Veřejná doprava

FOTOGALERIE: Vídeň začala stavět automatické metro, změní kvůli tomu trasy v centru

7.2. - Vídeň zahájila ražbu dvou úseků metra v centru města, včetně nové automatické linky U5. Kvůli stavbě je v okolí radnice omezena doprava a od května bude na dva roky zkrácena U2. Po roce 2026 bude U2 převedena na novou trasu a na původní stanice se napojí nová U5. Unikátní projekt za 2,1 miliardy eur zahrnuje kromě šesti stanic na pěti kilometrech i plně automatické soupravy.

​DPP rozdělí kvůli propadu příjmů své investice na nezbytné a ty, které může odložit

4.2. – Vedení pražského dopravního podniku (DPP) se kvůli propadu příjmů rozhodlo rozdělit investice na nezbytné a na ty, které lze odložit. Nezastaví ani neodloží například stavbu metra D nebo výstavbu a opravy tramvajových tratí. Podnik bude také pokračovat v přípravě podobných velkých projektů. V rozhovoru s ČTK to řekl generální ředitel DPP Petr Witowski. Podnik očekává za loňský rok výpadek z příjmu na jízdném kvůli pandemii koronaviru až 1,4 miliardy korun. DPP je největší městská firma.

​DPP spustil aplikaci, kterou varuje před přijíždějící tramvají

4.2. – Pražský dopravní podnik (DPP) spustil aplikaci Pozor tramvaj, jejímž prostřednictvím varuje obyvatele metropole před střetem s tramvají. Cílem je snížit počet srážek s tramvajemi a zvýšit bezpečnost MHD. Testovací provoz je zaveden na linkách číslo 9, 11 a 22 a potrvá do konce června. ČTK to sdělila mluvčí DPP Aneta Řehková. V ulicích Prahy se loni stalo 47 nehod tramvají s chodci, což je meziročně asi o polovinu méně. Žádný chodec nezemřel.

Do Brna zamíří až 40 nových tramvají z plzeňské Škodovky

Do Brna zamíří až 40 nových tramvají z plzeňské Škodovky Premium

3.2. – Skupina Škoda Transportation vyrobí pro další české město obousměrné tramvaje z řady ForCity Smart. Dopravní podnik města Brna podepsal smlouvu na nákup až 40 nových obousměrných tramvají. První dodávka pěti tramvají bude uskutečněna do února 2023. Další dodávky se budou uskutečňovat dle finančních možností podniku. Celková hodnota rámcové smlouvy je 2,4 miliardy Kč.

Ing. Ladislav Němec, ministerstvo dopravy: Všechny smlouvy o veřejných službách zůstávají v platnosti

V důsledku opatření přijímaných s pandemií koronaviru dochází ve veřejné dopravě k poklesům přepravních výkonů a k ještě výraznějším propadům v tržbách. O vyjádření k možné podpoře dopravců či k případným úpravám smluv jsme požádali náměstka ministra dopravy Ing. Ladislava Němce.

S jakými ekonomickými dopady pro oblast zajišťování dopravní obslužnosti za rok 2020 počítáte?

Vzhledem k tomu, že konec roku není účetně uzavřen, nelze ztráty dopravců v osobní dopravě přesně vyčíslit. S ohledem na masivní propad poptávky po přepravě jak na jaře, tak i na podzim tohoto roku však lze předběžně předpokládat, že celkové výpadky tržeb budou dosahovat řádu miliard korun, a to jak v dálkové železniční dopravě, tak i v dopravě objednávané kraji a obcemi.

AKČR: Kraje čekají za rok 2020 ztrátu více než 3,6 miliardy korun

Kraje se jak v první, tak v druhé vlně pandemie koronaviru potýkají se zásadním poklesem přepravních výkonů v dopravní obslužnosti, kterou ve svých územích zajišťují. Uvedl to zástupce ředitele Kanceláře Asociace krajů ČR Radek Polma s tím, finanční ztrátu autobusové a železniční dopravě za období od ledna do října roku 2020 kraje celkově vyčíslily na 2,66 miliardy Kč.

​Soud v Brně zrušil milionovou pokutu pro firmu Chaps od ÚOHS

29.1. – Krajský soud v Brně zrušil pokutu 1,080 milionu Kč pro společnost Chaps, která vede celostátní informační systém o jízdních řádech IDOS. Pokutu firmě v roce 2018 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli zneužití dominantního postavení. Krajský soud o rozhodnutí informoval v tiskové zprávě. ÚOHS proti rozsudku podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

​Cestující zatím koupili téměř 71 tisíc jednotných jízdenek

26.1. – Ostrý provoz jednotné jízdenky OneTicket na železnici zatím funguje bez problémů. Cestující dosud nakoupili téměř 71 000 jízdenek. Největší zájem o ně je na tratích s více dopravci, zájem ale brzdí pandemie. Uvedl to Martin Opatrný, mluvčí firmy Cendis, která je správcem projektu OneTicket. Jednotné jízdné se začalo na všech tratích, s výjimkou komerčních, prodávat od 13. prosince. Předtím byl prodej ve zkušebním provozu na dvou tratích.

​Z ČSAD Plzeň je nyní Z-Group bus, historickou značku si ponechá

23.1. – Autobusový dopravce ČSAD Plzeň se sloučil s menší firmou Autobusová doprava Miroslav Hrouda ze Zbirohu na Rokycansku a společně s dalšími třemi regionálními autobusovými dopravci z ČR se tyto firmy staly součástí velkého dopravce Z-Group bus. Svoji značku ČSAD autobusy Plzeň, která má v regionu tradici, si ale ponechá, je po něm pojmenována celá divize nově vzniklého celorepublikově působícího dopravce. Řekl to Miroslav Slaný, mluvčí skupiny Z-group podnikatele Zdeňka Zemka.

​IVECO BUS lídrem na trhu autobusů v České i Slovenské republice

21.1. – V loňském roce vzrostl tržní podíl značky IVECO BUS v České republice o téměř 12 % na celkových 42,9 % čímž se stala lídrem na trhu autobusů. IVECO BUS zároveň potvrdila pozici absolutního lídra v segmentu meziměstských autobusů s tržním podílem 61,6 %, a to díky nejúspěšnější evropské řadě Crossway, která se vyrábí ve Vysokém Mýtě.

spinner