Veřejná doprava

​Daily Access CNG: nové udržitelné řešení značky IVECO Bus8 pro městskou mobilitu

8.10. – Společnost IVECO Bus využila příležitosti národní konference o veřejné dopravě v Toulouse k představení nového přírůstku do své městské řady: modelu Daily Access CNG. Tento nový nízkopodlažní minibus, který je určen pro městské mise, je k dispozici hlavně ve verzi na zemní plyn a je kompatibilní s biometanem, aby uspokojil stále rostoucí potřeby provozovatelů veřejné dopravy v tomto odvětví a podpořil je v energetickém přechodu.

​Jihočeský kraj dá dopravcům na covidovou ztrátu z prvního čtvrtletí 29 milionů

8.10. – Jihočeský kraj uhradí 11 autobusovým dopravcům ztrátu související s pandemií covidu za letošní první čtvrtletí. Rozdělí mezi ně přes 29 milionů korun, formou mimořádné zálohy. Kraj je ochoten podílet se na úhradě ztráty i železničním firmám. Rozhodli o tom radní, řekl po jednání krajský radní pro dopravu Antonín Krák.

V Brně se od ledna přestanou prodávat papírové předplatní jízdenky na MHD

5.10. – Brno jako třetí město v zemi přestane od 1. ledna příštího roku prodávat papírové předplatní jízdenky na MHD. Bude možné koupit pouze elektronickou jízdenku, kterou si mohou lidé nahrát buď na svoji platební kartu, nebo jim dopravní podnik prodá kartu bez vazby na bankovní účet. Zákazníci si však stále budou moct nákup předplatného vyřídit v kamenných pobočkách, které zůstanou otevřené. Aktuálně využívá předplatní jízdenku v Brně 184 000 lidí, přičemž 124 000 má elektronickou, uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Lanovka na Petřín je kvůli revizi mimo provoz, znovu se rozjede 23. října

4.10. - Dnes začíná pravidelná podzimní odstávka lanové dráhy na pražský Petřín. Technici udělají revizi dráhy a zkontrolují lana. Znovu by se lanovka měla rozjet v sobotu 23. října. Do té doby mohou lidí využít k cestě z Újezda na Petřín tramvajovou linku 22 a ze zastávky Pohořelec dojít zbytek cesty pěšky.

Rakousko nabídne zvýhodněnou roční jízdenku na veškerou hromadnou dopravu

1.10. - V Rakousku bude možné od konce tohoto měsíce jezdit hromadnou dopravou po celé zemi na zvýhodněnou jednotnou roční jízdenku. Celodenní jízda vlakem, autobusem a metrem díky ní vyjde zhruba na tři eura (76 Kč). Takzvaný Klimaticket, tedy klimatický lístek, ve čtvrtek představila rakouská „superministryně“ Leonore Gewesslerová, která má na starosti resorty dopravy, životního prostředí, energetiky a technologií. Projekt levné hromadné dopravy je součástí snahy o dekarbonizaci ekonomiky.

Dopravní podnik města Brna otestuje devítimetrový autobus Škoda D´CITY

1.10. - Až do konce října budou Brňané v ulicích potkávat autobus neobvyklé délky a nezvyklých barev. Dopravní podnik města Brna otestuje devítimetrový autobus Škoda D´CITY, který by v budoucnu mohl představovat alternativu pro současné brněnské minibusy. Škoda Transportation vůz veřejnosti poprvé představila letos v létě. DPMB je prvním velkým dopravním podnikem v ČR, který ho v provozu vyzkouší.

IVECO BUS rozšiřuje nabídku pro MHD o nový autobus Streetway

22.9. - IVECO BUS představuje nový městský autobus Streetway, kterým doplňuje svou OEM nabídku o nový nízkopodlažní autobus, který přispěje k ekonomické a provozní efektivitě v městské dopravě. Díky této nové řadě bude značka schopna nabídnout kompletní portfolio, které splní nejrůznější požadavky cílových trhů v centrální, Východní a jižní Evropě, stejně jako v Africe, na Blízkém východě a v Asii.

Londýn otevřel na jihu města dvě nové stanice metra za 1,1 miliardy liber

21.9. - Londýn včera otevřel dvě nové stranice metra. Podzemní veřejné dopravy se dočkají obyvatelé čtvrtí okolo bývalé elektrárny Battersea na jihu metropole. Agentura Reuters projekt za 1,1 miliardy liber (32,7 miliardy Kč) označuje za první velké rozšíření londýnského metra v tomto století.

​Dopravní podniky přispěly ke změně v zákoně, ušetří stovky milionů korun

20.9. – Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) a drážní dopravci společně docílili změny v zákoně o podporovaných zdrojích energie. Novelu tohoto zákona schválili minulý týden poslanci. Provozovatelé vozidel na elektřinu budou konečně osvobozeni od poplatků z obnovitelných zdrojů energie (POZE). Dopravní podniky tak v součtu ušetří zhruba 300 milionů korun.

​Odstavné kolejiště v Olomouci postaví za 279 milionu korun firma OHL ŽS

16.9. – Nový areál s kolejištěm pro odstavení tramvají postaví u vlakového nádraží v Olomouci za 279 milionů korun společnost OHL ŽS, která zvítězila v tendru Dopravního podniku města Olomouce. Stavba areálu bude zahájena v pátek.

spinner