Silniční doprava

​Škoda Suberb, vrcholný model mladoboleslavské automobilky, je na trhu již 20 let

12.9. – Škoda Suberb, vrcholný model mladoboleslavské automobilky, je na trhu již 20 let: 11. září 2001 debutoval na autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem 4,8 metru dlouhý sedan s velkorysým prostorem pro posádku, výkonnými a úspornými motory a řadou bezpečnostních i komfortních prvků výbavy. Aktuální třetí generace je dostupná jako liftback či kombi, též s pohonem 4×4 a jako plug-in hybridní Superb iV.

​ACEA: Registrace užitkových vozidel letos rostou

V červnu 2021 se registrace užitkových vozidel na trzích EU meziročně zvýšily o 12,4 procenta na 185573 kusů. K růstu pozitivně přispěly všechny segmenty vozidel. Poptávka byla z velké části tažena zeměmi střední Evropy (+43,4%), zatímco pozitivní výsledky vykázaly pouze dva ze čtyř klíčových západoevropských trhů: Německo (+28,5%) a Itálie (+5,3%).

​Schmitz Cargobull testuje elektrický chladírenský návěs

Zástupci společností TIP, Albert Heijn a poskytovatele přepravní logistiky Cornelissen se nedávno setkali ve firmě Schmitz Cargobull ve Vredenu při předání speciálního vozidla. Převzali prototyp elektrického návěsu S.KOe, který bude sloužit k dodávkám do supermarketů Albert Heijn.

​V září začíná prodej modelu Mercedes-Benz Sprinter s modernizovaným pohonem

9.9. – Mercedes-Benz nabízí od září 2021 modelovou řadu Sprinter s rozsáhle modernizovanou technikou, která zahrnuje mimo jiné nový motor, novou převodovku a nový systém pohonu všech kol. Výsledkem je vyšší úroveň jízdního komfortu, a to v téměř jakémkoli terénu. Nejvýznamnější změnou je mimořádně výkonný a hospodárný dvoulitrový vznětový motor OM 6–54 známý již z portfolia osobních vozů Mercedes-Benz. Zákazníci budou moci zanedlouho objednávat tento čtyřválec v až čtyřech výkonových stupních.

​Nové zkušební otázky mají připravit řidiče na aktuální dopravní situace

9.9. – Od října letošního roku se zájemci o získání řidičského oprávnění budou v testech i při přípravě na ně setkávat s novými otázkami. Ty se zaměřují na řešení nyní častých situací na našich silnicích, jako je jízda u pruhu pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek. Nové zkušební otázky včera představili zástupci Ministerstva dopravy, Asociace autoškol a Ředitelství služby dopravní policie PČR.

Řidiči odsuzují chaos, který v Paříži způsobilo omezení rychlosti na 30 km/h

7.9. – V Paříži už týden platí omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině – a zatím toto opatření nepřesvědčilo ani automobilisty, ani odborníky, píše Le Figaro. Opatření podle Pařížanů jen zbytečně zvyšuje napětí mezi motoristy v ulicích, kde proti sobě stojí zastánci a odpůrci omezení rychlosti. Ti první dodržují nařízenou rychlost, ti druzí se jim úporně lepí na zadní blatník a snaží se je troubením přimět, aby zrychlili.

​Flotila DHL Supply Chain se rozrostla o nový elektrický truck Volvo

7.9. – DHL Supply Chain uvádí do provozu další elektricky poháněné nákladní vozidlo ve své evropské flotile. Po úspěšném nasazení ve Spojeném království se rozroste také česká flotila o nové bezemisní vozidlo Volvo FL 42 R Electric, které zajistí nezbytný transport mezi pěti sklady ve Středočeském kraji. Za tímto účelem vybudovala DHL Supply Chain v logistickém areálu Prologis Park Prague-Jirny potřebnou infrastrukturu včetně nabíjecí stanice.

​Volkswagen představil ve světové premiéře studii ID. LIFE

7.9. – Volkswagen urychluje strategií ACCELERATE svou elektrifikační ofenzivu. Již v roce 2025, a tím o 2 roky dříve, než bylo původně plánováno, bude na trh v segmentu malých vozů uvedeno vozidlo z rodiny ID. Jeho základní cena bude přibližně 20 000 eur. Prvním výhledem na toto vozidlo je studie ID. LIFE, která byla představena na mezinárodním autosalonu IAA MOBILITY 2021 v Mnichově.

Praha obdržela od fondu dopravní infrastruktury 62 mil. Kč na opravy

6.9. - Pražský magistrát obdržel od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 61,9 milionu korun. Peníze jsou určeny na opravy komunikací nebo vybudování protihlukových opatření. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Hlavní město má letos dostat ze SFDI celkem 407,45 milionu korun, což je meziročně o několik desítek milionu více.

Z evropských dotací chce Pardubický kraj čerpat v příštích letech přes miliardu

5.9. - V letech 2021 až 2027 by měl Pardubický kraj kraj čerpat na evropských dotacích přes 1,15 miliardy korun. Souhrnně hodlá investovat do dopravy 1,5 miliardy korun. ČTK to řekl náměstek hejtmana Michal Kortyš. Rekordnější výdaje na opravy silnic měl kraj v posledních třech letech.

spinner