Letecká doprava

Aerolinky Qantas snížily ztrátu, pandemie je ale připraví o miliardy dolarů

26.8. - Největší australské aerolinky Qantas Airways hospodařily ve finančním roce 2021 s hrubou ztrátou 1,73 miliardy australských dolarů (AUD; 27,3 miliardy Kč), což je mírné zlepšení proti předchozímu roku, kdy ztráta činila 1,96 miliardy AUD. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Šéf podniku Alan Joyce ale zároveň upozornil, že pandemie připraví firmu na tržbách jen do konce letošního kalendářního roku o 20 miliard australských dolarů (315 miliard Kč).

Neočkovaní zaměstnanci aerolinek Delta budou platit více na zdravotní pojištění

26.8. - Zaměstnancům americké letecké společnosti Delta Air Lines se zvýší odvody na zdravotní pojištění o 200 USD (přes 4300 Kč) měsíčně, pokud nebudou očkovaní proti nemoci covid-19. Informoval o tom podle serveru CNBC šéf podniku Ed Bastian. Poukázal přitom na vysoké náklady podniku na zaměstnance hospitalizované s touto nemocí.

Aerolinky Delta Air si objednaly dalších 30 letadel Airbus A321neo

25.8. - Americká letecká společnost Delta Air Lines si objednala dalších 30 letadel Airbus A321neo. Aerolinky modernizují svoji flotilu v rámci přípravy na oživení cestování. Včetně včerejší objednávky si již objednaly 155 letadel A321neo, uvedla agentura Reuters.

Tokijské letiště Haneda slaví devadesátiny

24.8. - Tokijské letiště Haneda, které bylo otevřeno před 90 lety, 25. srpna 1931, bylo dlouhá desetiletí jediným leteckým terminálem v japonské metropoli. Až v roce 1978 bylo zprovozněno letiště Narita. Až do roku 2010 sloužilo letiště Haneda většinou pro vnitrostátní lety či lety do nedalekých destinací jako Soul či Singapur, zatímco Narita pro lety do Evropy či Severní Ameriky. Pak byla ale na Hanedě otevřena další přistávací dráha a terminál a nyní se z letiště létá do mnoha měst v desítkách zemí světa.

​Množství leteckých nehod a incidentů nad Českem se vloni snížilo o třetinu

23.8. – Koronavirová krize a s ní spojené omezení letového provozu výrazně snížila počet leteckých nehod v českém vzdušném prostoru. V loňském roce se v Česku stalo 73 leteckých či parašutistických nehod, což je meziročně skoro o třetinu méně. Klesl i počet oznámených incidentů, a to o 31 procent na 803 událostí. Vyplývá to ze zprávy o činnosti Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN), se kterou se v pondělí seznámí vláda.

​Novým šéfem pražského letiště bude od 30. srpna Jiří Pos

22.8. – Novým předsedou představenstva pražského letiště bude Jiří Pos. Jeho dřívější nominaci ministerstvem financí dnes potvrdil Výbor pro personální nominace. Pos letiště vedl už v letech 2011 až 2014. Nyní se stane nástupcem Václava Řehoře, kterému ve funkci skončila smlouva. Informovalo o tom ministerstvo financí. Devětapadesátiletý Pos je v současnosti jednatelem Letiště Karlovy Vary. Do funkce na pražském letišti bude jmenován k 30. srpnu.

​Kiwi.com zatím nezaznamenala kvůli Ryanairu stížnosti ani pokles nákupu letenek

20.8. – Český internetový vyhledávač letenek Kiwi.com zatím nezaznamenal stížnosti zákazníků ani pokles nákupu letenek v důsledku nedávného prohlášení nízkonákladového leteckého dopravce Ryanairu. Ten ve středu uvedl, že s okamžitou platností nebude přijímat palubní lístky prodané přes Kiwi.com. Nina Černá za společnost Kiwi řekla, že takoví cestující by měli být na palubu Ryanairu vpuštěni, Kiwi jim ale doporučuje, aby si vytiskli palubní lístek v barvách Ryanairu, který mají k dispozici. Podle Černé Ryanairu vadí, že Kiwi často prodává letenky levněji než on sám a opatření letecké společnosti označila za amorální a malichernou praktiku.

​Nástupce aerolinek Alitalia získal povolení k provozu letů i k prodeji letenek.

18.8. – Nová italská letecká společnost Italia Trasporto Aereo (ITA), která je nástupcem ztrátových aerolinek Alitalia, získala povolení k provozu letů i k prodeji letenek. Oznámil to podle agentury AFP italský úřad pro civilní letectví (ENAC). „ITA může vzlétnout,“ prohlásil prezident úřadu Pierluigi Di Palma. ITA plánuje zahájit lety 15. října, zpočátku hodlá provozovat zhruba pět desítek letadel.


Britský Cobham koupí za 2,6 miliardy liber konkurenční firmu Ultra Electronics

16.8. – Britský dodavatel pro letecký a zbrojní průmysl Cobham oznámil, že se dohodl na koupi konkurenční britské společnosti Ultra Electronics. Transakce jeho rivala ohodnocuje na zhruba 2,6 miliardy GBP (77,8 miliardy Kč). Podniky se dohodly na ceně akcie 35 pencí, což znamená prémii 42 procent vzhledem k ceně, kterou měly akcie Ultra před nabídkou učiněnou v červenci. Cobham zaplatí v hotovosti.

​Miliardář Branson prodal za 300 milionů USD část podílu ve Virgin Galactic

14.8. – Britský miliardář Richard Branson prodal za téměř 300 milionů USD (6,5 miliardy Kč) část svého podílu ve společnosti Virgin Galactic Holdings, která se zaměřuje na vesmírnou turistiku. I nadále však zůstává největším akcionářem firmy, kterou založil. Prodej akcií přišel měsíc poté, co společnost dokončila svůj první zkušební let do vesmíru s posádkou, kterého se účastnil i jednasedmde­sátiletý Branson, uvedla agentura Reuters.

spinner