Letecká doprava

CMA CGM to myslí s leteckou nákladní přepravou smrtelně vážně

26.11. - Francouzský námořní dopravce CMA CGM pokládá základy pro rozšíření svých aktivit v oblasti letecké přepravy. Například skupina se sídlem v Marseille nejen že rozšiřuje flotilu své letecké nákladní společnosti, která byla založena v únoru 2021, ale také iniciuje formální opatření pro správu nákladních letadel, která byla dosud provozována v denním režimu – CMA CGM zatím nemá nic společného s provozní činností letadel; spíše je provozuje letecká společnost Air Belgium; letiště Lutych je domovským letištěm. Francouzský logistik není odpovědný ani za marketing letecké přepravní kapacity dopravce, za pronájem letadla je spíše odpovědný obchodník ECS Group. Zdá se, že u této konstrukce už dlouho nezůstane. Náznakem toho, že CMA CGM hodlá hrát aktivnější roli v provozu svého dopravního podniku, je nedávná žádost o osvědčení leteckého provozovatele (AOC) u francouzského úřadu pro civilní letectví Direction générale de l'aviation civile (DGAC). Dokumenty žádosti rovněž naznačují, že domovským letištěm dopravce bude nákladní uzel Paris Charles de Gaulle. Jmenováním Oliviera Casanovy generálním ředitelem divize letecké přepravy zahajuje CMA CGM také reorganizaci svých řídících činností v oblasti letecké přepravy. Manažer letecké přepravy, který je ve funkci od začátku října, byl od září 2019 finančním ředitelem Ceva Logistics a zástupcem finančního ředitele CMA CGM.

E15: Aero Vodochody loni hospodařilo se ztrátou 1,026 miliardy, meziročně nižší

25.11. - Výrobce letadel Aero Vodochody loni hospodařil se ztrátou 1,026 mld. Kč, meziročně ji snížil o 108 milionů. Výsledky ovlivnila pandemie i investice do programu nového letounu L-39NG. Oproti roku 2019 klesl čistý obrat společnosti z 2,89 mld. na 2,48 mld Kč. Napsal to včera deník E15, jako zdroj uvedl výroční zprávu Aera Vodochody za rok 2020. Aero Vodochody od konce září patří společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Szalay-Bobrovniczky. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. Prodej Aera byl podle mluvčího společnosti Tobiáše Tvrdíka časově a administrativně náročnou transakci, její součástí bylo také refinancování dluhů, které firmu dlouhodobě zatěžovaly.

Aircraft Industries zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG

23.11. - Společnost Aircraft Industries z Kunovic na Uherskohradišťsku zahájí vývoj plovákové verze letounu L 410 NG. Na dodávce jednoho letounu s označením L 410 NG Seawader se na veletrhu v Dubaji ve Spojených arabských emirátech dohodla se společností Air-Tec Global, která má své ústředí na Mauriciu. Hodnota kontraktu dosáhne deseti milionů USD (zhruba 225 milionů Kč). V tiskové zprávě to ČTK sdělila vedoucí marketingu společnosti Denisa Zapletalová.

Kiwi.com: Oproti minulému roku se počet zahraničních cestovatelů zvýšil o 38 %

22.11. - I přes pokles zahraničních turistů přijíždějících do České republiky v sou­vislosti s pandemií covid-19 počty zahraničních cestovatelů pozvolným tempem opět narůstají. Vyplývá to z dat travel-tech společnost Kiwi.com. Podle nich se letos v porovnání s minulým rokem počet zahraničních turistů, kteří přiletěli s Kiwi.com, zvýšil o více než 38 %. Stejně tak se proměnila národnostní struktura příchozích návštěvníků, v roce 2019 navštěvovali Česko především turisté z USA, během posledních dvou let to byli naopak cestovatelé z východních zemí.

News.com.au: Letecké společnosti závodí s časem, aby dostaly letadla na oblohu

21.11. - Poslední dva roky byly pro světové letecké společnosti kvůli pandemii nemoci covid-19 klidné – nyní však závodí s časem, aby svá letadla dostaly zpět na oblohu. Ale to vůbec není jednoduchý úkol, napsal zpravodajský server News.com.au.

Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F

20.11. - Výrobce letadel a letecké techniky Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F. Evropská firma jím chce konkurovat americkému rivalovi Boeing. Airbus včera uvedl, že předběžnou smlouvu na čtyři stroje tohoto typu s ním podepsala francouzská logistická skupina CMA CGM.

Irské aerolinky Ryanair opustí londýnskou akciovou burzu, nevyplatí se jim

19.11. - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se rozhodla, že své akcie příští měsíc stáhne z Londýnské akciové burzy (LSE). Firma své rozhodnutí dnes zdůvodnila nízkým objemem obchodů, který podle ní neospravedlňuje náklady spojené s přítomností na LSE. S akciemi Ryanairu se obchoduje i na burze v Dublinu.

Pardubické letiště na příští letní sezonu rozšíří nabídku destinací

19.11 - Mezinárodní letiště v Pardubicích vyjednává na příští letní sezonu další linky a charterové spoje. Zatím má domluvených pět dopravců, s dalšími ještě jedná. Nabídka by tak měla být lepší než letos. Na včerejším jednání zastupitelů to řekl zastupitel a člen představenstva společnosti East Bohemian Airport (EBA) Jan Hrabal.

Boeing v Dubaji získal zakázku na 72 letounů 737 MAX, nové zakázky má i Airbus

17.11. - Americký Boeing získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard USD (zhruba 200 miliard Kč). Další zakázky dnes v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy USD (zhruba 75 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Airbus má objednávku na 111 letadel, je to druhá velká zakázka po sobě

16.11. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus má objednávku na 111 letadel od americké společnosti Air Lease Corporation. Představitelé obou firem to včera uvedli na veletrhu letecké techniky v Dubaji. Pro evropskou firmu je to v několika dnech už druhá velká zakázka po sobě.

spinner