Železniční doprava

​Deutsche Bahn a strojvedoucí se dohodli o mzdách a pracovních podmínkách

26.3. – Německé dráhy Deutsche Bahn a odbory strojvedoucích GDL se po sérii stávek dohodly na mzdových a pracovních podmínkách. Včera večer to oznámila odborová organizace GDL s tím, že o podrobnostech bude informovat v úterý. Zda GDL dosáhla svého požadavku 35hodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy, není známo. Dohoda znamená úlevu pro miliony cestujících a také jistotu zásobování německého průmyslu.

​Středočeský kraj prodlouží smlouvu s ČD na provoz na neelektrifikovaných tratích

26.3. – Středočeský kraj uzavře dodatek smlouvy s Českými drahami (ČD) na provoz nových nebo modernizovaných motorových jednotek na léta 2029 až 2034, jezdit by měly na neelektrifikovaných tratích.

​Správa železnic získala územní rozhodnutí pro stavbu nádraží na letišti v Praze

25.3. – Správa železnic získala pravomocné územní rozhodnutí pro stavbu železniční stanice Praha – Letiště Václava Havla. Na síti X to uvedl ředitel organizace Jiří Svoboda. Nádraží má být součástí plánovaného železničního propojení Prahy, letiště a Kladna. U vybraných úseků tratě SŽ počítá s výstavbou formou PPP projektu, tedy ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru.

​Správa železnic loni navýšila příjmy, ušetřila i díky nižší spotřebě energií

23.3. – Správní rada Správy železnic včera schválila účetní závěrku organizace za rok 2023. Ten se opět nesl ve znamení modernizace důležitých traťových úseků a železničních uzlů, stejně jako rekonstrukce desítek nádražních budov. Na hospodaření mělo pozitivní vliv zvýšení výnosů z nemovitostí o více než 100 milionů korun. Naopak se podařilo snížit mzdové náklady, úsporu ve výši 130 milionů korun pak přinesla nižší spotřeba plynu a elektřiny.

​Rail Cargo Logistic posiluje svůj vozový park o 50 nových vagonů na obilí (Tagnpps 95 m3) od společnosti Ermewa

22.3. – Ermewa dosáhla dalšího růstu pro svého zákazníka Rail Cargo Logistic, s.r.o., dceřinou společnost Rail Cargo Austria, dodávkou 50 vagonů na obilí. Zbrusu nové vozy, které vyrobila Tatravagonka Poprad, byly společnosti RCL dodány hned po jejich výrobě – úvodní várka v prosinci, zbývající v únoru. Vozy bude společnost RCL používat po celé Evropě, od Balkánu až po severní Německo.

​Společnost AŽD získala další zakázku v Srbsku

22.3. – Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou ve výběrovém řízení na dodávku zabezpečovacího zařízení pro železniční trať Cvetojevac – Sobovica v Srbsku. Hlavním kontraktorem projektu je konsorcium šesti firem pod vedením společnosti ZGOP DOO NOVI SAD, společnost AŽD bude realizovat své dodávky z pozice subdodavatele prostřednictvím své dceřiné společnosti AŽD Saobračajni sistemi z Bělehradu. Hodnota dodávky AŽD je 6 mil. eur (v přepočtu cca 150 mil. Kč) a realizace potrvá 2,5 roku.

​Stavbaři se v Lovosicích přesunou z nástupišť do nádražní budovy

21.3. – V Lovosicích odstartují už letos na jaře stavební práce, které vrátí původní lesk tamní nádražní budově. Objekt z roku 1968 dostane zateplenou fasádu i střechu, cestující ocení účelnější vnitřní prostory. Přínosem rekonstrukce bude také výrazné snížení provozních nákladů. Hotovo bude příští rok v létě.

​Dopravní podnik: S novým brněnským nádražím vzroste provoz tramvají o 56 procent

19.3. – Pokud bude stát nové brněnské hlavní nádraží v místě dnešního dolního, bude to znamenat dramatický růst provozu MHD proti dnešnímu stavu, a to především tramvají. Aby zvládly předpokládanou zátěž, měly by předpokladu dopravního podniku výkony vzrůst o 56 procent. Nárůst frekvence nekolejové dopravy má být jen 4,5 procenta. Vyplývá to z prezentace dopravního ředitele Dopravního podniku města Brna Jana Seitla, kterou představil na konferenci o přestavbě brněnského železničního uzlu.

​Zrychlování havlíčkobrodské trati pokračuje

19.3. – Modernizace další části trati z Brna do Havlíčkova Brodu může začít. Správa železnic vybrala jako zhotovitele stavby mezi Přibyslaví a Pohledem společnost Chládek & Tintěra, která podala nabídku ve výši 2 770 989 541 korun. Rekonstrukce osm kilometrů dlouhého úseku umožní zvýšení traťové rychlosti až na 160 km/h. Celkovou přestavbou projdou obě stanice a také zastávky mezi nimi. Stavební práce začnou do poloviny dubna, potrvají do konce roku 2026.

​Veletrh Rail Business Days 2024: Letošní ročník provází nebývalý zájem vystavovatelů z různých zemí Evropy

19.3. – Blíží se další ročník prestižního mezinárodního veletrhu Rail Business Days, který je nevyhnutelnou událostí pro všechny zainteresované v železničním průmyslu. Veletrh se koná ve dnech 11.–13. června 2024 v Trojhalí Karolina v Ostravě a pro letošní rok si zvolil jako partnerskou zemi Polsko. Za minulé dva roky navštívilo veletrh přes 18 000 lidí.

spinner