Infrastruktura

Prezident podepsal zákon, který umožní konzervaci málo využívaných tratí

26.9. - Drážní zákon do budoucna umožní konzervaci málo využívaných lokálních železničních tratí. Novelu, která to umožní, včera podepsal prezident Petr Pavel. O prezidentově podpisu informoval Hrad. Změna zákona má také v souladu s předpisy EU zlepšit postavení cestujících na železnici. O konzervaci bude na žádost vlastníků rozhodovat Drážní úřad. Podmínkou bude, že dva roky po sobě klesl provoz na takové trati ročně pod 300 jízd za účelem přepravy osob a nebo 12 nákladních jízd. Změna se nelíbí Sdružení místních samospráv. Obce se podle něj obávají rušení tratí a snížení dopravní obslužnosti.

ŘSD zprovoznilo novou šestikilometrovou silnici za Plzní na Klatovy za 1,3 miliardy

26.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera po poledni zprovoznilo nový úsek hlavního tahu silnice I/27 za Plzní, který vede na Klatovy, Železnou Rudu až do Německa. Jde o kapacitní čtyřpruhovou komunikaci Šlovice – Přeštice o délce téměř 6,1 kilometru, která stála 1,276 miliardy korun. První po ní začala jezdit auta ve směru od Plzně, opačný směr od Přeštic byl otevřený později odpoledne. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

​Havarijní oprava omezí provoz na D5 u Třebonic

25.9. – V pátek 29.9. zahájí ŘSD víkendovou opravu havarijního stavu vozovky dálnice D5 u Třebonic. Potrvá pouze 48 hodin. Jedná se o opravu asfaltové hutněné vrstvy v pomalém i rychlém jízdním pruhu na 0 km dálnice D5 na příjezdu do Prahy, konkrétně v místě sjezdové větve na dálnici D0 mimoúrovňové křižovatky Třebonice. Celková délka úseku, na kterém bude vyměněná obrusná, ložná i podkladní vrstva, je cca 50 m.

​České dráhy začaly s demolicí nevyužívaných budov na dolním nádraží v Brně

24.9. – České dráhy začaly s demolicí léta nevyužívaných budov na dolním nádraží v Brně. Jedná se o území, kde má v budoucnu stát nové brněnské hlavní nádraží, stavět se však začne nejdříve v roce 2028. Letošní květnová tragédie, kdy na nedalekém pozemku Českých drah uhořelo osm lidí v opuštěné stavební buňce, rozhodnutí o demolici urychlila. České dráhy nechtějí, aby se podobná tragédie opakovala, uvedla mluvčí dopravce Vanda Rajnochová.

​České dráhy doprodaly pozemky na smíchovském nádraží za dvě miliardy korun

23.9. – České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za necelé dvě miliardy korun. Přes 126 000 metrů čtverečních pozemků odkoupí společnost Sekyra Group. Vyplývá to z informací v registru smluv. České dráhy v tiskové zprávě uvedly, že dohromady tak za pozemky na Smíchově získaly 2,4 miliardy korun. Na pozemcích má vyrůst nová čtvrť Smíchov City.

​Správa železnic vybrala projektanta rychlodráhy z Vršovic do Běchovic

22.9. – Správa železnic vybrala projektanta vysokorychlostní trati (VRT) mezi pražskými Vršovicemi a Běchovicemi. Zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí rychlotrati v pražském uzlu provede sdružení společností Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald CZ a Mott Macdonald. Hodnota zakázky je podle mluvčího Správy železnic Jana Nevoly 125,8 milionu korun. Součástí projektu také bude vybudování čtvrté koleje mezi Běchovicemi a Libní. Výstavba by měla začít v roce 2028. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna.

​Hospodářský výbor: Liniový zákon by se měl vztahovat i na strategické investice

22.9. – Liniový zákon, který má urychlit povolování a výstavbu silnic, dálnic, vysokorychlostních železnic a další infrastruktury, by se měl do budoucna rozšířit i na strategické investice. Rozšíření záběru zákona včera podpořil sněmovní hospodářský výbor. O záměru vlády rozšířit tento zákon a změnit ho na zákon o strategických investicích hovořil na začátku září premiér Petr Fiala.

​Drážní úřad povolil provoz údržby na úzkokolejce, doprava je ale stále nemožná

19.9. – Drážní úřad vydal povolení pro provozování úzkokolejných drah v jižních Čechách a na Vysočině. Je platné od 3. října. Díky povolení se budou moci po dráze pohybovat stroje určené k údržbě trati. Nebude ale možné provozovat veřejnou dopravu cestujících. K tomu je nutné jiné povolení, o něž dosud nikdo nepožádal. Drážní úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Úřad již koncem srpna avizoval, že povolení vydá. Na úzkokolejce od podzimu vlaky nejezdí, firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) je v konkurzu, podle soudu dluží přes 360 milionů korun.

​Pokládkou asfaltu vrcholí stavba přímé větve na D10 u Bezděčína

19.9. – Budování přímé větvě na dálnici D10 v prostoru mimoúrovňové křižovatky u Mladé Boleslavi – Bezděčína vrcholí pokládkou asfaltových vrstev. Na stavbě, která ušetří řidičům kilometry, se pracuje 11 hodin denně.

SPS: Pokles výroby stavebních hmot je varující a mohl by být počátkem hlubší krize

18.9. – Na začátku září proběhlo jednání expertní skupiny Svazu podnikatelů ve stavebnictví pro stavební hmoty a materiály. Zástupci tohoto důležitého segmentu stavebnictví, které se v posledních letech musí vyrovnávat s různými překážkami, řešili aktuální situaci. Především to, že vnímají výrazný pokles odbytu, propad se do konce roku ve většině komodit spíše prohloubí.

spinner