4.6. – První vysokorychlostní trať v České republice uspěla v procesu posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) u chystaného úseku mezi Prosenicemi a Ostravou-Svinovem. Kladné stanovisko Ministerstva životního prostředí znamená, že projekt VRT Moravská brána postupuje do další fáze, kterou je výkup pozemků Správou železnic.
Infrastruktura
31.5. – Česká železnice začala psát novou kapitolu své historie. V Nezamyslicích začala modernizace spojení z Brna do Přerova, které se stane součástí české vysokorychlostní sítě. Dosud jednokolejná trať s maximální rychlostí 100 km/h získá druhou kolej a zabezpečovač ETCS, vlaky zrychlí na dvojnásobek. Přestavba desetikilometrového úseku z Nezamyslic do Kojetína skončí v závěru roku 2028.
29.5. – Na Masarykově nádraží v Praze, jednom z nejvytíženějších železničních uzlů v metropoli, vrcholí druhá etapa rozsáhlé modernizace kolejiště. Významnou roli v tomto projektu hraje prostějovská společnost DT – Výhybkárna a strojírna (DTVS), která v průběhu května a června dodá 20 nových výhybek nezbytných pro další postup prací při rekonstrukci kolejiště této stanice a navazujících úseků tratí ve směru Praha-Libeň a Praha-Bubny.
27.5. – Společnost Budimex učinila další významný krok v rámci své expanze na pobaltské trhy. V pátek 16. května podepsala se svými partnery smlouvu na návrh a výstavbu více než 58 kilometrů dlouhého úseku vysokorychlostní železnice Rail Baltica z Pärnu až k lotyšským hranicím. Projekt dosahuje celkové hodnoty 332 milionů EUR, což jej řadí k nejvýznamnějším investicím v regionu.
26.5. – Česko má přes 2400 kilometrů zpoplatněných úseků dálnic a silnic 1. třídy. Každým rokem přibývají další kilometry, jenom loni to bylo přes rekordních 100 kilometrů dálnic. Pro řidiče nákladních automobilů to znamená, že se musí před cestou zorientovat v systému placení mýtného za zpoplatněné úseky a vybavit automobil patřičnou palubní jednotkou, která zaznamenává počet kilometrů ujetých po zpoplatněných úsecích a zajišťuje i automatické platby za jejich využití.
25.5. – Počínaje středou 21. květnem 2025 začala rekonstrukce nejstaršího dálničního mostu v ČR významněji ovlivňovat provoz. Jedná se o most Šmejkalka na 24. km dálnice D1 u Senohrab, jehož rekonstrukci jsme zahájili v červenci 2023. Provoz bude omezen na 755 dní.
21.5. – Železniční dopravci vyhráli významný soudní spor s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jeho předseda v rozkladovém řízení vloni posvětil dvě výluky Správy železnic, aniž by přitom řádně vypořádal námitky dopravců proti jejich realizaci. A navíc to provedl zpětně – v době, kdy už obě akce běžely, což zákon nepřipouští. Správa železnic, která o odporu dopravců věděla, práce za miliardy zahájila bez ukončeného schvalovacího řízení, tedy bez úředního souhlasu, který vyžaduje česká a evropská legislativa.
21.5. – Za jízdu po dálnicích a zpoplatněných úsecích silnic I. třídy uhradili dopravci v dubnu 1,598 miliardy korun. Meziročně je to o 3,6 % více, přestože měl letošní duben o jeden pracovní den méně. Společnost CzechToll zpracovala ve čtvrtém letošním měsíci více než 102 milionů mýtných transakcí.
13.5. – Starostové jedenácti obcí v okolí dálnice D8 a plánované vysokorychlostní trati (VRT) Podřipsko ostře kritizují dosavadní postup přípravy architektonicko-krajinářské studie (AKS), kterou zpracovává Stavební správa vysokorychlostních tratí (SS VRT). Ve společném stanovisku adresovaném ministrovi dopravy Martinu Kupkovi vyjadřují velké zklamání a zásadní nesouhlas se způsobem, jakým SS VRT k přípravě studie přistupuje. Navzdory tomu jsou připraveni hledat konstruktivní řešení.
13.5. – Návštěvníci letošního ročníku veletrhu Rail Business Days, který se koná ve dnech 10.-12. června 2025 v Trojhalí Karolina v Ostravě, se mohou těšit na jedinečnou přehlídku moderních železničních technologií. Na téměř 800 metrech výstavních kolejí bude k vidění více než dvacet různých kolejových vozidel, která představí přední výrobci, dopravci i instituce z oblasti železniční dopravy.