Infrastruktura

​Rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun, oproti plánům o dvě miliardy méně

15.9. – Devítiletá rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun. Oproti původně předpokládaným nákladům je to zhruba o dvě miliardy méně, řekl včera při bilancování projektu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dokončení projektu bylo původně plánováno na rok 2018, termín se však dvakrát posouval. Rekonstrukce by měla skončit zhruba za tři týdny.

​Evropské zabezpečení do deseti let na 4800 km železnic, schválila vláda

14.9. – Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který včera schválila vláda. Plyne to z informací na vládních internetových stránkách. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, umí automaticky zastavit vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

Středočeští cestáři dostanou 100 milionů korun na další opravy po zimě

13. – Středočeští zastupitelé schválili stomilionový příspěvek pro krajské cestáře, peníze jsou určeny na stále neskončené opravy silnic po zimě. Kraj je získal navýšením rozpočtu o prostředky ze sdílených daní. Opozice navrhovala příspěvek pro silničáře ztrojnásobit. Vedení kraje to odmítlo. Podle něj silničáři dostávají peníze v adekvátní výši a všechny jejich požadavky jsou uspokojeny. Uplynulá zimní sezona stála krajské cestáře 420 milionů Kč, šlo o jednu z nejdražších od roku 2000.

Stát počítá se zabezpečovacím systémem ETCS do deseti let na 4800 km železnic

10.9. – Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. Stát na to dá zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard vynaloží na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který v pondělí projedná vláda. ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, automaticky zastaví vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

​ŘSD zahájilo stavbu úseku dálnice D55 ze Starého Města do Moravského Písku

9.9. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) zahájilo tento týden stavbu úseku dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku. Za 1,952 miliardy korun bez DPH jej postaví společnost Skanska. Se zprovozněním úseku dlouhého 8,8 kilometru počítají silničáři v roce 2024, uvedl při slavnostním zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

​SPS: Produkce inženýrského stavitelství v červenci vzrostla o 6,8 procenta

8.9. – Stavební produkce v červenci reálně meziročně vzrostla o 0,5 %. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s červencem 2020 snížila o 2,2 %. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 6,8 %. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

Praha obdržela od fondu dopravní infrastruktury 62 mil. Kč na opravy

6.9. - Pražský magistrát obdržel od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 61,9 milionu korun. Peníze jsou určeny na opravy komunikací nebo vybudování protihlukových opatření. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město má letos dostat ze SFDI celkem 407,45 milionu korun, což je meziročně o několik desítek milionu více.

Z evropských dotací chce Pardubický kraj čerpat v příštích letech přes miliardu

5.9. - V letech 2021 až 2027 by měl Pardubický kraj kraj čerpat na evropských dotacích přes 1,15 miliardy korun. Souhrnně hodlá investovat do dopravy 1,5 miliardy korun. ČTK to řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš. Rekordnější výdaje na opravy silnic měl kraj v posledních třech letech.

Brno dá 44 milionů navíc na opravy a údržbu silnic a chodníků

4.9. - Městský podnik Brněnské komunikace dostane od města 44 milionů korun navíc na opravy a stavební údržbu silnic a chodníků. Roční objem peněz na běžné údržbu se tak zvýší téměř na 337 milionů, uvedlo v tiskové zprávě tiskové oddělení brněnského magistrátu.

Káhira zadala železniční spojení mezi Středozemním a Rudým mořem za 4,5 mld. USD

2.9. - Egypt podepsal dohodu o vybudování vysokorychlostní železnice za 4,5 miliardy USD (96,3 miliardy Kč), která spojí pobřeží Rudého a Středozemního moře. O smlouvě mezi Národním úřadem pro tunely (NAT) a konsorciem, které zahrnuje společnosti Siemens Mobility, Orascom Construction a Arab Contractors, včera informovala egyptská vláda. Šéf Siemensu Roland Busch projekt nazval „Suezským průplavem na kolejích“. Vlaky zkrátí dobu jízdy o polovinu. Budou přepravovat pasažéry i náklad.

spinner