Veřejná doprava

​Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy

22.4. – Středočeský kraj dál jedná s obcemi o novém systému placení veřejné dopravy. Smlouva je uzavřená nebo úspěšně projednaná s více než 80 procenty obcí. Některé budou platit více, některé méně než dosud. Hejtmanství nastavilo nová, jednotná pravidla. Plán nadstandardního rozsahu dopravy má pro letošní rok 958 z 1144 obcí v regionu. V několika případech zatím dohoda uzavřena nebyla, jde mimo jiné o statutární města Kladno a Mladá Boleslav. V případě, že jednání nebudou úspěšná, omezí kraj, respektive organizátor dopravy IDSK, rozsah spojů. Po dnešním jednání krajských radních to v tiskové zprávě uvedl mluvčí hejtmanství David Šíma.

​Ústecký kraj má vodíkovou strategii, využívat chce plyn v dopravě a průmyslu

19.4. – Ústecký kraj má vodíkovou strategii. Plyn, který se v chemičkách na severu Čech vyrábí, chce využívat v energetice, průmyslu a dopravě. Ve vodíku vidí kraj jedno z možných řešení, jak zajistit plynulost a bezpečnost dodávek energie. Na projekty spojené s vodíkem chce region získat peníze z Evropské unie. Strategii vzali nyní na vědomí krajští radní.

V Brně nakupují dalších až 40 trolejbusů, které si navíc budou sami montovat

11.4. - Dopravní podnik města Brna (DPMB) pokračuje v masivní obnově trolejbusového vozového parku. Vedení podniku nakoupí dalších až 40 vozů za téměř 300 miliónů korun. Výrobce SOR Libchavy dodá do Brna komponenty a dopravce si dvanáctimetrové trolejbusy SOR TNS 12 složí sám ve svých dílnách. Ušetří tak až 100 miliónů korun. DPMB má nejdelší síť trolejbusových linek v ČR a provozuje nejvíce vozů této trakce. V trolejbusové dopravě vidí budoucnost a plánuje její další rozšíření.

Stavba nové linky pražského metra D začne 21. dubna

8.4. -  Pražský dopravní podnik (DPP) začne 21. dubna stavět novou linku metra D. ČTK to sdělil vedoucí odboru komunikace podniku Daniel Šabík. Jako první vznikne část trasy z Pankráce na Nové Dvory, náklady by měly být při započtení inflace zhruba 52,09 miliardy korun. Nyní se na místě stavba připravuje.

IVECO BUS: Monacké knížectví si vybralo E-WAY 9,5 m

7.4. - Slavnostní inaugurace deseti vozů E-WAY 9,5 m proběhla 28. března. Jedná se o vůbec první midibusy tohoto výrobce, které jezdí v Monaku. Budou plně podporovat energetickou transformaci knížectví a přispívat k zachování kvality ovzduší a snížení hlukové zátěže. Do provozu budou uvedeny mezi 4. dubnem pro linku 3 a začátkem podzimu pro linku 5.

Pražské metro je pokryto 5G mobilním signálem, byl dokončen poslední úsek

6.4. - Mobilní operátoři dokončili pokrytí pražského metra 5G mobilním signálem. Jako poslední zprovoznili technologii v úseku mezi stanicemi Dejvická a Nemocnice Motol na trase A. Na twitteru to uvedla společnost CETIN. Kompletní pokrytí pomalejším signálem LTE v celém metru funguje od konce loňského roku. Práce na pokrytí začaly v roce 2015.

Nové autobusy společnosti ICOM transport brázdí silnice Vysočiny

6.4. - Jihlavská společnost ICOM transport i tento rok pokračuje v pravidelné obnově vozového parku. Zaručuje tak bezpečné a pohodlné cestování nejen pro pasažéry, ale také pro řidiče. Snižuje  zároveň poruchovost autobusů na minimum a zajišťuje plnění emisních norem EURO VI. Nové autobusy jsou v průběhu března a dubna postupně nasazovány na nejvytíženější linky a ICOM transport si udržuje pověst firmy, která se pyšní jedním z nejmladších vozových parků v České republice.

​České dráhy koupily firmu Vydos Bus, chtějí tak ušetřit za náhradní dopravu

5.4. – České dráhy (ČD) koupily vyškovského autobusového dopravce Vydos Bus. Firmu hodlají využít k zajištění náhradní dopravy při plánovaných výlukách nebo mimořádných událostech. Dráhy tak chtějí snížit náklady na náhradní dopravu i závislost na externích dodavatelích. Ještě letos se společnost Vydos Bus přejmenuje na ČD Bus. Cenu transakce firma nezveřejnila.

​Cestující si přes aplikaci koupili 290 tisíc jízdenek na MHD v Olomouci

4.4. – Bezmála 290 000 jízdenek na městskou hromadnou dopravu v Olomouci už koupili cestující prostřednictvím mobilní aplikace, kterou v prosinci 2020 zprovoznil Dopravní podnik města Olomouce (DPMO). Cestující si prostřednictvím této služby mohou koupit jednorázovou nebo jednodenní elektronickou jízdenku, a to ve variantě občanské i zlevněné. „V nabídce je také doklad pro přepravu psa nebo objemného zavazadla,“ uvedla mluvčí DPMO Anna Sýkorová.

​MD: Pokračuje příprava na osvobození dopravců od poplatků za obnovitelné zdroje

2.4. – Ministerstvo dopravy spolu s resorty průmyslu a obchodu a financí připravilo žádost Evropské komisi týkající se osvobození dopravců od poplatků na podporu obnovitelných zdrojů energie (POZE). Opatření platí od začátku roku, Evropská komise ještě musí potvrdit, že odpuštění poplatku nepředstavuje nedovolenou veřejnou podporu.

spinner