Silniční doprava

Model Kia EV6 získal certifikát Carbon Trust

12.8. – Model Kia EV6 je prvním vozem korejské značky, který získal od ekologické organizace Carbon Trust, zaměřující se na klimatické změny a udržitelnost certifikát uhlíkové stopy a označení „Carbon Measured“.Kia se tak stala prvním držitelem uvedeného certifikátu mezi korejskými automobilkami.

Mileniálové upřednostňují sdílení automobilů před vlastněním

12.8. – Generace mileniálů má technologie jako součást své DNA. Velmi patrný je tento trend při objednávání a zajištění dopravy včetně využívání automobilu. Pořízení automobilu a péče o něj jsou navíc nákladné, mladí se proto stále více přiklánějí ke sdílení automobilů, ke carsharingu. Ten přináší jak ekonomické, tak ekologické výhody. Trend sdílení dopravních prostředků roste po celém světě a Česká republika není výjimkou. V hlavním městě má tento způsob využívání automobilu podle aktuálního průzkumu Anytime více než 11 % uživatelů, ve věkovém rozmezí 18 – 29 let je to téměř 20 % uživatelů.

​České dopravce dlouhodobě trápí nedostatek řidičů, chybí jich desetitisíce

12.8. – České dopravce dlouhodobě trápí nedostatek profesionálních řidičů. Celkem jich na trhu podle firem schází přes 20 000. Problémy se týkají především kamionových dopravců, tisíce šoférů ovšem shánějí i autobusoví přepravci. Vyplývá to z odpovědí dopravců. Nedostatek profesionálních řidičů řeší dopravci dlouhodobě, situaci nevyřešila ani pandemie koronaviru.

​SP ČR: Průmysl v červnu nadále rostl, výsledky zahraničního obchodu předčily očekávání

7.8. – Průmysl zakončil letošní první pololetí pozitivně. Potvrdil tak, že i přes různá omezení a nejistotu se v posledním roce postupně stabilizoval. Meziročně v červnu 2021 průmysl vzrostl o 11,4 % a meziměsíčně o 1 %. K meziročnímu růstu nejvíce přispěla výroba kovových konstrukcí, výroba motorových vozidel a také výroba pryžových a plastových výrobků. Dařilo se i dalším sektorům, jako třeba výrobcům elektrických zařízení nebo strojů. Meziměsíčně ale například výroba motorových vozidel zpomaluje, protože už naráží na nedostatek komponent. Zahraniční obchod skončil po roce ve schodku.

​Škoda Fabia přichází s nabídkou až 43 Simply Clever prvků

7.8. – Čtvrtá generace Škody Fabia přichází v závislosti na výbavovém stupni až se 43 Simply Clever prvky, které jsou typickým znakem české automobilky a zákazníkům usnadňují každodenní použití vozu. Pět z těchto prvků je úplnou novinkou v rámci značky Škoda, osm dalších se v modelu Fabia objevuje poprvé.


​VCHD Cargo koupila německého přepravce Völker Logistik

5.8. – VCHD Cargo oznámila akvizici německé spediční firmy Völker Logistik. Jedná se o největší investici v historii společnosti, která upevní její pozici na největším logistickém trhu v Evropě. Tato největší transakce zvýší nejen konkurenceschopnost společnosti v oblasti mezinárodních linkových přeprav, ale i v přepravách na kratší vzdálenosti v rámci Německa, včetně obsluhování poslední míle. Spojení obou rodinných společností přinese i synergie v personální oblasti zejména na pozicích profesionálních řidičů.

​Continental míří ke 100% udržitelnosti, v Brandýse zavádí elektromobily pro zaměstnance

4.8. – Společnost Continental, jeden z největších dodavatelů světových automobilek, pokračuje v přechodu na 100% udržitelnost. Nejpozději do roku 2050 chce tohoto závazku dosáhnout ve čtyřech oblastech: uhlíková neutralita, bezemisní mobilita a průmysl, cirkulární ekonomika a zodpovědné nakupování.K na­plnění cíle slouží řada konkrétních kroků. V závodě Continentalu v Brandýse nad Labem, který se specializuje na výrobu elektroniky do aut, například od letošního července zavedli první elektromobily sloužící pro dopravu zaměstnanců. Od roku 2023 začíná obměna stávající flotily služebních vozů na flotilu hybridů a elektromobilů.

​Benzina ORLEN otevřela již třicátý rychlodobíjecí stojan, tentokrát v Jihlavě

3.8. – Skupina ORLEN Unipetrol pokračuje v rozšiřování nabídky sítě čerpacích stanic Benzina ORLEN také o elektrickou energii z rychlodobíjecích stanic. Ty umí doplnit většinu kapacity baterií elektromobilů o bezemisní elektřinu během několika desítek minut. Benzina ORLEN nabízí čerpání ekologické energie ze zelených stojanů ČEZ v desítce krajů po celé České republice. Loni na nich řidiči odebrali energii, která by umožnila 40 cest kolem světa.

Praha chce zautomatizovat vymáhání pokut z dopravní přestupky

3.8. – Praha chce v budoucnu zautomatizovat administraci pokut za dopravní přestupky. Využít k tomu chce výstupy projektu, který město s využitím dotace od Technologické agentury ČR zpracuje ve spolupráci s Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy (MF UK) a právní kanceláří PRK Partners. Včera to schválili pražští radní. Podle primátora Zdeňka Hřiba by nasazení metody nyní často zdlouhavý proces zrychlilo a ušetřilo by čas úředníků.

V Česku chybí přes 20 000 profesionálních řidičů, v létě jsou problémy větší

2.8. - V Česku nadále chybí profesionální řidiči kamionů a autobusů. Kamionoví dopravci postrádají až kolem 15 000 šoférů, dalších 5000 řidičů schází autobusových přepravcům. Vyplývá to z odhadů sdružení Česmad Bohemia. Problém s nedostatkem řidičů se během léta kvůli dovoleným ještě prohlubuje, což komplikuje přepravy.

spinner