Infrastruktura

Vláda opět odložila rozhodnutí o výkupu pozemků pro Pražský okruh

4.5. - Vláda opět odložila projednání záměru na zahájení výkupu pozemků pro stavbu části Pražského okruhu u Běchovic, což by mělo stavbu urychlit asi o deset měsíců. Vyplývá to z údajů na vládním webu, důvod odkladu zatím vláda nesdělila. Náklady na výkup, který by měl začít ještě před dokončením územního řízení, jsou odhadovány na přibližně tři miliardy korun. Vláda rozhodnutí odložila už podruhé, poprvé o záměru jednala na konci března, nakonec ale požádala ministerstvo dopravy o doplnění některých bodů. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal loni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Vláda schválila dohodu mezi českou a německou vládou o plavbě po labské vodní cestě

4.5. - Cílem dohody je zajistit a udržovat splavnost Labe v určitých parametrech od Pardubic až do Hamburku. Umožní více využívat labskou vodní cestu pro ekologicky šetrnou nákladní dopravu, skloubit dopravní využití s vodohospodářskými potřebami a zachování cenného přírodního prostoru.

Nejnižší cenu obchvatu Jaroměře daly Metrostav Infrastructure a Metrostav DS

3.5. - Nejvýhodnější nabídku na výstavbu obchvatu Jaroměře na Náchodsku podalo sdružení Metrostav Infrastructure a Metrostav DS. Nabídlo cenu 687,8 milionu korun, což je téměř 80 procent předpokládaných nákladů. Na twitteru to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Vláda znovu projedná urychlení výkupu pozemků pro Pražský okruh

3.5. - Vláda dnes znovu projedná záměr na zahájení výkupu pozemků pro stavbu části Pražského okruhu u Běchovic, což by mělo stavbu urychlit asi o deset měsíců. Náklady na výkup, který by měl začít ještě před dokončením územního řízení, jsou odhadovány na přibližně tři miliardy korun. Vyplývá to z návrhu ministerstva dopravy. Vláda měla původně bod na programu už před měsícem, tehdy však rozhodnutí odložila. Úsek 511 na jihovýchodě metropole už územní rozhodnutí ke stavbě nepravomocně získal loni, bylo však proti němu podáno odvolání.

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem formou PPP projektu může začít

30.4. - Ministerstvo dopravy dosáhlo s koncesionářem projektu, za nímž stojí společnosti VINCI Concessions a Meridiam, tzv. finanční uzavření pro financování dostavby dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Tím skončila přípravná fáze před samotným zahájením stavebních prací na 32 kilometrech nové dálnice a obnově existujících 16 km navazujících čtyřpruhových úseků.

České dráhy se chystají od PPF odkoupit zbylý podíl v ČD - Telematika

29.4. - České dráhy se chystají ovládnout celý podíl v telekomunikační firmě ČD – Telematika, v níž nyní vlastní přes 70 procent. Představenstvo společnosti schválilo odkup zbylého podílu ve firmě od investiční skupiny PPF. Akvizici nyní bude schvalovat dozorčí rada a řídící výbor podniku. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Podle informací serveru Seznam Zprávy bude cena kolem 850 milionů korun, což je podle serveru čtyřikrát více než v minulosti.

Železničním neštěstím by mohly zabránit chytré senzory

28.4. - Nenápadný senzor na kolejnici, který zachytí jakékoliv vibrace a vzruchy, odešle signál a umělá inteligence vyhodnotí potenciální riziko. Takový by podle odborníků z Fakulty strojního inženýrství VUT mohl být recept pro zvýšení bezpečnosti na železnici.

Přeměnou ŘSD na státní organizaci se bude zabývat rada vlády

27.4. - Stát pokračuje v dlouhodobě připravované transformaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), dosud státní příspěvkové organizace, na státní organizaci po vzoru Správy železnic. Ministerstvo dopravy nyní předložilo legislativní radě vlády věcný záměr zákona o státní organizaci Správa dálnic a silnic. Úřad si od změny slibuje zrychlení a zefektivnění silniční výstavby. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy.

Liberecký kraj převezme od ŘSD část původní silnice I/14 přes centrum Liberce

25.4. - Liberecký kraj převezme od Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) část původní silnice I/14 přes centrum Liberce. Komunikace ztratila svůj význam, dopravu na Jablonec zajišťuje nová čtyřproudá silnice mimo centrum. Město chce komunikaci zklidnit, ve spolupráci s krajem proto připravuje rekonstrukci silnice od křižovatky se Zhořeleckou po Klášterní ulici. Projekt je rozdělen do čtyř etap a hotovo by mělo být v roce 2026. ČTK to řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Slovensko podepsalo se Skanskou smlouvu na dostavbu dálnice a tunelu

24.4. - Slovensko včera podepsalo se stavební skupinou Skanska smlouvu na dokončení rozestavěné dálnice D1 včetně téměř 7,5 kilometru dlouhého tunelu na severu země. Dostavba úseku, který se řadí k největším infrastrukturním zakázkám v zemi za poslední roky, výrazně zlepší dopravu zejména při tranzitu od Žiliny dál na východ země a také v opačném směru. V soutěži o tuto zakázku neuspěla skupina Metrostav ani konsorcium kolem společnosti Strabag.

spinner