Infrastruktura

​Ing. Jiří Nouza (SPS): Stavební produkce fungovala i v náročných dobách pandemie

Pandemie koronaviru měla loni dopad i na stavebnictví. Jak se s ní tento obor vypořádal a jaké jsou jeho perspektivy v letošním roce, na to jsme se zeptali Ing. Jiřího Nouzy, prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Exnáměstek ministra dopravy Tomáš Čoček povede odbor na Správě železnic

1.3. – Bývalý první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček přešel z ministerstva ke Správě železnic. Stal se šéfem nového odboru, který bude mít na starostí zajišťování a řízení dotací na železnici z EU. Informovala o tom Správa železnic. Tomáš Čoček loni skončil v pozici náměstka po kontroverzní zakázce k dálničním známkám.

​Stát letos otevře 46,5 km nových dálnic, dalších 100 km zahájí

26.2. – Stát letos zprovozní 46,5 kilometru nových dálnic a do poloviny října dokončí rekonstrukce D1. Dalších téměř 23 nových kilometrů by mělo přibýt v síti silnic první třídy. Stavební práce letos začnou na dalších 165 nových kilometrech dálnic a silnic. Včera na tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Loni se otevřelo kolem 21 kilometrů nových dálnic.

​Zvýšený výskyt výtluků na silnicích I. tříd klade velké nároky na opravy

​Zvýšený výskyt výtluků na silnicích I. tříd klade velké nároky na opravy Premium

25.2. – Po mírných zimách v několika předchozích letech má ta letošních obvyklý charakter. Bohužel silné mrazy, kolísání teplot i několik desítek stupňů Celsia a celkově vyšší úhrn sněhových a dešťových srážek, než na které jsme si již zvykli, nesvědčí konstrukcím komunikací. Těm nevadí ani tak nízké či vysoké teploty, pokud jsou stabilní bez větších výkyvů, jako právě střídání arktických teplot s těmi jarními. Upozornil na to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD

​Ministerstvo dopravy souhlasí s možností konzervace tratí

24.2. – Ministerstvo dopravy souhlasí s návrhem, který by v novele drážního zákona upravil podmínky pro konzervaci nevyužívaných lokálních tratí. Podle ministerstva bude možné v případě zájmu zakonzervovanou trať opět obnovit, není tak podle něj pravda, že obnova už nikdy nenastane. Možnost konzervace tratí doporučil vložit sněmovní hospodářský výbor do projednávané novely zákona o drahách. Nesouhlasí s tím ale Svaz měst a obcí, který se obává likvidace lokálních tratí se slabší provozem. Ministerstvo se na vypracování návrhu podílelo.

​Správa železnic letos navýší investice do tratí na 31,2 miliardy korun

24.2. – Správa železnic letos vynaloží na investice do železnic 31,2 miliardy Kč, což je meziročně o 1,5 miliardy Kč více. Celkem letos dokončí rekonstrukce 97 kilometrů tratí, zmodernizuje 200 železničních přejezdů a zhruba 114 nádražních budov. Včera to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Správa železnic letos bude hospodařit s 53 miliardami Kč.

​Na D1 se vrací dělníci, řidiče čeká omezení na Brněnsku

22.2. – Řidiči musí nově počítat s omezením na D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku, kde začíná poslední fáze modernizace dálnice. V úseku je doprava kvůli přípravám na obnovení prací vedena jedním jízdním pruhem v každém směru od pátečního večera do pondělních ranních hodin. Poté budou řidiči jezdit v jízdním pásu ve směru na Prahu v režimu 2+2. Další úseky budou následovat postupně během března.

Ing. Radek Mátl (ŘSD): Hlavními prioritami jsou pro nás Pražský okruh, dostavba D1 u Přerova a výstavba D35

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) by měl přesáhnout 61 miliard Kč. O tom, kam má být nejvíc peněz směrováno a také o dalších tématech souvisejících s výstavbou a údržbou páteřních komunikací, jsme hovořili s generálním ředitelem ŘSD Ing. Radkem Mátlem.

​Česko se zapojilo do formování celosvětové platformy Global BIM Network

17.2. – Metoda BIM se stává hlavní cestou k digitalizaci stavebnictví. Zavádí ji proto do praxe veřejného sektoru velké množství států Evropy, Ameriky i Asie. Standardy jejího využívání v jednotlivých zemích se tak postupně rodí z mezinárodní spolupráce. Díky iniciativnímu přístupu Ministerstva průmyslu a obchodu je Česko v této oblasti velmi aktivní. Nejnověji se český zástupce zapojil do přípravy vznikající nadnárodní platformy Global BIM Network. Ta má propojit veřejné instituce zabývající se zavedením metody BIM napříč celým světem a vytvořit tak skutečně globální platformu pro sdílení zkušeností a aktivit.

​Rychlá a trvalá oprava výtluků mikrovlnnou technologií FUTTEC zkracuje dobu uzavírek

​Rychlá a trvalá oprava výtluků mikrovlnnou technologií FUTTEC zkracuje dobu uzavírek Premium

12.2. – V lednu 2021 schválila vláda Strategii BESIP1, jejímž dlouhodobým cílem je snížení počtu usmrcených a těžce zraněných osob na pozemních komunikacích do roku 2030 na polovinu2. Toho nelze dosáhnout bez řádně udržovaných vozovek, které mohou minimalizovat riziko vážných dopravních nehod a zvýšit plynulost a bezpečnost silničního provozu. K naplnění ambiciózních plánů ve Strategii může přispět široké využívání české inovativní mikrovlnné technologie FUT­TEC, která slouží k rychlým a trvalým opravám výtluků na asfaltových vozovkách, a to v každém ročním období včetně zimy. Tato metoda, při jejíž aplikaci nevznikají žádné spáry, tak zabraňuje opakování oprav jedné poruchy, čímž snižuje potřebu uzavírek.

spinner