Veřejná doprava

DPP vypíše architektonickou soutěž na lanovku z Podbaby do Bohnic

5.5. - Pražský dopravní podnik (DPP) vypíše mezinárodní architektonickou soutěž na lanovku, která má v budoucnu propojit Podbabu s Bohnicemi. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Podmínky soutěže podle ní DPP zveřejní nejpozději 9. května a zájemci se do ní budou moci hlásit do konce měsíce. Výsledek by měl být znám v srpnu. Lanovka má zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať.

Začala rekonstrukce tramvajové trati z Liberce do Jablonce za 740 mil.Kč

3.5. - Rozebíráním starých kolejí začala rekonstrukce posledního, zhruba pět kilometrů dlouhého úseku tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Na dotaz ČTK to řekla Martina Poršová, mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce, který je investorem. Stavba, která včetně DPH přijde na 740 milionů korun, by měla být hotova příští rok v dubnu.

​Teplice chtějí mít od roku 2024 bezemisní městskou dopravu zajištěnou trolejbusy

1.5. – Teplice chtějí mít od roku 2024 bezemisní městskou hromadnou dopravu. Zajišťovat ji budou pouze trolejbusy. V lázeňském městě jezdí trolejbusy už 70 let. Radnice investuje do nákupu hybridních vozů a rozšiřování linek. Řekl to mluvčí magistrátu Robin Röhrich.

​Do ulic Brna se po dvou letech vrací autobusy s cyklonosiči

30.4. – Na vybraných spojích linky 57 začaly opět jezdit autobusy se speciálními cyklonosiči. Do ulic vyjely po dvouleté pauze způsobené covidem. V provozu jsou od 30. dubna až do konce října. Linka 57 přitom bude z důvodu výstavby další části Velkého městského okruhu nově jezdit až na Vinohrady.

​Praha připravuje dokument zabývající se rozvojem MHD do roku 2032

28.4. – Pražská městská organizace Ropid připravuje pro magistrát dokument zabývající se rozvojem veřejné dopravy v metropoli do roku 2032. Dokument bude podkladem, který bude obsahovat mimo jiné projekty rozvoje tramvajových tratí, železnice a trolejbusů nebo metra. Radikální změny v pražské integrované dopravě (PID) v plánu nejsou. Na včerejším jednání magistrátního výboru pro dopravu to řekli Martin Šubrt a Martin Fafejta z Ropidu, který plánuje pražskou MHD. Dokument ještě na počátku května projednají pražští radní.

​Německá vláda schválila zlevnění paliv a levné jízdné na MHD

28.4. – Ceny benzinu v Německu od června do konce srpna klesnou o 30 centů (7,40 Kč) a ve stejném období bude možné zakoupit si měsíční jízdenku na hromadnou dopravu za devět eur (221 korun). Rozhodla o tom včera vláda, která schválila balík úlev, které mají obyvatelům země pomoci vyrovnat se s prudkým zdražením cen energií a paliv. Výhody budou mít i rodiny s dětmi, příjemci sociálních dávek a zaměstnanci.

​Dopravní podnik města Pardubic objednal nové trolejbusy od skupiny Škoda Transportation

26.4. – Na nové moderní trolejbusy od skupiny Škoda Transportation se mohou těšit obyvatelé a návštěvníci Pardubic. Škodovka totiž uzavřela s Dopravním podnikem města Pardubic smlouvu na dodávku celkem deseti moderních nízkopodlažních vozidel. Celková hodnota zakázky, která odstartuje v prvním čtvrtletí příštího roku, je zhruba 118 milionů korun. Skupina Škoda Transportation je součástí Skupiny PPF.

​Stavbu linky metra O bude mít na starosti magistrátní pracovní skupina

25.4. – Případnou výstavbu nové linky pražského metra O bude mít na starosti magistrátní pracovní skupina. Členy budou politici, dopravní odborníci, urbanisté, sociologové, ekonomové či zástupci městských firem. Úkolem skupiny bude připravit podmínky pro vytvoření studie proveditelnosti. Novou linku nynější vedení města plánuje stavět v souvislosti s budoucím rozvojem zejména brownfieldů. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Dopravní podnik (DPP) a vedení města v minulém týdnu zahájily stavbu první části nové linky D z Pankráce do Písnice. Náklady na tuto část linky jsou zhruba 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Na ní pak naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne úsek do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 miliardy ko­run.

​Arriva autobusy převzala nová vozidla pro Olomoucký kraj

24.4. – Společnost KAR group, a. s., předala společnosti Arriva autobusy, a. s., pět nových, bezbariérových autobusů Iveco Crossway Low Entry ve dvou délkových kategoriích: 3 ks autobusů v délce 12,2 m a 2 ks v délce 10,8 m. Autobusy jsou určeny pro linkovou přepravu osob v Olomouckém kraji.

​Na pražské Pankráci začala stavba trasy metra D na stanici Olbrachtovu

22.4. – Představitelé hlavního města a dopravního podniku (DPP) včera na Pankráci zahájili stavbu trasy metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Náklady na tuto část linky jsou zhruba 14,5 miliardy korun a práce potrvají 90 měsíců, tedy asi sedm a půl roku. Součástí jsou dvě stanice, kdy stanice Pankrác bude přestupní na nynější stejnojmennou stanici na lince C a město v ní očekává více než 120 000 cestujících denně. Na dnes zahájenou stavební část poté naváže úsek na Nové Dvory a jako poslední vznikne úsek do Písnice. Náklady by měly být při započtení inflace celkem 52,09 miliardy ko­run.

spinner