Veřejná doprava

​Praha připravuje dokument zabývající se rozvojem MHD do roku 2032

28.4. – Pražská městská organizace Ropid připravuje pro magistrát dokument zabývající se rozvojem veřejné dopravy v metropoli do roku 2032. Dokument bude podkladem, který bude obsahovat mimo jiné projekty rozvoje tramvajových tratí, železnice a trolejbusů nebo metra. Radikální změny v pražské integrované dopravě (PID) v plánu nejsou. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekli Martin Šubrt a Martin Fafejta z Ropidu, který plánuje pražskou MHD. Dokument ještě na počátku května projednají pražští radní.

​Německá vláda schválila zlevnění paliv a levné jízdné na MHD

28.4. – Ceny benzinu v Německu od června do konce srpna klesnou o 30 centů (7,40 Kč) a ve stejném období bude možné zakoupit si měsíční jízdenku na hromadnou dopravu za devět eur (221 korun). Rozhodla o tom včera vláda, která schválila balík úlev, které mají obyvatelům země pomoci vyrovnat se s prudkým zdražením cen energií a paliv. Výhody budou mít i rodiny s dětmi, příjemci sociálních dávek a zaměstnanci.

​Dopravní podnik města Pardubic objednal nové trolejbusy od skupiny Škoda Transportation

26.4. – Na nové moderní trolejbusy od skupiny Škoda Transportation se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Pardubic. Škodovka totiž uzavřela s Dopravním podnikem města Pardubic smlouvu na dodávku celkem deseti moderních nízkopodlažních vozidel. Celková hodnota zakázky, která odstartuje v prvním čtvrtletí příštího roku, je zhruba 118 milionů korun. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

​Stavbu linky metra O bude mít na starosti magistrátní pracovní skupina

25.4. – Případnou výstavbu nové linky pražského metra O bude mít na starosti magistrátní pracovní skupina. Členy budou politici, dopravní odborníci, urbanisté, sociologové, ekonomové či zástupci městských firem. Úkolem skupiny bude připravit podmínky pro vytvoření studie proveditelnosti. Novou linku nynější vedení města plánuje stavět v souvislosti s budoucím rozvojem zejména brownfieldů. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Dopravní podnik (DPP) a vedení města v minulém týdnu zahájily stavbu první části nové linky D z Pankráce do Písnice. Náklady na tuto část linky jsou zhruba 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Na ní pak naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne úsek do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 miliardy ko­run.

​Arriva autobusy převzala nová vozidla pro Olomoucký kraj

24.4. – Společnost KAR group, a. s., předala společnosti Arriva autobusy, a. s., pět nových, bezbariérových autobusů Iveco Crossway Low Entry ve dvou délkových kategoriích: 3 ks autobusů v délce 12,2 m a 2 ks v délce 10,8 m. Autobusy jsou určeny pro linkovou přepravu osob v Olomouckém kraji.

​Na pražské Pankráci začala stavba trasy metra D na stanici Olbrachtovu

22.4. – Představitelé hlavního města a dopravního podniku (DPP) včera na Pankráci zahájili stavbu trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na tuto část linky jsou zhruba 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C a město v ní očekává více než 120 000 cestujících denně. Na dnes zahájenou stavební část poté naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne úsek do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 miliardy ko­run.

​Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy

22.4. – Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy. Smlouva je uzavřená nebo úspěšně projednaná s více než 80 procenty obcí. Některé budou platit více, některé méně než dosud. Hejtmanství nastavilo nová, jednotná pravidla. Plán nadstandardního rozsahu dopravy má pro letošní rok 958 z 1144 obcí v regionu. V několika případech zatím dohoda uzavřena nebyla, jde mimo jiné o statutární města Kladno a Mladá Boleslav. V případě, že jednání nebudou úspěšná, omezí kraj, respektive organizátor dopravy IDSK, rozsah spojů. Po dnešním jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.

​Ústecký kraj má vodíkovou strategii, využívat chce plyn v dopravě a průmyslu

19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.

V Brně nakupují dalších až 40 trolejbusů, které si navíc budou sami montovat

11.4. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v masivní obnově trolejbusového vozového parku. Vedení podniku nakoupí dalších až 40 vozů za téměř 300 miliónů korun. Výrobce SOR Libchavy dodá do Brna komponenty a dopravce si dvanáctimetrové trolejbusy SOR TNS 12 složí sám ve svých dílnách. Ušetří tak až 100 miliónů korun. DPMB má nejdelší síť trolejbusových linek v ČR a provozuje nejvíce vozů této trakce. V trolejbusové dopravě vidí budoucnost a plánuje její další rozšíření.

Stavba nové linky pražského metra D začne 21. dubna

8.4. -  Pražský dopravní podnik (DPP) začne 21. dubna stavět novou linku metra D. ČTK to sdělil vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík. Jako první vznikne část trasy z Pankráce na Nové Dvory, náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Nyní se na místě stavba připravuje.

spinner