Infrastruktura

​ŘSD podepsalo memorandum o stavbě dálnice D35 v okolí Litomyšle

12.3. – ŘSD podepsalo s Litomyšlí a okolními obcemi a spolky memorandum o stavbě úseku dálnice D35 Litomyšl – Janov. Mělo by přípravu odblokovat a urychlit. Umožní hlavně sloučit územní a stavební řízení. Silničářům se podařilo s odpůrci dálnice, kteří se proti ní odvolávali, dohodnout kompromisy v projektu, řekl včera novinářům generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

​Svaz podnikatelů ve stavebnictví spouští web k stavebnímu zákonu

11.3. – Svaz podnikatelů ve stavebnictví (SPS), který zastřešuje nejvýznamnější podnikatelské subjekty z oblasti stavebnictví a developmentu, spouští webové stránky www.postavenenahlavu.cz. Web a s ním spojená facebooková stránka se mají stát diskusní platformou k právě schvalovanému stavebnímu zákonu.

​Stavbaři se vrací na D1 mezi Humpolec a Větrný Jeníkov

11.3. – Na nejvýše položený modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem se stavbaři společnosti Skanska vrátí po zimní přestávce v pátek 12. března. Pracovat se bude mezi kilometry 91 a 98, dopravní omezení budou výrazně menší než vloni.

​Sněmovna schválila posílení kontroly nad fondem dopravy

11.3. – Členové dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) se budou moci účastnit všech jednání výboru fondu. Počítá s tím poslanecká novela zákona o SFDI, kterou včera ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila Sněmovna. Změna má posílit kontrolu nad fondem. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Majetkový úřad zruší aukci pozemků důležitých pro velký okruh v Brně

8.3. – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zruší aukci pozemků v Židenicích, která se měla konat ve čtvrtek. Řekla to mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pozemky v budoucnu může potřebovat pro stavbu velkého městského okruhu v Brně a chtělo, aby byla aukce zrušena a pozemky zůstaly ve vlastnictví státu.

​Letošní zima byla pro středočeské silničáře náročnější

8.3. – Končící zimní sezona byla pro středočeské silničáře náročnější než zima 2019/2020. Kvůli špatnému počasí vyjížděli častěji, vzrostly tak náklady i množství spotřebovaného posypového materiálu. Krajské silničáře například stála zimní údržba silnic v lednu a únoru více než celá loňská zima.

​Zeptali jsme se Ivety Štočkové, DiS., tiskové mluvčí EUROVIA CS, a.s.

Jak se loňská pandemie koronaviru promítla do výsledků vaší společnosti?

Vzhledem k tomu, že náš majitel je kotovaný na burze, nemůžeme se zatím bohužel vyjadřovat k hospodářským výsledkům naší společnosti za loňský rok. Každopádně naše projekty i v době pandemie běžely, tudíž předpokládáme, že výsledek bude obdobný jako v předešlých letech.

​Skanska uspěla v soutěži na dostavbu slovenské D1

Stavební skupina Skanska uspěla na Slovensku v tendru na dokončení stavebních prací na rozestavěném úseku dálnice D1 včetně téměř 7,5 kilometru dlouhého tunelu u Žiliny na severu země. Začátkem února to oznámil slovenský ministr dopravy a výstavby Andrej Doležal.


​Podepsána smlouva na výstavbu části D4 formou projektu PPP

Podpisem koncesionářské smlouvy ministr dopravy Karel Havlíček potvrdil, že dostavbu 32 kilometrů a následný 25letý provoz dálnice D4 bude mít na starosti konsorcium DIVia. Začíná tak pilotní PPP projekt, který je alternativním způsobem, jak zajistit výstavbu a dlouhodobý provoz dopravní infrastruktury, včetně jejího financování.

​Svaz průmyslu a dopravy: Stavební zákon musí být efektivnější

Návrh stavebního zákona potřebuje dotáhnout. Musí splnit požadavek jeden úřad, jedno řízení, jedno razítko. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák proto začátkem února na jednání Hospodářského výboru apeloval na poslance, aby v návrhu stavebního zákona přijali kvalitní pozměňovací návrhy. Jedině tak se výstavba v České republice zrychlí a zjednoduší.

spinner