Infrastruktura

​Začíná oprava tunelů Lochkov a Cholupice na dálnici D0

18.6. – Dnes ve 22:00 hodin zahačíná oprava stavební a technologické části tunelů Lochkov a Cholupice na dálnici D0. Opravu bude realizovat sdružení Subterra + ELTODO, které ze 3 uchazečů o zakázku předložilo nejvýhodnější ekonomickou nabídku a práce provede za 176,9 milionů kč bez DPH. Celková doba pro dokončení díla uvedená ve smlouvě činí 20 týdnů. Mgr. Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

​Poslanci rozhodnou, za jakých podmínek úřad povolí konzervaci tratí

17.6. – Poslanci při závěrečném hlasování o vládní novele drážního zákona rozhodnou mimo jiné o tom, za jakých podmínek bude moci Správa železnic povolit konzervaci železniční trati. Novelu včera Sněmovna projednala ve druhém čtení, kdy poslanci mohli přednášet své pozměňovací návrhy. Hospodářský výbor původně doporučil, aby trať bylo možné zakonzervovat, pokud po dva po sobě následující roky klesne počet jízd ročně pod 1500 u přepravy cestujících a pod 12 jízd ročně u přepravy nákladu. Vyvolalo to ale nesouhlas svazu obcí. Novější návrh poslance ANO Martina Kolovratníka proto snižuje limit počtu jízd na 300.

​Praha dostane letos z fondu dopravní infrastruktury více než loni

17.6. – Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 407,45 milionu korun, což je o několik desítek milionů více než loni. Peníze jsou určené na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Vyplývá to z dokumentu, který včera projednal magistrátní výbor pro dopravu. Částka ze SFDI pro Prahu až do loňska klesala.

Na D1 mezi Prahou a Brnem budou letos postavené čtyři zelené mosty pro zvěř

16.6. - Na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem stavbaři letos vybudují čtyři zelené mosty pro zvěř, takzvané ekodukty. Dva nadchody budou na Vysočině a zbylé dva v jihomoravském úseku mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi. Podle ochránců přírody by se jinak zvěř přes dálnici nedostala, protože součástí dokončované modernizace D1 je i její oplocení.

MF uvolnilo krajům šest miliard korun na opravy silnic II. a III. třídy

15.6. - Ministerstvo financí uvolnilo z letošního rozpočtu krajům čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. třídy. Další dvě miliardy korun kraje dostanou z evropských peněz. Na tiskové konferenci po pondělním jednání vlády to řekla ministryně financí Alena Schillerová. Šest miliard korun kraje na silnice dostaly i loni, dodala.

Stavby nových dálnic se rozjely naplno, aktuálně se jich buduje najednou 151,5 km

11.6. - Aktuálně probíhající výstavba nových dálnic na zelené louce překročila 150 kilometrů. Je mezi nimi jihočeská D3, pokračování hradecké D11, alternativní spojení Čech a Moravy po dálnici D35 nebo právě zahájená dostavba písecké D4 formou PPP projektu. Letos bude do konce roku v provozu 46,5 kilometrů zbrusu nových dálnic.

Dozorčí rada ČD odsouhlasila odkup zbylého podílu v ČD-Telematika od PPF

11.6. – Dozorčí rada Českých drah odsouhlasila odkup zbylého podílu v telekomunikační firmě ČD-Telematika od investiční skupiny PPF. Půjde o 29 procent akcií firmy, dráhy nyní v podniku vlastní skoro 71 procent. Informaci serveru SeznamZprávy potvrdil mluvčí Českých drah Radek Joklík. Už dříve avizovanou transakci ještě musí schválit Řídící výbor ČD.


Stavba D11 z Hradce Králové do Jaroměře jde podle plánu, otevře v prosinci

10.6. - Stavba dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře postupuje podle plánu a motoristům by se měla otevřít letos v prosinci. Stavbaři na dálnici již začali pokládat živičné povrchy včetně takzvané vrchní obrusné vrstvy. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Studecký.

Přemostění v Blansku zhotoví Metrostav, práce za 264 milionů začnou v srpnu

9.6. - Přemostění v Blansku zhotoví za více než 264 milionů korun společnost Metrostav DIZ. Po několika letech přípravy se podařilo vybrat zhotovitele. Akce je jednou z největších, kterou Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje realizuje. Práce by měly začít letos v srpnu, a to stavbou okružní křižovatky ve Svitavské ulici. V tiskové zprávě to uvedla Alena Knotková z krajského úřadu.

Zvlněný úsek D1 u Antošovic na Ostravsku musí stavaři opravit, rozhodl soud

8.6. - Zvlněný úsek dálnice D1 mezi Bohumínem a Antošovicemi na Ostravsku musí stavaři opravit. Včera o tom rozhodl Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře. Na odstranění závad, které se projevily už před devíti lety po otevření úseku, mají firmy 18 měsíců. Stavební práce s sebou přinesou další dopravní komplikace. Provoz na dálnici bude sveden do jednoho pruhu. Novinářům to v Antošovicích řekl Jiří Hlavatý z ŘSD.

spinner