Infrastruktura

​Zástupci zemí V4 a Pobaltí uzavřeli deklaraci o železničním propojení států

15.6. – Zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska včera uzavřeli Pražskou deklaraci o rozvoji a financování strategické železniční infrastruktury. Jedním z cílů deklarace je propojení pobaltské železniční páteře Rail Baltica s projektem Via Vindobona, železničním propojením Berlína, Prahy a Vídně. Novinářům to dnes na brífinku po jednání se zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Země V4 také budou usilovat o vysokorychlostní propojení mezi hlavními městy zemí V4.

​ŘSD vybralo pro D11 Trutnov - hranice sdružení MI Roads, Budimex se brání u ÚOHS

15.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po opětovném posouzení vybralo pro stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova k hranici s Polskem sdružení v čele s firmou MI Roads. Původní vítěz tendru, polská stavební společnost Budimex, se proti vyloučení ze soutěže brání u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba úseku o délce 21,1 kilometru měla původně začít loni v prosinci, ale vše zdržely spory o vítězství v tendru.

Ministerstvo dopravy představilo investorům dostavbu dvou úseků D35 formou PPP

14.6. - Přes 50 km dálnice D35 bude realizováno státem ve spolupráci se soukromým sektorem. Na Ministerstvu dopravy se proto sešlo 111 zástupců (dalších 92 se připojilo online) investorů, stavebních firem, financujících institucí nebo například poradců, kteří mají o projekt zájem, aby se seznámili s jeho klíčovými parametry. Celá tato klíčová tepna se pro řidiče zprovozní v roce 2029.

Evropská investiční banka půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci železnice

13.6. - Evropská investiční banka (EIB) půjčí státu 13 miliard korun na modernizaci české železnice, navýšení kapacit osobní i nákladní dopravy a zvýšení bezpečnosti a komfortu cestujících. Půjčka je druhou částí plánované podpory EIB v celkové výši 48,8 miliardy korun. Ministr dopravy Martin Kupka, ministr financí Zbyněk Stanjura a viceprezident EIB Kyriacos Kakouris dnes na ministerstvu dopravy podepsali smlouvu o půjčce. Investice podle Kupky mají pomoct s modernizací tratí po celém Česku a posílit páteřní tratě transevropské sítě TEN-T, kterou na českém území tvoří tři důležité evropské koridory.

​Výměna protihlukové stěny na dálnici D5 u Drahelčic pokročila

13.6. – Výměna protihlukové stěny u Drahelčic na dálnici D5 v km 4 – 5 směr Plzeň pokročila. Práce, které v posledních dnech nabraly velkou intenzitu, i nadále ovlivňují provoz pouze částečně. Nová bariéra proti hluku je už z části na svém místě. V navazujících částech stavby jsou nadále osazovány podkladové panely a kovové profilové sloupky, do kterých jsou následně pomocí jeřábu osazovány jednotlivé segmenty protihlukové stěny. Tam kde je stěna už osazena započaly práce na chodníku k únikovým východům podél ní, ten je tvořen zámkovou dlažbou. Uvedl to Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

​Nové štítky na přejezdech posílí bezpečnost a pomohou v lepší identifikaci místa

12.6. – Správa železnic začíná používat nové reflexní štítky s čísly přejezdů, které jsou lépe viditelné. V rámci pilotního projektu jimi osadí více než dvě desítky křížení ve Středočeském, v Plzeňském a Karlovarském kraji. Cílem je zlepšit identifikaci přejezdů a usnadnit tak orientaci řidičům v krizových situacích. Jde o konkrétní příspěvek k Mezinárodnímu dni bezpečnosti na přejezdech ILCAD, který připadá pravidelně na začátek června.

​Správa železnic: Práce na projektu trati z pražského Výstaviště do Dejvic mohou začít

11.6. – Projekt Praha – letiště – Kladno je o krok dál, Správa železnic vybrala projektanta úseku mezi pražským Výstavištěm a Dejvicemi. Vítězi tendru se staly společnosti Metroprojekt Praha a Moravia Consult Olomouc, které podaly nejvýhodnější nabídku v hodnotě 157 510 000 korun. Samotné zahájení prací se plánuje na začátku roku 2026, jejich výsledkem bude dvoukolejná elektrifikovaná trať, která povede z velké části v podzemí.

​Budimex se odvolá k ÚOHS proti vyřazení z tendru na stavbu D11 Trutnov-hranice

7.6. – Polská stavební společnost Budimex podá odvolání k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti vyřazení z tendru na stavbu úseku D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Včera o tom informovala mluvčí Budimexu Diana Zyglewská. Z tendru Budimex vyloučilo Ředitelství silnic a dálnic.

​Právě vychází v DN č. 11

Španělské železnice jsou pro Českou republiku velkou inspirací

6.6. – Ministerstvo dopravy ČR, ICEX a ekonomická a obchodní sekce Velvyslanectví Španělska v Praze uspořádaly v květnu ve Fantově budově Hlavního nádraží v Praze Česko-španělské železniční fórum (Czech Republic – Spain Railways Business Forum) zaměřené na výzvy a možná řešení pro udržitelnou dopravu.

​Prostějov se dohodl se SŽ na možném převodu historické nádražní budovy

4.6. – Prostějovská radnice se dohodla se Správou železnic na možném převodu historické nádražní budovy v železniční stanici Prostějov-místní nádraží, která už několik let bez užitku chátrá a hrozila jí i demolice. Město by mohlo objekt při splnění dohodnutých podmínek získat bezúplatně. Transakci ještě musí schválit správní rada SŽ, vláda a prostějovské zastupitelstvo. Zastupitelé by o převodu výpravní budovy z konce 19. století měli hlasovat v červnu. Sdělil to primátorův náměstek Jiří Rozehnal. Možné využití budovy postavené na konci 19. století zatím nechtěl komentovat.

spinner