Veřejná doprava

Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova chybějí řidiči, některé spoje nejezdí

2.8. - Dopravnímu podniku měst Mostu a Litvínova nyní chybí 22 řidičů, některé autobusové spoje proto nejezdí. Řidiči přecházejí k jiným dopravním společnostem, roli v tom, že některé spoje nejezdí, hraje i výluka kvůli opravě tramvajové trati, kdy je potřeba zajistit naopak víc řidičů autobusů, ČTK to řekl mluvčí podniku Jiří Holý. Dodal, že seznam nezajištěných spojů najdou cestující na webových stránkách podniku. Dnes například nevyjede několik spojů linky 30.

V Brně bude jezdit dalších 20 trolejbusů od plzeňské Škody Transportation

31.7. - Vozový park Dopravního podniku města Brna posílí. Zmodernizuje jej totiž početná flotila nových trolejbusů od předního evropského výrobce vozidel pro hromadnou dopravu, skupiny Škoda Transportation. Ke dvaceti vozidlům Škoda 27Tr, z kontraktu podepsaného na začátku letošního roku, přibude do konce roku 2022, díky uplatnění opce, další dvacítka vozidel stejného typu.

Metro loni přepravilo 251,4 milionu lidí, meziročně o 44 procent méně

30.7. - Pražské metro loni přepravilo 251 423 milionu cestujících, což je meziročně asi o 44 procent méně. Důvodem poklesu je pandemie onemocnění covid-19. Stejně jako předloni nejvytíženější byla přestupní stanice Můstek mezi linkami A a B a nejvytíženější úsek byl na trase C mezi stanicemi I. P. Pavlova a Vyšehrad. Vyplývá to z dopravní ročenky Technické správy komunikací (TSK), kterou má ČTK k dispozici. Metro má tři linky s 61 stanicemi a provozuje jej městská firma Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP).

Provoz na petřínské lanovce začal před 130 lety

25.7. - Pražské panorama ozdobila v létě 1891 známá silueta Petřínské rozhledny a dopravní pohodlí jejím návštěvníkům zajistila před 130 lety, 25. července 1891, petřínská lanovka. Obě atrakce přinesla Praze Jubilejní zemská výstava 1891. Zasloužil se o ně Klub českých turistů, jehož členové se v roce 1889 vrátili z Paříže nadšeni Světovou výstavou a jejím symbolem – zbrusu novou Eiffelovou věží.

Metro D má nepravomocné stavební povolení, lidé z Pankráce se už odvolali

24.7. - Projekt pražského metra D získal nepravomocné stavební povolení pro hlavní stavbu a zařízení staveniště. Proti povolení se již odvolala část obyvatel Pankráce. Zahájení stavby se tak může zpozdit. ČTK to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. Podle plánů hlavního města by stavba měla začít na jaře příštího roku. Odvolání podal spolek Pankrácká společnost, který proti stavbě metra vystupuje dlouhodobě, nesouhlasí mimo jiné s vybudováním stanice Olbrachtova. Město podle náměstka připravilo několik ústupků, o kterých s obyvateli jedná. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnicí.

BusLine podepsal desetiletou zakázku na dopravu v Pardubickém kraji

23.7. - Společnost BL14 ze skupiny BusLine je jedním z vítězů desetileté zakázky na dopravní obslužnost v Pardubickém kraji. Příslušné smlouvy s vedením Pardubického kraje podepsal jednatel společnosti a zároveň vlastník celé skupiny BusLine Jakub Vyskočil. BL 14 bude jezdit ve čtyřech oblastech kraje.

Škoda Transportation představila nový dieselový autobus Škoda D‘CITY

23.7. - Plzeňská skupina Škoda Transportation včera představila nový autobus ze své nabídky. Jedná se o devítimetrový autobus Škoda D’CITY, který – jak už D v jeho názvu napovídá – je poháněn dieselovým motorem. Jedná se o nejmenší autobus na tento pohon, který má český výrobce v nové rozšířené nabídce. Škoda Transportation, ze Skupiny PPF, je předním evropským výrobcem kolejových a kolových vozidel pro hromadnou dopravu.

Stavba trolejového vedení pro linku číšlo 140 vyjde na 290 milionů Kč

22.7. - Stavba trolejového vedení pro trolejbusovou linku číslo 140 z Palmovky přes Prosek a Letňany do Čakovic vyjde předběžně na 290 milionů korun. Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) nyní bude ve výběrovém řízení hledat stavební firmu, která jej vybuduje. ČTK to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. Začít stavět plánuje podnik na jaře příštího roku a výstavba potrvá devět měsíců. DPP chystá elektrifikaci také dalších autobusových linek. Podnik je největší městkou firmou a provozuje MHD.

Škoda Electric dodala do Sofie 30 trolejbusů za 500 milionů, už vozí cestující

21.7. - Plzeňská Škoda Electric dodala do bulharského hlavního města Sofie všech 30 trolejbusů zhruba za 500 milionů Kč. Osmnáctimetrové kloubové vozy Škoda 27 Tr, které pojmou až 123 lidí, už vozí cestující. ČTK to řekl mluvčí mateřské Škody Transportation Jan Švehla. Bulharská strana na nákup vozidel využila dotace z EU.

Brněnský dopravní podnik loni kvůli covidu převezl o 90 milionů cestujících méně

13.7. – Počet cestujících přepravených brněnskou městskou dopravou loni v důsledku koronavirové pandemie klesl o necelých 90 milionů na 272,2 milionu. Dopravní podnik města Brna (DPMB) eviduje za loňský rok rovněž pokles tržeb, a to o 157 milionů korun. Do hospodaření společnosti se promítla i kratší plavební sezona, menší výnosy z reklam či úbytek komerční dopravy. Jen díky meziročnímu nárůstu kompenzace o 39 milionů korun společnost neskončila ve ztrátě a vykázala za loňský rok zisk 32,9 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

spinner