Veřejná doprava

​Cestující nově najdou OneTicket také na Mapy.cz

19.8. – „Pokračujeme v digitalizaci a službách veřejnosti, po spolupráci s portálem CzechTourism Kudyznudy.cz je to další výrazné rozšíření dostupnosti jedné jízdenky na železnici, která umožňuje pohodlnější nákup jízdního dokladu a využívání vlaků na výlety i každodenní cestování,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

​Ukrajina se po pandemii opět otevírá, Leo Express spouští autobusovou linku

18.8. – Po dlouhé koronaviruové pauze se opět otevřely hranice mezi Slovenskem a Ukrajinou i pro autobusovou dopravu. Leo Express proto spustil prodej jízdenek na svůj návazný autobusový spoj z Košic do Užhorodu a Mukačeva, který poprvé vyjede 26. srpna. Autobusový spoj v Košicích navazuje na vlakové spoje Leo Express z Prahy, Pardubic, Olomouce nebo Ostravy. Cestujícím tak nabízí pohodlný spoj ze střední Evropy až do srdce Ukrajiny pouze s jedním přestupem.

​V kauze dopravců z Libereckého kraje šetření policie neskončilo, pokračuje dál

17.8. – V korupčním případu autobusových dopravců z Libereckého kraje vyšetřování pokračuje. Státní zástupce sice částečně vyhověl stížnostem obviněných a zrušil v části kauzy rozhodnutí policie o trestním stíhání, zároveň ale vyšetřovatelům uložil, aby doplnili dokazování. Vyplývá to z vyjádření, které poskytl náměstek krajského státního zástupce v Ústí nad Labem Dan Anděl. V případu je trestně stíháno 18 firem a 17 lidí.

​Vídeň chce otestovat doručování zásilek v tramvajích

17.8. – Rozvoj online obchodů a zvýšený počet kurýrních vozů v ulicích přiměl město Vídeň k inovativnímu nápadu. Dopravní podnik nyní zkoumá podmínky, za jakých by cestující mohli v tramvajích převážet kurýrní zásilky mezi jednotlivými zastávkami. Pilotní provoz by mohl proběhnout nejdříve od jara 2022.

ICOM transport jako první dopravce zavádí do provozu hybridní autobusy

12.8. – Ve středu 11. 8. proběhlo v prostorách jihlavského ICOMu setkání se zástupci Jihomoravského kraje pro oblast dopravy. Na setkání byly zástupcům prezentovány nové autobusy, které budou jezdit v oblasti Blanenska, Boskovicka a Vyškovska.

​Nová cestovní aplikace naplánuje ideální kombinaci způsobů dopravy

12.8. – Cestování v tuzemsku bude efektivnější a jednodušší. Postará se o to tzv. multimodální plánovač tras. Služba bude k dispozici městům, samosprávám a operátorům veřejné dopravy pro zajištění pohodlného pohybu obyvatel. Společný projekt Univerzitního centra energeticky efektivních budov při ČVUT a společnosti CEDA Maps, a. s., zajistí cílovým uživatelům možnost plánovat trasy každodenní mobility s možností kombinace různých způsobů dopravy, s využitím i lokálně sdílených prostředků dopravy. Na rozdíl od obdobných služeb na trhu nový plánovač zohledňuje i cestující s různými druhy pohybových omezení nebo těžkými zavazadly.

​Řidičům mosteckého dopravního podniku vzroste mzda na třicet tisíc korun

11.8. – Řidičům Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova vzroste od září hrubá měsíční mzda o 7500 korun na 30 000 korun. Řekl to včera po skončení kolektivního vyjednávání s odboráři mluvčí podniku Jiří Holý. Podnik řeší podobně jako jiné dopravní společnosti nedostatek šoférů.

Příměstské vlaky svezly loni v Praze 31,56 milionu lidí, meziročně méně

9.8. – Vlaky příměstské pražské integrované dopravy (PID) svezly loni na území Prahy asi 31,56 milionu lidí, což je meziročně o asi 20 milionů méně. Úbytek cestujících kvůli pandemii covidu-19 zaznamenala celá síť PID. Nejzatíženější stanicí byla Praha-hlavní nádraží a nejkratší interval měla linka S7 jedoucí z Českého Brodu přes Prahu do Berouna. Železniční doprava se v rámci PID rozvíjí od roku 1992.

Firma GW Train Regio převezla loni méně cestujících, zisk stoupl

9.8. – Vlaky společnosti GW Train Regio přepravily loni 1,4 milionu cestujících, meziročně o téměř 30 procent méně. Příčinou byla koronavirová omezení. Firmě stoupl zisk po zdanění ze 3,2 milionu na 12,3 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy, která patří do skupiny GW Jihotrans.

​Linkoví autobusoví dopravce dostali od státu kompenzace za 26,1 milionu Kč

4.8. – Komerční dopravci, kteří provozují linkovou autobusovou dopravu, dostali od státu na koronavirovou kompenzací podle červencových dat celkem 26,1 milionu korun. Dopravci podali celkem 38 žádostí, 34 z nich bylo úspěšných. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Zájem o kompenzace tak byl nakonec nižší než úřad původně předpokládal. Pro linkové dopravce dříve vyčlenil až 100 milionů korun.

spinner