Letecká doprava

Britské úřady zakázaly reklamu na některé aerolinky

Britský regulační úřad pro reklamu ASA minulý týden zakázal reklamy leteckých společností Lufthansa, Air France‑KLM a Etihad Airways. Podle názoru úředníků vytvářely zavádějící dojem o vlivu leteckých společnV reklamách na stránkách Googlu, které se daly vidět v červenci, Lufthansa uváděla, že lidé budou s touto leteckou společností „létat udržitelněji“. Reklama společnosti Air France-KLM pak tvrdila, že se firma „zavázala chránit životní prostředí“ a pomáhá lidem „cestovat lépe a udržitelně“. Aerolinky Etihad lákaly zákazníky sloganem, že mohou prozkoumávat svět s „naprostým klidem“, a zároveň zmínily své angažmá pro ekologii.

Úřad pro reklamu uvedl, že reklamní upoutávky porušily pravidla reklamy a v této podobě se už nesmějí objevit. Úřad zkoumal všechny tři reklamy kvůli obavám, že vytvářejí zavádějící dojem ohledně vlivu leteckých společností na životní prostředí. Jeho výbor pro reklamní praxi požaduje, aby tvrzení leteckých společností o dopadech jejich působení na životní prostředí byla podložená a zdůvodněná. Podle agentury Reuters to není poprvé, co britský úřad pro regulaci reklamy rozhodl v neprospěch letecké společnosti z důvodu ochrany životního prostředí. V roce 2020 úřad ASA rozhodl, že zavádějící byly tři reklamy společnosti Ryanair.

(čtk)

Foto: Heathrow Airport

​Thein Industry rozšiřuje své portfolio o slévárenskou společnost Top Alulit

15.1. – Thein Private Equity SICAV, podfond Industry, průmyslově zaměřená odnož investiční skupiny Thein, úspěšně dokončila akvizici české společnosti Top Alulit s.r.o. Tato strategická transakce posiluje portfolio skupiny o společnost s obratem více než 400 milionů korun a přibližně 180 zaměstnanců. Thein Industry tak rozšiřuje své služby v oblasti výroby hliníkových odlitků a inteligentního obrábění s cílem efektivněji sloužit svým stávajícím i novým klientům. Tato expanze přináší navýšení kapacit i posílení odbornosti v oblasti výroby a zpracování.

​Airbus obdržel rekordní počet objednávek a zůstal největším výrobcem letadel

12.1. – Evropský výrobce letadel Airbus v loňském roce obdržel rekordní počet objednávek na letadla a jeho dodávky zákazníkům stouply o 11 procent na 735 letadel. Vyplývá to z včerejšího oznámení firmy. Airbus si tak pátým rokem za sebou udržel pozici největšího výrobce letadel na světě. Společnost loni dostala 2319 hrubých objednávek. Po odečtení zrušených získala 2094 čistých objednávek, v roce 2022 jich bylo 820. Počet nevyřízených objednávek stoupl na 8598 letadel ze 7239.


​Akcie Boeingu prudce oslabují, trh vyhodnocuje dopady nehody

9.1. – Akcie amerického výrobce letadel Boeing zahájily včerejší obchodování na burze v New Yorku propadem o více než devět procent. Reagují tak na nehodu z konce minulého týdne, při které jednomu z letadel Boeing 737 MAX 9 za letu odpadla část trupu. Akcie firmy již výrazně klesaly i po zahájení obchodování v Evropě.

​Boeingy 737 MAX 9 stahují po nehodě s dírou v trupu v USA i další aerolinky

8.1. – Letouny typu Boeing 737 MAX 9 budou pod drobnohledem po páteční nehodě, kdy se jednomu ze strojů ve Spojených státech za letu vytrhla část trupu s oknem. Americké úřady v sobotu z provozu dočasně stáhly 171 těchto letadel, která mají projít zevrubnou inspekcí. Včera stejný krok oznámila panamská společnost Copa Airlines, která má 21 těchto strojů, a aerolinky Turkish Airlines s pěti boeingy, napsala agentura Reuters.

​Novým členem představenstva Letiště Praha je Martin Kučera

5.1. – Představenstvo Letiště Praha má od ledna pět členů. Výběrové řízení na novou pozici vyhrál Martin Kučera. Jeho stávající pozice výkonného ředitele leteckého provozu současně s jeho posunem do představenstva zanikne. Do kompetencí nového člena představenstva patří oblast provozu a bezpečnost. Obě tyto agendy se tak přesouvají od předsedy představenstva, který bude nadále odpovědný za rozvoj leteckého obchodu, řízení kvality a safety procesů, komunikaci, právní oddělení a corporate governance. Rozšířením představenstva se tak Letiště Praha vrací do standardního režimu řízení společnosti z předcovidového období.

​Airbus nabízí za kybernetickou divizi společnosti Atos až 1,8 miliardy eur

4.1. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nezávazně nabídl 1,5 až 1,8 miliardy eur (37 až 44,4 miliardy Kč) za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos. Oznámila to firma Atos. O převzetí jiné části tohoto francouzského podniku už delší dobu jedná český miliardář Daniel Křetínský. Tato jednání podle Atosu pokračují, není však jisté, že dospějí k dohodě.

Airbus nabídne za kybernetickou divizi společnosti Atos až 1,8 miliardy eur

3.1 – Evropský výrobce letecké techniky Airbus nabídne za kybernetickou divizi BDS francouzské společnosti Atos až 1,8 miliardy eur (přes 44 miliard korun). Píše to deník Financial Times s odkazem na nejmenované zdroje seznámené se stavem jednání. Část francouzské společnosti Atos by měl podle předchozího návrhu dohody odkoupit i český miliardář Daniel Křetínský. Podle britského deníku nové vedení Atosu s českým podnikatelem dále o podmínkách transakce jedná.

​Airbus loni dodal odběratelům rekordních více než 730 letadel

3.1. – Evropský výrobce letadel Airbus loni dodal klientům rekordních více než 730 letadel. Překonal tak svůj cíl, který počítal s odbytem 720 letadel. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Airbus se ke zprávě odmítl vyjádřit. Podle předběžných údajů ze stránek Aviation Flights Group, které sledují předávání letadel, Airbus loni dodal 733 letadel, z toho 579 bylo nejoblíbenějších strojů s jednou uličkou A320neo. Velkých letadel s dvěma uličkami dodal Airbus 57.

Prodej letenek se meziročně zvýšil o 20 až 30 procent

1.1. - Většina prodejců letenek v Česku zaznamenala v roce 2023 meziroční nárůst prodeje letenek o 20 až 30 procent. Přibližně o 20 procent se prodej zvýšil portálu Letuška.cz, u Student Agency Travel to bylo 30 procent a prodejce Kiwi.com uvedl nárůst o 25 procent. Menší, sedmiprocentní, růst zaznamenala společnost Pelikán. Vyplývá to z informací prodejců letenek oslovených ČTK. Prodejci odhadují, že v příštím roce by prodej letenek mohl dosáhnout čísel z roku 2019, tedy před covidem-19.

spinner