1. – Vlaky v Táboře začnou na konci letošního roku využívat nový most přes Lužnici. Půjde o repliku historické mostní konstrukce z počátku minulého století, která nově umožní i zavěšení lávky pro pěší. Stavební práce začnou už v příštím měsíci.
24.1. – České dráhy (ČD) si u společnosti Škoda Group objednaly 15 nových bateriových vlaků. Do těchto vlaků dodá společnost ABB 195 baterií. Smlouva zahrnuje také servis po dobu 15 let. Hodnota zakázky na baterie je 20 milionů dolarů, tedy asi 480 milionů korun. V tiskové zprávě o tom informovala společnost ABB. Podle firmy jde o první objednávku, lze tedy předpokládat, že dráhy udělají další. Dráhy už dříve oznámily, že jde o 15 bateriových RegioPanterů, které začnou jezdit od prosince příštího roku. Po tratích Moravskoslezského kraje už jezdí čtyři bateriové RegioPantery, které vznikly osazením elektrických RegioPanterů druhé generace bateriemi.
22.1. – České dráhy (ČD) nebudou muset státu vracet sedm miliard korun, které dostaly v roce 2008 za převod části svého majetku v hodnotě téměř 12 miliard korun na tehdejší Správu železniční dopravní cesty, nynější Správu železnic (SŽ). V úterý tak rozhodl Městský soud v Praze, proti rozhodnutí se RegioJet může odvolat do 15 dní k Vrchnímu soudu. Případ se k pražskému Městskému soudu vrátil na základě úspěšného dovolání soukromých dopravců RegioJet a Student Agency, podle kterých šlo o nedovolenou státní podporu a nekalou soutěž.
22.1. – Správa železnic (SŽ) má hotovou první fázi posouzení vlivu na kulturní dědictví pro projekt nahrazení železničního mostu na pražské Výtoni. Nyní ji vyhodnocuje. Kdy bude celý takzvaný Heritage Impact Assessment (HIA) hotový, zatím není jasné. Uvedla to mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Správa nedávno vybrala projektanty nového mostu, proti nahrazení historické konstrukce se postavily samosprávy, památkáři či místní spolky.
21.1. – Správa železnic zahájí ještě v tomto měsíci rekonstrukci památkově chráněné nádražní budovy v Bečově nad Teplou. Díky stavebním úpravám získá moderní, bezbariérově přístupné prostory, současným požadavkům bude odpovídat také její rozsah. Celkové náklady stavby přesahují 90 milionů korun, hotovo bude na jaře příštího roku.
20.1. – DT – Výhybkárna a strojírna v lednu zahájila tříletý výzkumný projekt, jehož cílem je výroba prototypu první české autonomní výhybky. Firma navazuje na předchozí fázi zacílenou na diagnostiku pevných částí výhybek. Nyní se výzkumníci a konstruktéři zaměří na ty pohyblivé, tedy na jazyky ve výměně a na srdcovku s pohyblivým hrotem. Konečným cílem je vytvořit systém, který bude průběžně sám sledovat technický stav výhybek v železniční síti a upozorňovat na potřebu údržbového zásahu.
20.1. – Správa železnic vybrala zhotovitele podjezdu ve stanici Studénka. Stavební práce provedou společnosti Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc. Jejich nabídková cena ve výši 598 537 217 korun byla téměř o 270 milionů nižší než maximální přípustná hodnota. Zprovoznění podjezdu se předpokládá na konci roku 2026, využívat jej budou osobní auta, vozidla integrovaného záchranného systému, cyklisté a chodci.