Veřejná doprava

Vídeň v červnu ukončí testy autonomních autobusů

6.5. - Po více než dvou letech ukončí Vídeň testovací jízdy dvou autonomních autobusů. Poslední jízda se uskuteční 23. června, obě vozidla poté město opustí. Výsledky provozu budou zveřejněny v červenci.

Tanya Altmann posiluje TOP management skupiny Škoda Transportation

3.5. - Škoda Transportation a skupina PPF posilují v oblasti mobility a od května vytvářejí novou obchodní jednotku pod vedením Tanyi Altmann. Ta rozšiřuje TOP manažerský tým skupiny Škoda Transportation a bude pracovat na nově vzniklé pozici Senior Vice President pro Bus Mobility Solutions. Zaměří se tak zejména na rozšíření obchodní linky autobusů v rámci skupiny i propojení na sesterskou společnost Temsa – tureckého výrobce autobusů, který je z 50 % vlastněn společností PPF IndustryCo.

Dopravní podnik Ostrava vypsal tendr na 10 autobusů s pohonem na vodík

2.5. - Dominantní vysoké zásobníky na vodík. Zastřešené výdejní místo s plnicími stojany před vjezdem do areálu. Už za dva roky součást autobusových garáží Dopravního podniku Ostrava (DPO) na Hranečníku. DPO požádal o sloučené územní a stavební řízení na výstavbu nové vodíkové plničky. Zároveň spustil tendr na prvních deset autobusů s pohonem na vodík.

Nové autobusy IVECO pro Jihomoravský kraj

27.4. - Výrobní závod IVECO BUS ve Vysokém Mýtě v pátek 23. dubna navštívil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a zástupci dopravních společností z tohoto regionu. Účelem návštěvy byla prohlídka výroby nových autobusů, které budou od května sloužit cestujícím na jižní Moravě.

České dráhy obnovují plný provoz dalších dálkových linek

26.4. - České dráhy reagují na zvyšování poptávky cestujících a od začátku dubna postupně obnovují provoz dosud omezených linek dálkové dopravy. V období uzavření okresů se počet cestujících pohyboval na úrovni 30–35 % běžného provozu. V současné době vlaky ČD jezdí v rámci České republiky zhruba 45–50 % obvyklého počtu cestujících.

Společnosti IVECO BUS a INDCAR podepsaly smlouvu na výrobu minibusů Daily

20.4. – Dne 29. března podepsaly společnosti IVECO Bus a INDCAR partnerskou smlouvu na výrobu nízkopodlažních minibusů pod značkou IVECO, které budou na trh uvedeny pod názvem Daily Access.

V Praze zdraží od srpna jednotlivé jízdné i sms jízdenky MHD, roční zůstane

19.4. – V pražské integrované dopravě (PID) zdraží od 1. srpna jízdenka na 30 minut z 24 na 30 Kč a 90minutová z 32 na 40 korun. Zdraží rovněž sms jízdenky, a to o v případě třicetiminutové z 24 na 31 Kč a 90 minutové z 32 na 42 Kč. Důvodem jsou zvyšující se náklady na provoz veřejné dopravy. Vznikne nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi, kteří zaplatí měsíčně 165 Kč. Ceny měsíčních a ročních kuponů zůstanou zachovány. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Zdražení kritizuje pražská opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.

RegioJet posiluje vnitrostátní spoje, Flixbus navýšení frekvence zvažuje

15.4. – Dopravce RegioJet postupně obnovuje provoz autobusových spojů, které z velké části omezila koronavirová pandemie. Na trase z Brna do Prahy pojede od čtvrtka až šest spojů denně, část jezdí přes Jihlavu a část přímo. Od pondělí také opět jezdí denně čtyři spoje z Brna do Zlína. Posílení provozu je zatím na začátku, dopravce bude reagovat podle vývoje poptávky, řekl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Podle jízdních řádů pro pracovní dny ve školním roce jezdí od začátku týdne také regionální autobusy v Jihomoravském kraji. Dříve jezdily jako o prázdninách.

​DPP vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových trolejbusů

14.4. – Na lince číslo 140 z pražské Palmovky do Miškovic budou jezdit trolejbusy. Pražský dopravní podnik (DPP) vypsal tendr na nákup 15 bateriových kloubových vozů. Vítěz tendru by měl být známý letos na podzim a první vozidlo by mělo do hlavního města dorazit v roce 2022. Za trolejbusy DPP zaplatí maximálně 300 milionů korun. Uvedla to mluvčí DPP Aneta Řehková. DPP chystá elektrifikaci na dalších nyní autobusových trasách, například na letiště v Ruzyni.

​Kraje žádají ministerstvo dopravy o kompenzaci za regionální dopravu

8.4 – Kraje žádají od ministerstva dopravy kompenzace za ušlé tržby v regionální dopravě kvůli koronaviru v loňském roce. Celkově jde o částku přes 3,6 miliardy Kč. Kraje zatím musely ztráty uhradit ze svých peněz. Řekl to předseda rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

spinner