Letecká doprava

​Boeing dodal zákazníkům méně letadel, na vině jsou problémy s Dreamlinerem

11.8. – Americký výrobce letecké techniky Boeing dodal v červenci zákazníkům 28 letadel, zatímco v červnu jich bylo 45. Na vině jsou přetrvávající nedostatky ve výrobě modelu 787 Dreamliner, a tedy pozastavení jeho dodávek. Konkurent evropského Airbusu to uvedl ve svém včerejším sdělení. Firma ale dodává více letounů 737 MAX, a to díky oživení zájmu o létání ve Spojených státech.

​ÚOHS povolil vstup nového maďarského partnera Omnipolu do Aera Vodochody

11.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal dvě nová rozhodnutí o povolení spojení soutěžitelů, v obou případech rozhodnutí již nabyla právní moci. První se týká letecké výroby a vstupu nového maďarského partnera Omnipolu do Letiště Vodochody a Aero Vodochody Aerospace. Druhé se zabývá propojením energetické společnosti SUAS Construction ze Sokolova se stavební firmou BAU-STAV z Karlových Varů. V tiskové zprávě to včera uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Letový provoz byl v pololetí proti předkrizovému roku 2019 o 68 procent slabší

10.8. – Letový provoz nad Českem byl letos kvůli pokračující pandemii koronaviru během prvního pololetí výrazně slabší než v předchozích letech. Letoví dispečeři zaznamenali celkem 136 673 letů. Meziročně je to asi o 28 procent méně, oproti pololetí roku 2019, kdy provoz ještě neovlivňovala koronavirová krize je to pak o 68 procent méně. Vyplývá to z informací Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Podle dispečerů ovšem v posledních měsících provoz postupně roste a vzestupný trend by navíc mohl dále pokračovat.

​Britské aerolinky Virgin Atlantic hodlají vstoupit na londýnskou burzu

8.8. – Britská letecká společnost Virgin Atlantic hodlá uvést své akcie na londýnskou burzu. Informovala o tom britská zpravodajská televize Sky News s odvoláním na zdroje z finančních kruhů. Virgin Atlantic byla tvrdě zasažena pandemií covidu-19, nyní však doufá v rychlé oživení poptávky.

​Wizz Air chce do roku 2030 více než ztrojnásobit počet provozovaných letadel

7.8. – Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air hodlá do roku 2030 více než ztrojnásobit počet provozovaných letadel a přijmout 4600 nových pilotů. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Wizz Air v současnosti provozuje zhruba 140 letadel, do roku 2030 chce jejich počet zvýšit na 500.

​Třináct Airbusů Qatar Airways nesmí létat kvůli nedostatkům na trupu letadel

6.8. – Katarský regulátor zakázal státnímu leteckému dopravci Qatar Airways používat 13 letadel Airbus A350, protože povrch trupu strojů pod vrchním nátěrem se poškozuje rychleji, než se očekávalo. Katarské aerolinky, největší zákazník výrobce letadel Airbus, již několik měsíců odmítají převzít další vyrobená letadla, dokud se nevyřeší problémy s degradací uhlíkových kompozitních materiálů. O zákazu letů informovaly agentury AP a Reuters na základě prohlášení Qatar Airways.

​Výrobce letadel Bombardier se ve druhém čtvrtletí vrátil k zisku

6.8. – Kanadský výrobce letadel Bombardier ve druhém čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 139 milionů USD (tři miliardy Kč) po ztrátě 223 milionů USD před rokem, kdy poptávku zasáhla pandemie covidu-19. Oznámila to dnes firma. Zároveň zlepšila výhled pro celý letošní rok.

​Ztráta Lufthansy díky oživení poptávky po pandemii klesla o 43 procent

5.8. – Očištěná provozní ztráta německé letecké společnosti Lufthansa ve druhém čtvrtletí letošního roku klesla o 43 procent na 952 milionů EUR (24,2 miliardy Kč). Hospodaření podpořilo postupné oživování cestovního ruchu po pandemii a rychlejší snižování nákladů. Uvedla to v prohlášení společnost, která kromě aerolinek stejného jména vlastní také aerolinky Eurowings, Swiss, Brussels a Austrian Airlines.

​Společnost cargo-partner rozšiřuje nabídku leteckých charterů

5.8. – Pokrok v celosvětovém očkovacím úsilí a současný prudký nárůst poptávky po spotřebním zboží se promítají do zvýšených požadavků na dopravu. V důsledku napjaté situace na trhu s námořní dopravou a na železniční hedvábné stezce hledají společnosti alternativní dopravní řešení pro zachování svých dodavatelských řetězců.

​Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem elektrických letadel

4.8. – Německá pošta přispěje k ochraně klimatu nákupem 12 elektrických nákladních letadel. Dopisy a balíky budou doručovat na stokilometrové vzdálenosti. Uvedla to divize Deutsche Post, společnost DHL Express, a dodala, že plánuje první síť elektrických nákladních letadel na světě.

spinner