Infrastruktura

​Dopravci za pololetí zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun

14.7. – Dopravci za první pololetí letošního roku zaplatili za mýto 7,08 miliardy korun. Meziročně je to o téměř 29 procent více. K růstu výběrů poplatků letos přispívá zejména zavedení poplatků za hluk z provozu a za znečištění ovzduší, kromě toho stoupá intenzita dopravy. Informovala o tom společnost CzechToll. Od března do června rostl počet mýtných transakcí každý měsíc dvouciferným tempem.

​Poslanecká sněmovna schválila nový stavební zákon

14.7. – Poslanecká sněmovna včera schválila nový stavební zákon. „Konečně se firmy i občané dočkají jednoduššího a rychlejšího stavebního řízení. Návrh není dokonalý, ale je to dobrý základ, který zrychlí celý proces vydávání stavebních povolení. Jsme rádi, že se podařilo zúročit téměř čtyři roky dlouhou přípravu a díky novému stavebnímu zákonu se konečně začnou rychleji stavět nejen dálnice, ale třeba i rodinné domy. Nyní je na řadě příprava praktického fungování úřadů podle nového zákona včetně digitalizace potřebných procesů," reagoval na schválení zákona František Chaloupecký, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Brněnská D1 slaví výročí, po 50 letech dostává novou podobu

12.7. – Před 50 lety, konkrétně v pondělí 12. července 1971, vyjely první automobily na úsek dálnice D1 mezi Prahou a Mirošovicemi. Od té doby prošla „Dé jednička“ velkou proměnou a v posledních 7 letech bylo z technologického hlediska fakticky znovu postaveno za plného provozu 119 kilometrů brněnské dálnice; zbývajících 41 kilometrů stavaři dokončí do října.

ŘSD začíná opravovat poškozenou gabionovou zeď u prodloužené Rudné v Ostravě

12.7. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes začíná opravovat poškozenou gabionovou zeď podél silnice I/11, prodloužené Rudné ulice v Ostravě. Řidiči musí na jedné z nejfrekvento­vanějších silnic v krajském městě počítat s omezením dopravy. Oprava potrvá asi čtvrt roku. ČTK to dnes sdělil mluvčí ŘSD Miroslav Mazal.

V příštím roce se v Česku otevře 25,5 kilometrů nových dálnic

10.7. - V příštím roce by se mělo otevřít 25,5 kilometru nových úseků dálnic. Stát má v plánu otevřít úseky na dálnicích D35, D48 a D56. Proti letošku tempo zprovoznění nových úseků zpomalí, a to zhruba o 21 kilometrů. V současnosti je v Česku rozestavěno celkem 151,5 kilometru nových dálnic. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Rychlostí výstavby podle expertů Česko v porovnání s okolními státy zaostává.

Oprava silnice I/38 mezi Debří a Kosmonosy bude stát 33,8 milionu

9.7. - Chystaná oprava silnice první třídy číslo 38 mezi Debří, která je částí Mladé Boleslavi, a Kosmonosy bude stát 33,8 milionu korun. Do výběrového řízení se přihlásilo šest firem. Úsek silnice by měl být uveden do provozu do tří měsíců od zahájení, celková stavba potrvá zhruba pět měsíců, nebude ale již vyžadovat omezení. Projekt původně počítal s náklady přes 55,5 milionu, informoval dnes ČTK v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Pracovat se začne v pondělí.

Na dálnici D8 před Prahou začíná oprava, potrvá čtyři měsíce

9.7. - Na dálnici D8 před Prahou začíná rekonstrukce. Jde o letošní největší opravu dálnice nejen ve Středočeském kraji. Nejpozději do sobotního rána dokončí silničáři stavbu dopravního omezení, pracovat se zde začne v pondělí. ČTK o tom informoval v tiskové zprávě Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Rekonstrukce má podle něj trvat čtyři měsíce.

Správa železnic v pololetí zrekonstruovala 65 přejezdů

8.7. - Správa železnic v prvním pololetí zrekonstruovala 65 přejezdů a na dalších 67 pokračují stavební práce. Celkově chce letos zmodernizovat 200 tzv. úrovňových křížení, což je o 45 více než loni. Firma to uvedla v dnešní tiskové zprávě. V loňském roce Správa železnic do rekonstrukce přejezdů investovala více než 1,5 miliardy korun, letos by to měly být dvě miliardy.

Kvůli opravám silnice I/57 ve Valašském Meziříčí bude omezen provoz

7.7. - Opravy silnice I/57 ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku omezí příští týden provoz na hlavním tahu městem. ČTK to dnes sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje vysprávky na silnici 15. až 17. července.

Metrostav Infrastucture vyměnila starou nosnou konstrukci mostu na Černém Mostě

7.7. - Společnost Metrostav Infrastucture během svátků dokončila výměnu staré nosné konstrukce mostu v pražské ulici Za Černým mostem za novou. Výměna, která začala v pátek večer, je součástí celkové rekonstrukce mostu přes železniční trať.

spinner