Veřejná doprava

​V Českých Budějovicích začne na jaře jezdit devět nových autobusů

26.11. – Dopravní podnik Českých Budějovic koupil devět nízkopodlažních autobusů Solaris Urbino s kapacitou minimálně 125 cestujících. Do provozu je zařadí na jaře příštího roku. Náklady byly 70,7 milionu Kč. Vozy budou mít kvůli přísnějším požadavkům na hygienu v souvislosti s koronavirem sedadla s koženkovým čalouněním, která se lépe čistí. Informovala o tom Michaela Slabová z marketingu dopravního podniku.

Pražská strojírna má Karotku, mobilní svářečskou dílnu na podvozku IVECO

23.11. – Karotka, tak pojmenovala Pražská strojírna své nové vozidlo IVECO, které bude sloužit jako mobilní svářečská dílna. Oranžový, speciálně upravený automobil se stane čtvrtým členem flotily mobilních dílen. Ty jsou využívány v terénu u nejrůznějších oprav či výměn kolejových svršků. Celková investice do nové posily týmu byla 1,7 milionu Kč.

V pražském metru od září ubylo několik milionů cestujících

20.11. – V pražském metru od letošního září ubylo několik milionů cestujících. Zatímco v září jich bylo přes 18,9 milionu, v říjnu to bylo necelých 13,5 milionu. V období od 1. do 18. listopadu jelo metrem asi 5,5 milionu lidí, proti stejnému období v říjnu to bylo o 3,6 milionu a proti září o 6,8 milionu lidí méně. Proti stejnému období loni v listopadu to je letos úbytek zhruba 12 milionů cestujících. Vyplývá to z dokumentu pražského dopravního podniku (DPP), který má ČTK k dispozici. Výpadek na jízdném předpokládá DPP letos přes jednu miliardu korun.


​Nový terminál v Peci pod Sněžkou začne fungovat v polovině prosince

14.11. – Nový dopravní terminál v Peci pod Sněžkou s parkovacích domem pro asi 450 aut by měl začít fungovat v polovině prosince. Radnice vybírá jeho provozovatele, který by se staral také o zhruba 800 dalších parkovacích míst na městských parkovištích mimo parkovací dům. ČTK to řekl místostarosta horského střediska Zdeněk Virt. Stavba vznikala od léta 2018 a vyšla na více než 167 milionů korun bez DPH. V současnosti je v kolaudačním řízení.

Nejvyšší ztrátu mezi dopravci v PID zaznamená dopravní podnik

14.11. – Nejvyšší ztrátu mezi dopravci kvůli úbytku cestujících v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 v pražské integrované dopravě (PID) zaznamená pražský dopravní podnik (DPP). Dosáhne pravděpodobně až 1,15 miliardy korun. Celkové ztráty v PID se mohou vyšplhat až na 1,31 miliardy. „Finální vyúčtování bude příští rok v únoru,“ řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vloni činily tržby z jízdného skoro dvě miliardy korun.

Pražští zastupitelé odmítli zákaz vjezdu aut do pruhů pro MHD

13.11. – Pražští zastupitelé odmítli zavedení celodenního zákazu vjezdu osobních aut do vyhrazených pruhů MHD. Podle většiny zastupitelů není důvod opatření zavádět mimo dopravní špičku. Dosud byl vjezd omezen pouze v konkrétních časech, což úřad na konci října změnil. Zastupitelé zároveň radním uložili, aby podali příslušnému magistrátnímu odboru podnět ke zrušení zákazu vjezdu, který má platit od příštího týdne. Proti zamýšlené změně se postavila většina 33 z 65 zastu­pitelů. V Praze je asi 40 kilometrů pruhů pro autobusy MHD, záchranáře, cyklisty a taxi.

ÚOHS potvrdil pokutu sedm milionů pro Liberecký kraj

11.11. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu.

Zájezdoví dopravci mohou žádat o kompenzace

Zájezdoví autobusoví dopravci mohou od pondělí 26. října žádat o kompenzace, které by jim měly pomoci zmírnit ztráty z jarní krize. Stát mezi ně v programu COVID-BUS rozdělí až miliardu Kč. Ministerstvo dopravy bude žádosti přijímat do 25. listopadu, o rozdělení peněz chce rozhodnout do konce roku.

​Třebíč upraví křižovatky se světly, aby se zlepšila průjezdnost

8.11. – Třebíč se chystá upravit světelné křižovatky ve městě, aby se zlepšila jejich průjezdnost. Nainstaluje tam takzvané chytré semafory, které například umožní preferovat autobusy nebo sledovat vozidla projíždějící na červenou. V dotovaném projektu za 58 milionů Kč navíc získá většina autobusových zastávek ve městě světelné informační panely, osazeno jich bude 44. Uvedl to starosta Pavel Pacal.

​České dráhy omezí kvůli nízkému zájmu další dvě linky

5.11. – České dráhy omezí kvůli současné epidemiologické situaci a snižující se poptávce další část svého provozu. Opatření se v následujících týdnech dotknou linky z Prahy do Plzně a Mnichova a také rychlíků mezi Plzní, Českými Budějovicemi a Brnem, informoval státní dopravce. Ve vlacích po celé zemi nyní jezdí zhruba 23 procent z běžného počtu cestujících. Už dříve dráhy zastavily provoz desítek spojů.

spinner