Veřejná doprava

Plzeň testuje bateriovou stanici, posílí napájení trolejí MHD

2.10. – Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) začaly testovat bateriovou posilovací stanici pro trolejbusy. Ojedinělá technologie pražské firmy Elektroline nemá žádný přívod napájení ze sítě ČEZ a je napojená pouze na troleje, z nichž se průběžně dobíjí. Ve špičce, kdy jezdí hodně trolejbusů, pomáhá posilovat nedostatečné stejnosměrné napětí v trolejovém vedení. Řekl to vedoucí střediska měníren PMDP Jan Strobach.

​Stát dá na kompenzace ztrát dopravců přes 400 milionů korun

30.9. – Stát rozdělí mezi železniční dopravce přes 400 milionů Kč. Kompenzace by měly pokrýt ztráty z tržeb, které dopravci utrpěli během jarního nouzového stavu. Budou se však týkat pouze dopravy objednávané státem, mimo zůstane regionální i komerční doprava. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ministerstvo připravuje také podporu pro zájezdové dopravce.

​V českobudějovické MHD by se mohlo od léta 2021 platit kartou

30.9. – Lidé v Českých Budějovicích by mohli od prázdnin příštího roku začít platit ve vozech MHD bezkontaktní kartou. Dopravní podnik už vybral dodavatele. Jde o součást rozvoje digitálních prvků za 70 milionů Kč, do nichž spadá digitální odbavovací i informační systém. Dotace by měla pokrýt 85 procent nákladů. Řekl to ředitel dopravního podniku Českých Budějovic Slavoj Dolejš.

​Dopravní podnik Karlovy Vary nakoupil další autobusy na plyn

29.9. – Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) rozšířil svoji flotilu autobusů na stlačený plyn (CNG). Díky dotaci nakoupil devět nových autobusů bezmála za 46 milionů Kč, z toho 85 procent nákladů pokryla dotace. Nové ekologické autobusy budou jezdit jak v MHD v Karlových Varech a Ostrově, tak i na meziměstských spojích, informoval v tiskové zprávě magistrát města.

Za střety tramvají s chodci je často nepozornost, loni 113 nehod

28.9. – Srážky tramvají s chodcem patří k nejtragičtějším nehodám v provozu. Loni se v Česku stalo 113 případů, kdy tramvaj srazila s chodce, zemřelo při nich šest lidí a dalších 103 bylo zraněno. Nejčastější příčinou je, že chodec nedá přednost projíždějící tramvají, další příčinou je nepozornost, mnohdy způsobená používáním mobilních telefonů. Upozornila na to Asociace Záchranný kruh. Letos je bilance střetů tramvají a chodů zatím příznivější. Do konce května si žádný z 31 střetů nevyžádal oběť.

​Valeo připravila pro městské a dálkové autobusy „zdravotní štít“, který dokáže eliminovat až 95 % typů virů.

26.9. – Společnost Valeo vyvinula světově nejvýkonnější systém pro sterilizaci vzduchu v interiéru všech typů autobusů. Toto zařízení dokáže v jednom cyklu proudění eliminovat více než 95 % různých typů virů, včetně Covid-19. Vypořádá se i se všemi bakteriemi nebo plísněmi přítomnými ve vzduchu cirkulujícími na palubě autobusu.


​JCDecaux zahájila s ČR arbitráž kvůli pronájmu reklamních ploch

22.9. – Mezinárodní skupina JCDecaux zahájila s Českou republikou arbitrážní spor ohledně ukončení pronájmu reklamních ploch ze strany pražského dopravního podniku. Vyplývá to z aktualizovaného přehledu arbitrážních sporů, který zveřejnilo mi­nisterstvo financí. Konkrétní výše požadované škody v žalobě není podle mluvčího MF Michala Žurovce uvedená.

​Způsob dopravy do práce je pro Čechy jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnání

21.9.  – Třetině Čechům trvá za běžných podmínek cesta do zaměstnání a zpět méně jak půl hodiny a většina z nich si náklady spojené s přesunem do zaměstnání musí hradit sama. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti A­mazon, která se ve spolupráci s výzkumnou agenturou Ipsos rozhodla zjistit více o návycích zaměstnanců při cestování do práce. Průzkumu se zúčastnilo více než 1 000 respondentů v Česku a na Slovensku. Výsledky ukazují, že podmínky spojené s dopravou do zaměstnání jsou pro většinu dotazovaných jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru zaměstnání.

Vydos Bus z Vyškova se po třech letech ztrát loni dostal do zisku

20.9. – Autobusová společnost Vydos Bus, která provozuje linky na jižní Moravě a také městské linky ve Vyškově, se po třech letech ztrátového hospodaření loni dostala do zisku. Loňský zisk činil 8,8 milionu korun po ztrátě 6,9 milionu o rok dřív. Obrat firmě meziročně vzrostl o více než 20 milionů na 234,2 milionu korun, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

​Dopravní podnik čeká kvůli koronaviru propad 1,2 miliardy Kč

17.9. – Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) očekává kvůli pandemii covidu-19 letos propad příjmů asi 1,2 miliardy Kč. Do konce letošního července to bylo zhruba 680 milionů Kč. Podnik proto hledá úspory v provozních i investičních výdajích. Řekl to generální ředitel DPP Petr Witowski. DPP zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících. Největší ztráty tak zaznamenal na tržbách z jízdného. DPP je největší městskou firmou a má na starosti MHD.

spinner