Veřejná doprava

IVECO BUS: Monacké knížectví si vybralo E-WAY 9,5 m

7.4. - Slavnostní inaugurace deseti vozů E-WAY 9,5 m proběhla 28. března. Jedná se o vůbec první midibusy tohoto výrobce, které jezdí v Monaku. Budou plně podporovat energetickou transformaci knížectví a přispívat k zachování kvality ovzduší a snížení hlukové zátěže. Do provozu budou uvedeny mezi 4. dubnem pro linku 3 a začátkem podzimu pro linku 5.

Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední úsek

6.4. - Mobilní operátoři dokončili pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem. Jako poslední zprovoznili technologii v úseku mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol na trase A. Na twitteru to uvedla společnost CETIN. Kompletní pokrytí pomalejším signálem LTE v celém metru funguje od konce loňského roku. Práce na pokrytí začaly v roce 2015.

Nové autobusy společnosti ICOM transport brázdí silnice Vysočiny

6.4. - Jihlavská společnost ICOM transport i tento rok pokračuje v pravidelné obnově vozového parku. Zaručuje tak bezpečné a pohodlné cestování nejen pro pasažéry, ale také pro řidiče. Snižuje  zároveň poruchovost autobusů na minimum a zajišťuje plnění emisních norem EURO VI. Nové autobusy jsou v průběhu března a dubna postupně nasazovány na nejvytíženější linky a ICOM transport si udržuje pověst firmy, která se pyšní jedním z nejmladších vozových parků v České republice.

​České dráhy koupily firmu Vydos Bus, chtějí tak ušetřit za náhradní dopravu

5.4. – České dráhy (ČD) koupily vyškovského autobusového dopravce Vydos Bus. Firmu hodlají využít k zajištění náhradní dopravy při plánovaných výlukách nebo mimořádných událostech. Dráhy tak chtějí snížit náklady na náhradní dopravu i závislost na externích dodavatelích. Ještě letos se společnost Vydos Bus přejmenuje na ČD Bus. Cenu transakce firma nezveřejnila.

​Cestující si přes aplikaci koupili 290 tisíc jízdenek na MHD v Olomouci

4.4. – Bezmála 290 000 jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Olomouci už koupili cestující prostřednictvím mobilní aplikace, kterou v prosinci 2020 zprovoznil Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Cestující si prostřednictvím této služby mohou koupit jednorázovou nebo jednodenní elektronickou jízdenku, a to ve variantě občanské i zlevněné. „V nabídce je také doklad pro přepravu psa nebo objemného zavazadla,“ uvedla mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

​MD: Pokračuje příprava na osvobození dopravců od poplatků za obnovitelné zdroje

2.4. – Ministerstvo dopravy spolu s resorty průmyslu a obchodu a financí připravilo žádost Evropské komisi týkající se osvobození dopravců od poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

​Stát vloni dopravcům za slevy vyplatil 3,85 miliardy korun

1.4. – Slevy v dopravě pro studenty a seniory vloni stály 3,85 miliardy korun. Meziročně je to o 1,7 procenta více, rok však opět ovlivnila covidová omezení. Největší část kompenzací dostaly České dráhy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Před koronavirou krizí vyšel roční účet za slevy na 5,8 miliardy korun. Ode dneška platí místo dosavadních 75procentních slev z jízdného snížené 50procentní slevy. Ty by podle odhadů měly vyjít státní rozpočet na 3,9 miliardy Kč ročně, ovšem bez covidových omezení.

​Slevy ve veřejné dopravě pro studenty a seniory jsou od dubna jen padesát procent

1.4. – Studenti a senioři si ode dneška za jízdenky ve veřejné dopravě připlatí. Začíná platit nové nastavení státních slev ve výši 50 procent z ceny jízdného místo dosavadních 75 procent. Nové slevy by podle odhadů státu měly přinést ročně úsporu přes 1,8 miliardy korun. Dosud stát za slevy vyplatil dopravcům kompenzace za více než 14 miliard korun.

​Dopravní podnik města Brna rozjíždí bezpečnostní kampaň

1.4. – Dopravní podnik města Brna dnes představil tramvaj přezdívanou „zombie“, která je symbolem letošní kampaně zaměřené na bezpečnost účastníků provozu ve městě. Tramvaj upozorňuje na nebezpečí střetu s chodci i ostatními řidiči, městem bude kroužit nejméně rok. V rámci kampaně Brnem bezpečně s Dopravním podnikem města Brna bude dopravce komunikovat i další témata, jako jsou nepozornost při přecházení, bezpečný nástup a výstup s kočárky nebo viditelnost na silnicích. Její součástí jsou i výukové programy pro mateřské a základní školy.

​Podle průzkumu nyní jezdí denně MHD o 10 procent více Pražanů než před rokem

1.4. – Podle aktuálního průzkumu Anytime znatelně za poslední rok vzrostl počet lidí, kteří denně využívají MHD. Meziročně vzrostl jejich počet o 10 %. Pražané, kteří jezdí po Praze MHD, jezdí nejčastěji denně (43 %) nebo několikrát týdně (33 %). Jednou týdně jede veřejnou dopravou 12,5 % obyvatel.

spinner