Infrastruktura

Silničáři nedokončí opravu Barrandovského mostu v původním termínu

17.5. - Silničáři letos nestihnou dokončit opravu Barrandovského mostu v původně avizovaném termínu do konce letních prázdnin. Důvodem je horší kvalita původní betonové konstrukce na okraji mostu, jehož nosnost je menší, než stavbaři původně předpokládali. Takzvané konzoly na severním kraji mostu musí nyní dělníci vyztužit. Novinářům to včera řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib, ředitel Technické správy komunikací (TSK) Filip Hájek a Lukáš Vráblík z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Rozsah dopravních omezení, která na mostě nyní platí, se měnit nebudou.

Stanice v Bubnech získává svoji podobu, vznikají i navazující estakády

17.5. - Projekt modernizace trati mezi Prahou, letištěm a Kladnem úspěšně pokračuje, už rok a čtvrt prochází rekonstrukcí úsek mezi Bubny a Výstavištěm. Práce běží rychlým tempem, výrazně pokročila výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, stejně jako navazujících estakád. Ty nahradí jak přejezd v Bubenské ulici, tak i železniční náspy, které dosud rozdělovaly velkou část Holešovic.

Správa železnic vybere projektanta tříkolejného mostu na Výtoni

16.5. - Budování moderní železnice na území metropole pokračuje, Správa železnic hledá projektanta stavby nového tříkolejného mostu na Výtoni. Jedná se o další klíčový krok pro zajištění bezpečné a kapacitní železnice nejen na území hlavního města Prahy, ale i na páteřní trati směrem na Německo, na níž přemostění leží. Práce by měly probíhat v letech 2027 až 2029, předpokládané celkové náklady stavby dosahují 3,4 miliardy korun.

Další část obchvatu Jihlavy za 277 milionů korun dotuje stát kvůli Dukovanům

15.4. - Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá kraji peníze Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), protože jde o akce důležité pro stavbu nového jaderného zdroje Dukovan. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek a z informací, které po včerejším jednání krajské rady uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová.

​Správa železnic spustila další mapový portál, tentokrát pro úsek VRT Poříčany – Světlá nad Sázavou

14.5. – Správa železnic nově spustila mapový portál pro vysokorychlostní úsek Poříčany – Světlá nad Sázavou. Ten přehledně zobrazuje plánovanou trasu zasazenou do mapových podkladů. Návštěvníci portálu mohou pomocí jednoduchého systému klást dotazy či připomínky přímo k místům, která je zajímají. Odpovídat na ně budou odborníci ze Správy železnic.

​Škoda za krádež komponentů trakčního vedení u Prosenic činí 700 000 Kč

13.5. – Škoda způsobená krádeží komponentů trakčního vedení u Prosenic na Přerovsku, která v sobotu zásadně zkomplikovala provoz na páteřním koridoru mezi Přerovem a Ostravou, byla vyčíslena na 700 000 korun. Kriminalisté případ vyšetřují pro dva trestné činy, kromě krádeže také pro podezření z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Pachateli hrozí až šestileté vězení, sdělila mluvčí policie Petra Vaňharová. Provoz na trati byl plně obnoven až ve večerních hodinách.

​Na Vysočině budou v létě zdržovat dopravu opravy tahu 38 u Jihlavy i jinde

13.5. – Na hlavních silnicích Vysočiny budou letos v létě řidiče omezovat opravy na tahu 38, který vede přes tento kraj ze Středočeského do Jihomoravského kraje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přestavuje křižovatku s propojením na dálnici D1 v Jihlavě-Pávově, opravovat se od června chystá obchvat Jihlavy. Krajští silničáři připravují na vozovkách v tomto kraji pro letošek okolo 150 akcí.

​Řidiče ve středních Čechách v létě omezí například opravy na D5 nebo v Říčanech

13.5. – Řidiči ve středních Čechách musí v letních měsících počítat s omezeními na řadě míst. Například na dálnici D5 budou zřejmě od konce léta kvůli opravě téměř devítikilometrového jízdního pásu mezi Bavoryní a Karlovou Hutí na Berounsku ve směru na Prahu jezdit zúženými jízdními pruhy. Provoz zkomplikuje také rozsáhlá rekonstrukce silnice I/2 na průtahu Říčan u Prahy. Desítky oprav a omezení čekají řidiče i na silnicích nižších tříd. Informace pocházejí od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR a Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, která se stará o krajské silnice druhé a třetí třídy.

​Silničáři na jihu Čech zahájí nejvíce stavebních prací po prázdninách

13.5. – Většina dopravních omezení čeká řidiče na jihu Čech po prázdninách. V červenci ale musí počítat s omezením na Prachaticku na komunikaci I/39, kdy začne oprava povrchu vozovky na asi 2,5 kilometru dlouhém úseku u Volar do Lenory. Tím směrem lze jet do Strážného a dál k hranicím s Německem. Na druhou stranu z Volar se dojede až k Lipenské přehradě. Naopak stavební práce v souvislosti s výstavbou dálnice D3 dopravu příliš omezovat nebudou, informoval ČTK Adam Koloušek z českobudějovické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Úpravy projektu Radlické radiály v Praze potrvají tři až čtyři roky

12.5. – Praha upraví projekt plánované Radlické radiály podle dokončené studie, což podle odhadu magistrátu potrvá tři až čtyři roky. Bude také nutné nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Uvedl to mluvčí Prahy Vít Hofman. Po úpravách povede v tunelech asi 71 procent silnice, zatímco původně to bylo 55 procent. Stavba se má také proti původnímu odhadu prodražit o pět miliard korun, tedy o asi 17 procent. Projekt radiály, která má má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole, je od roku 2018 v územním řízení.

spinner