Veřejná doprava

V Plzni bude jezdit první chytrá tramvaj

25.5. – Dopravní mobilita budoucnosti – to nejsou jen samořiditelná auta, ale celý ekosystém navzájem propojených řešení, která vedou k bezpečnější a plynulejší dopravě ve městech. Právě ten plánují Magistrát města Plzně, Plzeňské městské dopravní podniky a Správa informačních technologií města Plzně společně se svými partnery – společnostmi O2 Czech Republic, INTENS Corporation, Škoda Transportation, Škoda Digital a Západočeskou univerzitou. Jejich zástupci včera podepsali memorandum o vzájemné spolupráci s cílem vytvořit z Plzně do roku 2027 centrum pro chytrou mobilitu a živou laboratoř pro testování autonomního řízení na území města. Vznikne tak první chytré město tohoto druhu v Česku.

Brno řídí světelnou signalizaci prostřednictvím ústředny od Siemens Mobility

25.5. – Společnost Siemens Mobility úspěšně dokončila modernizaci stávající dopravní řídicí ústředny a implementovala tak nejmodernější systém pro řízení dopravy Siemens Sitraffic Scala (dopravní ústředna). Dopravní ústředna umožňuje přímé propojení řadičů světelné signalizace různých výrobců prostřednictvím otevřeného komunikačního protokolu OCIT-O verzí 2 a 3, což městu Brnu a zároveň provozovateli společnosti Brněnské komunikace dává možnost jednoduché instalace a ovládání celého systému řízení.

Tržby Škody Transportation loni meziročně vzrostly na 11,03 miliardy korun

20.5. – Největší středoevropský výrobce kolejových vozidel, skupina Škoda Transportation, již zná své auditované hospodářské výsledky za rok 2020. Díky novým zakázkám nejen na kolejová či kolová vozidla, ale i na samostatné elektrické výzbroje či modernizace a opravy vozidel se Škodovce zvýšila zásoba práce na cca 3 roky a v celkové hodnotě dosahuje 68,7 miliardy. Kč. Rok 2020 byl pro skupinu významný i s ohledem na nové investice do výzkumu a vývoje, které dosáhly celkově téměř dvou miliard korun a také do výroby, kde investice dosáhly 0,85 miliardy Kč. To vedlo i k vytvoření více jak 600 nových pracovních míst.

​DPP loni kvůli covidu zaznamenal pokles příjmů z jízdného 1,35 miliardy Kč

20.5. – Pražský dopravní podnik (DPP) zaznamenal loni kvůli pandemii nemoci covid-19 propad příjmů na jízdném zhruba 1,35 miliardy Kč. Další desítky milionů vydal na protiepidemio­logická opatření jako nákup ochranných pomůcek či dezinfekce. Za první čtvrtletí letošního roku jsou pak ztráty z jízdného asi 145 milionů Kč. Uvedl to generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD. Při nejpřísnějších protiepidemio­logických opatřeních klesl počet cestujících až o 80 procent.

​Evropská města obnovují kvůli snížování emisí tramvajové tratě

19.5. – Žluté eléctricos, neboli tramvaje, jsou jedním ze symbolů portugalského hlavního město. Představují také dopravní prostředek typický pro začátek 20. století, který nabývá na významu v rámci snahy Evropské unie posílit elektrickou mobilitu a tím dosáhnout do roku 2050 uhlíkové neutrality, uvedl server Politico. To také znamená, že v dopravě musí emise klesnout o zhruba 90 procent.

FlixBus obnoví další autobusové linky do Košic a spoje z Plzně do Brna

18.5. – Autobusový dopravce FlixBus dál postupně obnovuje svůj provoz. Od 27. května začnou znovu fungovat linky z Prahy do Košic a také z Plzně do Košic. Ve stejný den pak opět vyjedou i autobusy mezi Plzní, Prahou a Brnem. Dopravu, kterou omezovala koronavirová krize, postupně obnovují i další dopravci.

​Komerční linkoví autobusoví dopravci dostanou podporu, vyčleněno je sto milionů

17.5. – Ministerstvo dopravy spustilo program na podporu podnikatelů v komerční autobusové dopravě COVID-BUS linka. Podpora je určena na kompenzaci propadu tržeb v důsledku epidemie COVID – 19. Sto milionů korun má pomoci podnikatelům v linkové dopravě vyřešit situaci za rok 2020, žádat mohou od příštího týdne.

​Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje funguje již 15 let

13.5. – Každý, kdo cestuje vlakem nebo autobusem na regionálních tratích a trasách ve Zlínském kraji, ať už do zaměstnání, do školy, za zábavou nebo jako turista, využívá služeb, které obyvatelům Zlínského kraje i jeho návštěvníkům zajišťuje Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s. r. o., zkráceně KOVED. Společnost už má za sebou 15 let fungování.

​Siemens Mobility a Stadler získaly kontrakt na modernizaci metra v Lisabonu

11.5. – Společnosti Siemens Mobility a Stadler společně získaly zakázku ve výši 114,5 milionu EUR na vybavení lisabonského metra nejmodernějšími zabezpečovacími systémy a vozidly. V rámci projektu dodá Stadler 14 třívozových elektrických jednotek; společnost Siemens Mobility nainstaluje systém CBTC (Communications-Based Train Control) Trainguard MT na modré, žluté a zelené linky metra a stávající zebezpečovací systémy aktualizuje. Palubní technologie CBTC bude integrována do 70 vozidel ve stávajícím vozovém parku a do 14 nových elektrických jednotek Stadler.

Vídeň v červnu ukončí testy autonomních autobusů

6.5. - Po více než dvou letech ukončí Vídeň testovací jízdy dvou autonomních autobusů. Poslední jízda se uskuteční 23. června, obě vozidla poté město opustí. Výsledky provozu budou zveřejněny v červenci.

spinner