Silniční doprava

​Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

Společnost DAF představila letos zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí podle výrobce o deset procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Začátkem září jsme si novou generaci vozidle mohli vyzkoušet sami přímo v provozu v okolí španělské Malagy.

​V listopadu začne výroba Mercedesu Benz Actros L

Mercedes Benz Actros stanovuje již od roku 1996 vysoká měřítka hospodárnosti, bezpečnosti a komfortu pro nákladní vozidla v dálkové nebo těžké rozvážkové dopravě. Nejnovější generace modelu Actros posouvá od roku 2018 v tomto ohledu laťku ještě výš mnoha inovacemi v oblastech digitalizace, konektivity a bezpečnosti. Actros skvělým způsobem splňuje neustále rostoucí požadavky na silniční nákladní dopravu.

​Radek Špicar (SPČR): Přechod k elektromobilitě je nevyhnutelný světový trend

Transformace automobilového průmyslu směrem k elektromobilitě je tažená nejen Evropskou unií, politikou a regulacemi, ale také finančními trhy, bankovním sektorem a neevropskými zeměmi. To vše automobilový průmysl k této transformaci nutí. Na tiskové konferenci společnosti Deloitte k problematice výstavby továrny na baterie, tzv. gigafactory (viz str. 1 a 3) to uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

​Zeptali jsme se Mgr. Zdeňka Petzla, LL.M., výkonného ředitele Svazu automobilového průmyslu ČR

Česká ekonomika se velkou měrou opírá o automobilový průmysl. Ten však začíná procházet velkou transformací související s přechodem na elektromobilitu. Nehrozí, že v důsledku dojde ke snížení výkonosti tohoto odvětví a oslabení pozice ČR v rámci automobilového průmyslu v Evropě? A to nejen z hlediska produkce finálních výrobců, ale i subdodavatelů, neboť pro mnohé z nich může být změna výrobního programu velice obtížná.

​Od pneumatik až k displejům: Continental slaví 150 let

6.10. – Společnost Continental si 8. října připomíná 150 let od svého založení. Začínala jako výrobce pneumatik pro jízdní kola a dnes je globálním lídrem v produkci klíčových komponentů do automobilů. V Česku má firma celkem sedm závodů, z nichž většina se zaměřuje na elektroniku. Závod v Brandýse nad Labem, kde převažuje produkce palubních přístrojů a displejů, se v posledních letech vypracoval až do pozice největšího závodu Continental pro elektroniku na světě.

Nový Volkswagen Taigo vstupuje na českém trhu do předprodeje

6.10. – Volkswagen zahajuje nedlouho po evropské premiéře předprodej nového kompaktního crossoveru Taigo na českém trhu. První SUV kupé značky vyplňuje mezeru mezi modely Polo a T-Cross a podle výrobce zákazníky zaujme sportovní elegancí ve spojení s robustností a praktičností, vyšší polohou sedadel, inovativní konektivitou a nejvyšší možnou úrovní komfortu a bezpečnosti.

Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zelený pás podél okruhu

4.10. - Pražský magistrát vykoupí u Běchovic od soukromých vlastníků pozemky nutné pro vybudování tzv. zeleného pásu podél plánovaného úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Město vykoupí zhruba 116 496 metrů čtverečních a zaplatí za ně asi 109,5 milionu korun. Dnešní rozhodnutí radních ČTK sdělil náměstek primátora Adam Scheinherr. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Kamionovým dopravcům stouply náklady za rok o deset procent, ceny tak rostou

4.10. - Ceny v nákladní dopravě rostou. Kamionovým dopravcům za poslední rok stouply náklady zhruba o deset procent, což se následně projevilo i do jejich cen. Stojí za tím především zdražování pohonných hmot a celková inflace, zdražovat navíc budou i úvěry. Situaci dopravců komplikují navíc i narušené odběratelské vztahy, které neumožňují efektivní plánování. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix. Do budoucna dopravci očekávají další zdražování.

ŠKODA AUTO získala ocenění COMPANYBEST 2020

4.10. - AUTOBEST, největší nezávislá automobilová porota v Evropě, vyznamenala společnost ŠKODA AUTO oceněním COMPANYBEST 2020. Novináři z 32 zemí ocenili vynikající rozvoj české automobilky na mnoha zahraničních trzích i realizaci inovativních konceptů ve výrobě. Vedle projektu digitalizace dProdukce v závodě v Kvasinách porota ocenila také paralelní výrobu různých modelů vozů na bázi platforem MQB a MEB na společné výrobní lince v Mladé Boleslavi. Kvůli koronavirové pandemii bylo předání ocenění uděleného již v listopadu 2020 odloženo a proběhlo včera večer v Barceloně.

ŠKODA AUTO Česká republika má nového vedoucího marketingu, stává se jím Libor Šedivák

3.10. - Na místo vedoucího marketingu ŠKODA AUTO Česká republika 1. října nastoupil Libor Šedivák. Zkušený manažer má mnohaletou praxi z různých marketingových pozic v oblasti automotive, posledních 10 let působil v oddělení mezinárodního marketingu automobilky ŠKODA. Jeho úkolem bude plánování marketingových a sponzoringových aktivit s cílem dále posílit postavení značky ŠKODA jako lídra tuzemského trhu.

spinner