Silniční doprava

ŘSD zahájilo výkup pozemků pro poslední část obchvatu Olomouce

23.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výkup pozemků pro dlouho plánovanou poslední část dálničního obchvatu Olomouce mezi Slavonínem a Křelovem. První parcely už stát vlastní. Stavbu tříkilometrového úseku obchvatu, díky kterému se přestanou tvořit dlouhé kolony před křižovatkou poblíž hypermarketu Globus v západní části města, plánuje ŘSD zahájit na začátku roku 2024. Zprovozněn by měl být v roce 2026. Dokončení obchvatu Olomouce bude stát zhruba miliardu korun. ČTK to dnes sdělil Miroslav Mazal z olomoucké pobočky ŘSD.

Studie Deloitte: Z výstavby a provozu gigafactory by Česko mělo miliardy na HDP

Příležitostí pro další rozvoj českého automobilového průmyslu při přechodu na elektromobilitu jsou nové technologické projekty jako je továrna na bateriové články do elektromobilů, tzv. gigafactory. V českých podmínkách může navíc synergicky podpořit proměnu tradičních uhelných regionů, jež se v souvislosti s nástupem klimaticky neutrálního hospodářství blíží.

ŘSD zprovoznilo okružní křižovatku v Přerově-Předmostí

22.9. - Ředitelství silnic a dálnic včera v plném rozsahu zprovoznilo stavbu I/55 MÚK s ČD Přerov-Předmostí. Po květnovém zprovoznění nové půlkilometrové estakády, která převádí silnici I/55 přes železnici a místní komunikace, je nyní uvedena do provozu i okružní křižovatka mezi ulicemi Polní a Velká Dlážka. Stavba byla spolufinancována z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

​Novým jednatelem společnosti Porsche Česká republika bude od října Christoph Grün

18.9. – Novým jednatelem společnosti Porsche Česká republika bude od 1. října 2021 Christoph Grün, který největšího dovozce automobilů do ČR povede společně se současným jednatelem Janem Hurtem. Dosavadní jednatel Franz Pommer se po plánovaném ukončení své mise vrací do mateřské společnosti Porsche Holding Salzburg, kde převezme další manažerské úkoly.

Dopravci v srpnu na mýtu zaplatili 1,1 miliardy korun, meziročně o 22 procent více

17.9. – Dopravci v srpnu na mýtných poplatcích zaplatili přes 1,11 miliardy korun. Meziročně to je o 22 procent více, což je způsobeno zejména novou strukturou poplatků. I tak jsou srpnové výběry oproti většině předchozích měsíců letošního roku slabší, v létě totiž výběr mýta tradičně klesá. Informoval o tom správce mýtného systému CzechToll.

​Ford představuje novou Fiestu

16.9. – Nová Fiesta nabízí technologie nové generace od Matrix LED světlometů přes konfigurovatelný digitální přístrojový panel až po varování před najetím na dálnici v protisměru. V elektrifikované paletě motorizací nechybí dynamický a úsporný 48V EcoBoost Hybrid a sedmistupňová samočinná převodovka Powershift. Zároveň přichází také nová Fiesta ST s výkonem 147 kW (200 k).

​Cyklisty bude nutné od léta 2022 objíždět ve vzdálenosti půldruhého metru

16.9. – Motoristé budou muset od července 2022 objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za porušení bude hrozit pokuta až 2000 korun. Schválila to ve středu Sněmovna se senátními změnami. Mezi ně patřilo snížení maximální výše pokuty na pětinu a odklad účinnosti nového předpisu až na polovinu příštího roku. Novelu o provozu na pozemních komunikacích nyní dostane k podpisu prezident.

​Rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun, oproti plánům o dvě miliardy méně

15.9. – Devítiletá rekonstrukce dálnice D1 stála 24 miliard korun. Oproti původně předpokládaným nákladům je to zhruba o dvě miliardy méně, řekl včera při bilancování projektu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Dokončení projektu bylo původně plánováno na rok 2018, termín se však dvakrát posouval. Rekonstrukce by měla skončit zhruba za tři týdny.

Český Eurowag chce na burze v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur

13.9.  – Česká společnost Eurowag chce v Londýně vydat akcie zhruba za 200 milionů eur (5,1 miliardy Kč). Firma tak v dnešní zprávě určené Londýnské akciové burze (LSE) potvrdila dřívější spekulace médií. Plán předpokládá, že část akcií v primární veřejné nabídce (IPO) firma nově emituje, zbytek nabízených akcií bude z vlastnictví některých současných akcionářů.

​Studie: Světová poptávka po vodíku stoupne, poroste ekologicky šetrná výroba

13.9. – Celosvětová poptávka po vodíku bude v nejbližších letech postupně a stabilně růst, po roce 2030 se prudce zvýší. Náklady na získávání vodíku ekologickou cestou by do konce desetiletí měly klesnout o polovinu a v poklesu budou pokračovat i nadále. Kvůli nedostatku obnovitelných zdrojů bude přitom produkce vodíku i nadále nejdražší ve velké části Evropy včetně Česka, světovým premiantem bude Island. Vyplývá to ze společné studie poradenské společnosti PwC a Světové energetické rady (World Energy Council).

spinner