Infrastruktura

Praha se připojí k výzvě postavit vysokorychlostní trať do Liberce

Praha 17. května – Pražský magistrát se připojí k iniciativě, která plánuje vyzvat český stát k vybudování vysokorychlostní železniční trati propojující Prahu, Mladou Boleslav, Liberec a německý Zhořelec (Görlitz). Pražští radní schválili návrh společného memoranda mezi kraji a samosprávami v Česku, Německu a Polsku. Ještě o něm budou hlasovat zastupitelé. Memorandum navrhuje spolupráci při přípravě trati a při snaze o její zařazení do hlavní transevropské dopravní sítě TEN-T.

​ŘSD začíná opravovat za 60 milionů odpočívku na D5 u Svojkovic u Rokycan

14.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opraví téměř za 60 milionů korun odpočívku na D5 u Svojkovic na Rokycansku ve směru na Plzeň. Počet míst pro kamiony se tam více než zdvojnásobí. Práce začnou tuto sobotu instalací dopravně inženýrských opatření v okolí, stavba pak v pondělí 17. května, řekl mluvčí ŘSD Adam Koloušek. Hotovo bude do konce července.

​Vláda rozhodne o vstupu do řízení, které vyvolala firma Kapsch kvůli mýtnému

14.5. – Ministr dopravy Karel Havlíček i ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová shodně navrhují, aby vláda vstoupila do řízení u Ústavního soudu, které řeší návrh společnosti Kapsch na zrušení části zákona o zadávání veřejných zakázek. Doporučili, aby vláda u soudu usilovala o zamítnutí návrhu. Vyplývá to z materiálů, které má v pondělí projednat kabinet Andreje Babiše. Věc souvisí s tendrem na systém elektronického mýtného.

​Plzeň bude jednat se SŽ, aby ještě přehodnotila trasy vysokorychlostních tratí

13.5. – Vedení města Plzně bude jednat se Správou železnic (SŽ), aby přehodnotila trasy vysokorychlostních tratí (VRT) v ČR. Zastupitelé i vedení radnice nesouhlasí s tím, že navržené trasy, po kterých mají vlaky jezdit rychlostí až 320 kilometrů za hodinu, míjejí čtvrté největší a vysoce průmyslové město Česka. SŽ potvrdila, že na trati Praha – Beroun – Plzeň – Domažlice – státní hranice se o plnohodnotné vysokorychlostní trati neuvažuje. SŽ tam připravuje soubor staveb, jejichž cílem je zdvojkolejnění v převážné délce, elektrifikace a zvýšení rychlosti až na 200 km/h, řekla mluvčí SŽ Radka Pistoriusová.

​V dubnu uhradili dopravci na mýtném v souhrnu 1,181 miliardy korun

13.5. – V souladu s očekáváním zaznamenal CzechToll v dubnu významný meziroční nárůst vybraného mýtného, a to o 58 procent. Důvodem skokového růstu jsou přísná opatření v boji s koronavirem v dubnu 2020, kdy byly uzavřeny velké průmyslové podniky a zároveň čelili dopravci komplikovanému průjezdu přes hranice. Oproti letošnímu březnu přinesl čtvrtý měsíc mírný pokles v intenzitě dopravy, vybrané mýtné kleslo meziměsíčně o 8 procent.

​Jihočeský kraj spustí web, jak se připravují stavby silnic

12.5. – Jihočeský kraj zprovozní do konce května web, kde bude možné sledovat, jak se připravují dopravní stavby. Kraj zahájil pravidelnou spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). Budou řešit změny na silnici I/20, hlavním tahu z Budějovic do Písku, či stavbu Severní spojky v Budějovicích. Novinářům to řekli hejtman Martin Kuba a ředitelka českobudějovické pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková.

​Stavaře čeká digitální transformace, dojde na větší využívání metody BIM

12.5. – Začít využívat metodu BIM pro řízení staveb neznamená vytvořit vizualizaci stavby ve 3D. Znamená to přesunout všechno dění související s informacemi do digitálního světa, a to včetně postupů i komunikace. Nasazení metody BIM tak vlastně není nic jiného než proces digitální transformace. Tedy ještě než začne firma nebo organizace využívat BIM v praxi, musí přizpůsobit své fungování práci v digitálním světě. Digitalizace totiž nemůže skončit jen u dat či informací.

Optimalizace trati Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ má územní rozhodnutí

11.5. - Správa železnic získala územní rozhodnutí pro optimalizaci traťového úseku Ústí nad Labem-Střekov – Děčín východ. Dvoukolejná trať na pravém břehu Labe má význam především pro nákladní železniční dopravu, jedním z cílů projektu je proto prodloužení kolejí ve vybraných stanicích pro nákladní vlaky o délce 740 m. Důležitou součástí prací bude i výstavba nových nástupišť. Realizace stavby se předpokládá v letech 2023 až 2025, její celkové investiční náklady se předpokládají ve výši 9,1 miliardy korun.

Silničáři připravují přeložku silnice Choceň - Vysoké Mýto za 1,9 miliardy korun

9.5. - Správa a údržba silnic Pardubického kraje připravuje nejnákladnější silniční stavbu své historie. Přeložka silnice II/312 bude sloužit jako přivaděč na dálnici D35 od Chocně a odvede část dopravy z Vysokého Mýta. Náklady se odhadují na téměř 1,9 miliardy korun.

Zlínský kraj podepsal kvůli D49 memorandum o spolupráci s ministerstvem dopravy

7.5. - Zlínský kraj uzavřel s ministerstvem dopravy memorandum o vzájemné spolupráci při přípravě a výstavbě dálnice D49. Obě strany stvrdily, že společným cílem je především významné urychlení příprav výstavby propojení české dálnice D1 u Hulína na Kroměřížsku a slovenské dálnice D1 u Púchova. Memorandum má zajistit koordinaci dílčích kroků, které mají vést k překonání technických a finančních problémů a ke zrychlení vzniku dálnice. V tiskové zprávě to ČTK sdělila mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

spinner