Veřejná doprava

Plzeňský kraj požaduje po Arrivě šest milionů za neodjeté spoje loni v létě

15.6. – Plzeňský kraj požaduje po firmě Arriva přes šest milionů korun jako sankci za desítky neodjetých spojů loni v červnu a červenci. Kraj chce částku strhnout z měsíčních zálohových plateb nebo z bankovní záruky. Na včerejším jednání krajského zastupitelstva to řekl náměstek hejtmanky Pavel Čížek. Jde o nejvyšší pokutu, kterou kraj za 20 let své existence veřejnému dopravci udělil. Arriva nároky kraje zkoumá, jedná s ním a zvažuje další postup.

Metru D hrozí zpoždění, ministerstvo zrušilo odmítnutí podjatosti magistrátu

14.6. - Stavbě pražského metra D hrozí zpoždění zahájení výstavby. Ministerstvo dopravy (MDČR) totiž zrušilo v pátek vlastní rozhodnutí z loňského září, kterým odmítlo podjatost magistrátu při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí odkládá vydání stavebního povolení na neurčito. Případ tak musí MD projednat znovu. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Podnět o podjatosti řeší ministerstvo od loňska a na magistrátu jej podal spolek Pankrácká společnost, která mj. nesouhlasí se stanicí Olbrachtova. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

FlixBus spustí další linky z ČR do Chorvatska, Polska, Rakouska či Německa

14.6. - Autobusový dopravce FlixBus spustí v následujících dnech další linky z Česka do různých evropských měst. Jezdit bude například z Prahy do chorvatského Splitu nebo polského Krakova, dále z Liberce do Berlína či z Moravy do Vídně. Dnes o tom informoval FlixBus.

Škoda Electric finišuje dodávku elektrovýzbroje pro trolejbusy do rumunské Ploješti

8.6. - Do finále jde významná dodávka elektrovýzbroje pro flotilu nových trolejbusů pro rumunské město Ploješť. Výrobní závod plzeňské Škody Electric postupně opouští dvacet nových vozidel určený pro tamní dopravní podnik. Firma pro trolejbusy vyrábí kompletní elektrovýzbroj a zajišťuje montáž a zkoušky vozidel.

DAKO-CZ dodá hydraulické brzdové systémy pro 27 tramvají do polské Vratislavi

8.6. - Od poloviny letošního roku se budou v třemošnické společnosti DAKO-CZ vyrábět hydraulické brzdové systémy včetně řízení pro 27 nízkopodlažních 4-podvozkových tramvají vyráběných polskou společností Modertrans Poznaň. Nové tramvaje s označením Moderus Gamma typu LF 07 AC budou nasazeny v polské Vratislavi. Hodnota zakázky se pohybuje v řádu desítek milionů korun. Projekt bude realizován do roku 2023.

Vedení Prahy souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku metra D

7.6. - Vedení hlavního města dnes souhlasilo se zahájením stavby prvního úseku trasy metra D z Pankráce na Nové Dvory. Náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Stavba první části by mohla začít podle dokumentu letos v říjnu. Dopravní podnik (DPP) dokončil loni v létě část geologického průzkumu na Pankráci, celý průzkum bude hotov letos v září. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici. Dokument ještě projednají pražští zastupitelé. Cenu stavby kritizuje opoziční ANO, podle jehož některých zastupitelů se předpokládaná cena v posledních letech neúměrně zvýšila.

​Vídeň představila podobu nového autobusového nádraží

5.6. – Vídeň vybrala vítěze architektonické soutěže na nový centrální autobusový terminál. Ten má sjednotit příjezdy a odjezdy dálkových autobusů, které zatím musí zajíždět na různá nádraží. Terminál s výraznou prosklenou a ozeleněnou střechou bude zprovozněn nejdříve v roce 2025. Na místě vyroste i výšková budova a vyhlídka na Dunaj.

​Pražskou MHD využívá o 30 až 45 procent méně lidí než před pandemií covidu

27.5. – Pražskou MHD využívá v současné době o 30 až 45 procent méně cestujících než v době před pandemií covidu-19. Největší pokles nastal v metru, kde namísto obvyklých necelých 1,13 milionu cestujících jej využívá denně v průměru 665 000 cestujících. Nejnižší pokles je u tramvají, kde dosahuje 30 procent oproti normálnímu provozu. Vyplývá to z prezentace, kterou představil magistrátnímu dopravnímu výboru Martin Šubrt, zástupce ředitele organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD.

​Autobusy IVECO na CNG budou jezdit pro slovenské město Martin

27.5. – IVECO Bus dodá prostřednictvím Tempus – Trans s. r. o., autorizovaného dealera značky IVECO Bus na Slovensku nové autobusy na CNG pohon pro město Martin. Jedná se o 35 vozů řady Urbanway o délce 12 metrů. Nabídka autobusů IVECO zvítězila ve veřejném výběrovém řízení vypsaném v březnu. Moderní autobusy na stlačený plyn poputují na Slovensko už na konci tohoto roku.

​Iveco Czech Republic podporuje technické vzdělávání v regionu

25.5. – Společnost Iveco Czech Republic, a. s., vyhlásila soutěž pro studenty technických středních škol ve Vysokém Mýtě a okolí. Cílem je podpořit soutěživost a zručnost studentů a rozvíjet spolupráci s místními středními školami.

spinner