Infrastruktura

​Martin Kupka: Železnice mezi Bubny a Výstavištěm bude v provozu v polovině roku 2025

23.8. – Přestavba úseku železniční trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm by měla být uvedena do provozu v polovině roku 2025. Řekl to včera ministr dopravy Martin Kupka. Stavba je součástí projektu modernizace železniční trati mezi pražským Masarykovým nádražím a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla v Praze. Stavbaři pracují také na druhém konci plánované trasy, a to mezi Kladnem a Kladnem-Ostrovcem. Aktuálně se v Bubnech betonují základovou desku nové nádražní budovy, staví také pilíře pro estakádu. Správa železnic to uvedla v tiskové zprávě.

​Slovensko může podepsat smlouvu s CzechTollem na dodávku mýtných služeb

23.8. – Správce slovenských dálnic NDS bude moci podepsat smlouvu s českou společností CzechToll na dodání mýtných služeb. V tendru, který CzechToll vyhrál, nebyly podány námitky, informovala NDS ČTK. Naopak námitka byla opět podána v soutěži na nový mýtný systém, ve které NDS dříve označila za vítěze rovněž CzechToll. Nový mýtný systém chce Slovensko vybudovat ve snaze snížit provozní náklady na výběr mýta, který nyní zajišťuje společnost SkyToll. Ta stejně jako CzechToll patří do skupiny ITIS Holding.

​ŘSD zprovoznilo čtyřpruhovou silnici I/68 mezi Třanovicemi a Nebory

22.8. – Ředitelství silnic a dálnic včera uvedlo do provozu silnici I/68 Třanovice – Nebory. Jedná se o poslední část obchvatu Třince, která navazuje na již dříve zprovozněné části silnice I/11 v úseku Nebory – Oldřichovice – Bystřice. Stavba je klíčovou součástí propojení dálnice D48 se Slovenskem v úseku Třanovice – Mosty u Jablunkova.

​Jihomoravští silničáři vypsali výběrová řízení na opravy silnic za 110 milionů korum

21.8. – Jihomoravští silničáři vypsali šest výběrových řízení na opravy silnic druhé a třetí třídy, které jsou dlouhodobě stejně jako v ostatních krajích často v neutěšeném stavu. Krajští radní schválili zakázky ve výši téměř 110 milionů korun, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. Podle náměstka hejtmana Jiřího Crhy se díky opravám zvyšuje nejen kvalita, ale i bezpečnost dopravy. Řada silnic nemá kompaktní krajnice a řidiči se často vyhýbají různým nerovnostem.

​Provozovatel slovenského mýtného systému odmítl výtky, že služby jsou předražené

17.8. – Provozovatel mýtného systému na Slovensku, společnost SkyToll z české skupiny ITIS Holding, včera v prohlášení odmítl výtky, že jeho služby v zemi jsou předražené. Někteří slovenští politici, včetně členů současné úřednické vlády, dříve kritizovali vysoké náklady na nynější mýtný systém, který v zemi funguje od roku 2010. V soutěži na jeho vybudování a provoz SkyToll uspěl s nejdražší nabídkou, když v tendru zůstal po vyloučení ostatních zájemců sám.

​Vláda podpořila stavbu vybraných úseků železnice pomocí PPP projektů

17.8. – Vláda podpořila modernizaci železniční trati z Prahy na Letiště Václava Havla a na Kladno a úseku Nemanice-Ševětín na trati z Prahy do Českých Budějovic formou PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Chce tyto projekty využívat i pro další stavby železniční i dálniční dopravní infrastruktury, řekl včera po jednání kabinetu premiér Petr Fiala. Rychlý rozvoj dopravních staveb je podle něj základní pro konkurenceschop­nost Česka.

​Vícepráce mohou prodražit stavbu až o třetinu, metoda BIM jim pomáhá předcházet

16.8. – Využívání metody BIM pomáhá omezit množství víceprací a předělávek, které mohou zvýšit cenu projektu téměř o třetinu. Nedávno publikovaný celoevropský výzkum společnosti PlanRadar ukázal, že nejčastějšími příčinami zvýšení ceny stavebních projektů jsou špatná komunikace a spolupráce mezi zainteresovanými stranami či členy týmu. Dále sem výzkum řadí problémy s kontrolou kvality, stejně jako nedostatečnou organizaci a špatnou kontrolu dokumentů. Častým důvodem pro průtahy nebo prodražení projektu je také neúplný, nejasný nebo nedostatečně podrobný projekt. Vícepráce obvykle vyžadují dodatečné zdroje, jako je čas, materiály a pracovní síla, a mohou mít velký dopad na harmonogram a náklady projektu. Podle výsledků výzkumu se mohou náklady zvýšit až o pětinu, v České republice dokonce až téměř o třetinu. Výzkum zahrnul více než 2500 společností z celé Evropy.

​Čeští vědci pracují na ekologických materiálech, které omezí srážky se zvěří

16.8. Na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám se zvěří, pracuje tým českých vědců. Zatímco u dálnic a silnic s velkým provozem doporučují odborníci využívat ploty, pro silnice nižších tříd žádná obecně uznávaná opatření se stejnou účinností nejsou. V řadě zemí střední Evropy se využívají pachové repelenty, nanášejí se ale na montážní pěny, a tím silně znečišťují životní prostředí. Řešením by mohly být materiály vyrobené z biologického odpadu, informovala včera Technologická agentura v tiskové zprávě.

​Vláda vyhodnotí využití PPP projektů pro železniční a dálniční stavby

16.8. – Vláda ve středu vyhodnotí využití PPP projektů, tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru, pro železniční a dálniční stavby. Materiál předkládaný ministrem dopravy Martinem Kupkou obsahuje informace o studiích proveditelnosti na dva železniční projekty a navrhuje, aby se studie zpracovaly na další projekty. Také vyhodnocuje, jak postupuje PPP projekt výstavby dálnice D4. Podle dopravního odborníka je potřeba PPP projekty hodnotit až po celkovém ukončení.

Smíchovské nádraží v Praze se kompletně promění

14.8. - V Praze už brzo odstartuje modernizace dvou velkých nádraží. Po pražské Masaryčce teď hledá Správa železnic zhotovitele stavby také pro stanici Praha-Smíchov. Výsledkem budou kompletně zmodernizované koleje a nástupiště, prodloužené podchody pod celou stanicí a také nová lávka, která povede nad celou stanicí a umožní bezbariérový přístup na jednotlivá nástupiště. Realizace stavby proběhne v letech 2024 až 2027, celkové náklady dosahují 5,2 miliardy korun.

spinner