Silniční doprava

Dlouhé kamiony smějí přejet německo-nizozemskou hranici

28.9. - Německo poprvé otevírá hranice se sousedním Nizozemskem pro pravidelný provoz s dlouhými kamiony. Jak oznámila ministerstva dopravy obou zemí, byla podepsána odpovídající dohoda s Nizozemskem. Vstupuje v platnost okamžitě a bude zpočátku platná tři roky. Podle práva EU mohou dlouhé kamiony překročit hranici mezi dvěma členskými státy pouze tehdy, pokud o tom dotyčné státy uzavřou dohodu. Dosud bylo použití takových vozidel v provozu s Německem možné pouze na základě individuálních povolení.

Omezení na D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října

28.9. - Omezení na dálnici D1 kvůli modernizaci mají definitivně skončit 2. října. Už dnes je dálnice průjezdná téměř v celé šířce, omezení se týkají místy jen odstavného pruhu či krajnice. ČTK to oznámil mluvčí státního Ředitelství silnic a dálnic ČR Jan Rýdl. Rozsáhlá modernizace 160 kilometrů dlouhého úseku mezi Mirošovicemi u Prahy a Kývalkou u Brna začala v roce 2013. Opravy měly původně skončit v roce 2018.

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo

27.9. - Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie covidu-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Stellantis a TotalEnergies vítají Mercedes-Benz jako nového partnera Automotive Cells Company

27.9. - SpolečnostiS­tellantis, TotalEnergies a Mercedes-Benz uzavřely dohody, na jejichž základě se Mercedes-Benz stal novým partnerem joint-venture Automotive Cells Company (ACC). Partneři se následně zavázali zvýšit kapacitu výroby ACC do roku 2030 na nejméně 120 GWh. Transakce je podmíněna finalizací konečných dohod a obvyklými podmínkami uzavření, včetně schválení regulačními orgány.

Británie vydá dočasná víza pro řidiče nákladních aut a pracovníky v drůbežářství

26.9. - Britská vláda vydá až 10 500 dočasných víz pro řidiče nákladních automobilů a pracovníky v drůbežářském průmyslu. Reaguje tak na problémy v zásobování způsobené nedostatkem pracovních sil. Dočasná víza mají zmírnit dopady těchto potíží na přípravy na vánoční svátky. Informoval o tom server BBC.

Některé čerpací stanice v Británii zavřely, nemá kdo dovézt pohonné hmoty

25.9. - V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps včera vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Elektronickou dálniční známku si koupilo už pět milionů motoristů

25.9. - Za téměř deset měsíců fungování elektronické dálniční známky se jich ke dnešnímu dni prodalo 5 039 232 kusů za 4 816 517 730 korun. Přitom v roce 2020 si papírovou dálniční známku koupilo celkem 5,3 mil. zákazníků. S výjimkou letošních letních měsíců, kdy se prodávaly především desetidenní e-známky, zůstává největší zájem o ty roční. Dosud si je zakoupilo zhruba 2,7 milionu motoristů, třicetidenní variantu 0,5 milionu zájemců a desetidenní 1,8 milionu.

Goodyear uvádí na trh novou řadu palivově účinných univerzálních pneumatik Fuelmax Endurance

24.9. - Nová řada pneumatik Fuelmax Endurance pro řízené a hnané nápravy nákladních vozidel nabízí inovativní řešení pro dopravní a logistické společnosti, které provozují dopravu jak na dálnicích, tak i na běžných nebo vedlejších silnicích, tedy v nadregionálním provozu.

Čtvrtá LNG stanice bude zprovozněna na přelomu roku

23.9. - V Česku zatím fungují tři čerpací stanice zkapalněného zemního plynu (LNG). Podle odborníků ale zájem o pohon na LNG začíná růst. Některé firmy již rozšiřují své flotily, jiné zahajují testovací provoz. V nejbližší době by mělo v Česku díky dotacím vzniknout 18 nových LNG stanic. Zkapalněný metan je podle různých studií jediné alternativní palivo aktuálně použitelné pro těžkou nákladní dopravu. Do budoucna tkví jeho potenciál v přechodu na bioLNG. Obdobně jako u bioLPG, které se v Česku objevilo poprvé loni, lze takto ještě výrazněji omezit emise CO2, a to při využití stávající infrastruktury.

Mercedes-Benz Trucks představil řešení pro ekonomickou silniční nákladní dopravu s neutrální bilancí emisí oxidu uhličitého

23.9. - Vzhledem k energetické transformaci v silniční nákladní dopravě stojí dopravci stále častěji před otázkou, jaká technologie pohonu je pro ně s ohledem na jejich požadavky optimální. Je to stále ještě klasické nákladní vozidlo s pohonem na naftu? Nebo již kompletně elektrifikované nákladní vozidlo? Rozhodnutí se musí dobře promyslet na základě důkladných kalkulací, které zahrnují celou dobu používání. Investice do nákladního vozidla se musí koneckonců vyplatit. O to důležitější je proto mít výrobce na své straně v roli partnera, jako je tomu v případě společnosti Mercedes-Benz Trucks. Ta své zákazníky aktivně doprovází celým procesem změny technologie pohonu a pro všechny způsoby využití nabízí velmi hospodárná vozidla.

spinner