Veřejná doprava

​Skupina Škoda Transportation zajistí údržbu tramvají pro ostravský dopravní podnik

31.3. – Významnou zakázku zaměřenou na údržbu tramvají uzavřela skupina Škoda Transportation a Dopravní podnik Ostrava. Zakázka v celkovém objemu zhruba 500 milionů Kč je rozdělena do čtyřech částí podle typu tramvají, kterých se údržba týká. Práce budou v ostravském podniku skupiny Škoda zaměřeném na opravy a výrobu kolejových vozidel realizovány v letech 2022 až 2026.

​Dva nové autobusy Isuzu pro MHD Pelhřimov

30.3. – Cestující Pelhřimovské MHD se od včerejška mohou svézt novými krátkými linkovými autobusy značky Isutzu NovoCiti Life. Osvědčené autobusy, které se svými rozměry hodí do městského provozu, stály necelých 7 milionů korun.

​Středočeští zastupitelé sjednotili jízdné pro seniory v autobusech a vlacích

29.3. – Středočeští zastupitelé schválili upravené tarify Pražské integrované dopravy (PID) ve Středočeském kraji a Středočeské integrované dopravy (SID). Tímto krokem mimo jiné sjednotili jízdné pro cestující starší 70 let v autobusech a vlacích. Dosud si tito senioři ve vlacích kupovali jízdní doklad a nemohli využívat výhod časového kuponu. Cestování autobusy ale měli zdarma. Nově pro ně platí totéž co pro pasažéry nad 65 let, tedy budou jim poskytovány slevy od státu, budou mít možnost nákupu časového kuponu a budou mít stejná pravidla pro cestování v autobusové i vlakové dopravě. Část opozice zrušení jízdného zdarma v autobusech pro seniory nad 70 let kritizovala.

​Plzeňský kraj sjednotí od 1. dubna slevy na jízdném se státem

29.1. – Plzeňský kraj sjednotí se státem od 1. dubna slevy na jízdném ve veřejné dopravě pro seniory a studenty. Stát od 1. dubna snižuje slevy ze současných 75 procent na 50 procent. Dnešní krajská rada kvůli tomu schválila úpravy tarifů v Integrované dopravě Plzeňského kraje. Kromě důchodců nad 65 let a studentů do 26 let kraj zařadil do tarifů také slevy pro matky na mateřské i otce na rodičovské, dárce krve a válečné veterány. Plzeňský kraj letos nezvýší základní jízdné, a to ani po razantním zdražení nafty, řekl ČTK po mimořádném jednání rady náměstek hejtmana Pavel Čížek.

​Provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese chtějí tři firmy

28.3. – Plzeňský kraj jedná se třemi dopravci, kteří chtějí provozovat vlaky na Plzeňsku a v Českém lese. Definitivní upřesněné nabídky bude mít kraj v dubnu. Nový dopravce musí začít vozit cestující od prosince 2023, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Koncem roku 2023 končí kraji smlouvy v těchto oblastech, kde dnes jezdí České dráhy.

​Plzeňský kraj nechce letos kvůli drahé naftě zdražit jízdné ani redukovat spoje

27.3. – Plzeňský kraj nechce v letošním roce kvůli drahé naftě zdražovat veřejnou dopravu ani redukovat spoje. Očekává, že mu eskalující ceny pohonných hmot přilákají do linkových autobusů a motorových vlaků víc cestujících z individuální automobilové dopravy. Jízdné ve veřejné dopravě je kompletně příjmem kraje. Řekl to náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Zvyšovat ceny jízdenek nebo redukci spojů MHD neplánuje ani krajské město Plzeň.

​Praha spustila další web s informacemi o dopravě

26.3. – Pražský magistrát spustil web prahajede.cz, na kterém lidé naleznou informační servis o pražské dopravě. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Kromě aktualit přinese rozhovory, zajímavosti a informace o plánovaných úpravách ve všech oblastech dopravy. Již dříve Praha spustila weby poladprahu.cz o koncepčním plánu udržitelné mobility a opravujeme.to o dopravních omezeních.

​Společnost IVECO Bus vyrobila ve Vysokém Mýtě již 150 tisíc autobusů

24.3. – Výrobní závod IVECO Bus ve Vysokém Mýtě oslavuje tento měsíc 150 000. autobus, který sjel z výrobních linek. Je to 127 let poté, co bylo v tomto závodě vyrobeno první vozidlo. Tato událost svědčí o kvalitě a efektivitě závodu, který se neustále vyvíjel a nyní se s výrobou Crossway zařadil mezi etalony především v segmentu meziměstských autobusů, když za posledních 15 let dosáhl více než 50 000 vyrobených kusů.

​Bratislavský dopravní podnik podepsal smlouvu na tramvaje s českou Škodovkou

22.3. – Dopravný podnik Bratislava a skupina Škoda Transportation podepsaly smlouvy na dodávku nových tramvají Škoda ForCity Plus. Celkem se jedná až o 30 nových jednosměrných tramvají typu Škoda 29T, které již v Bratislavě slouží od roku 2015. Tramvaje budou mít metrový rozchod bratislavských kolejí. Dodání tramvají je plánováno během roku 2023. Hodnota celé zakázky je téměř 72 milionů €. Cena za jednosměrnou tramvaj je tedy 2,39 milionu €. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

Na ostrově Réunion spustili kabinovou lanovku jako součást MHD

16.3. - Na francouzském ostrově Réunion v úterý zahájili provoz městské kabinové lanovky, první svého druhu v oblasti Indického oceánu. Lanovka je součástí městské hromadné dopravy v hlavním městě zámořského departementu, má ulevit přetížené dopravě, uvedla AFP.

spinner