Letecká doprava

Pražské letiště také postihl výpadek odbavovacího systému, zpožďují se odlety

19.7. - Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště. Kvůli výpadku se zpožďují letadla na odletech. Mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková před 09:45 ČTK řekla, že se zpoždění týká šesti odletů. V 10:45 doplnila, že se dotčené lety daří odbavovat v náhradním systému nebo manuálně, letiště už eviduje jen tři zpožděné lety s touto příčinou. Dokdy budou problémy trvat, zatím neví, na letišti zasedá krizový štáb. V 11:23 Klára Divíšková doplnila, že letiště v Curychu a v Amsterdamu nepřijímají aktuálně žádné přílety. Stejný problém postihl letiště po celém světě.

Drayton Aerospace plánuje zřídit v Praze evropskou centrálu

18.7. - Společnost Drayton Aerospace si po důkladném vyhodnocení několika evropských destinací vybrala Prahu jako svoji preferovanou evropskou centrálu. Kanadská společnost Drayton Aerospace v současné době působí v šesti zemích a je připravená zahájit v Česku své první evropské aktivity.

​Airbus o čtyři procenta zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let

16.7. – Evropský výrobce letadel Airbus zlepšil výhled poptávky po letadlech na příštích 20 let. Řada aerolinek totiž modernizuje své flotily pro dálkové lety a poptávku podporuje i růst asijské ekonomiky. Celkový odbyt letadel by se tak v příštích 20 letech mohl zvýšit na 42 430, což je o čtyři procenta více, než firma dosud čekala. Airbus to dnes uvedl ve své nejnovější prognóze.

​Ministerstvo obrany převzalo minulý týden letiště Líně u Plzně od firmy PlaneStation

15.7. – Ministerstvo obrany ve středu 11. července oficiálně převzalo letiště Líně u Plzně, které od roku 2000 provozovala soukromá firma PlaneStation Pilsen. Bude nadále fungovat v dosavadním rozsahu, tedy v režimu smíšeného provozu pro leteckou záchrannou službu (LZS) a pro civilní letectví – aerokluby a letecké školy. LZS bude zajišťovat armáda do roku 2028. Řekl to Jiří Protiva, ředitel státního podniku LOM Praha, který bude areál v Líních provozovat stejně jako letiště Přerov-Bochoř, kde už deset let působí.

​Letiště Václava Havla Praha má poprvé v historii přímé lety do Mongolska

15.7. – Historicky první přímé spojení Prahy s mongolským hlavním městem Ulánbátar zajišťuje dopravce Eznis Airways od 10. července. Každý týden nabídne dva lety, vždy ve středu a v sobotu, obsluhovat je bude širokotrupý Airbus A330 s kapacitou pro 256 cestujících. Teprve třetí přímá evropská linka do Mongolska nabídne i zajímavé možnosti pro navazující lety například do Vietnamu.

​Lufthansa podruhé zhoršila letošní výhled, zisk za druhé čtvrtletí klesl

15.7. – Německé letecké skupině Lufthansa klesl ve druhém čtvrtletí provozní zisk podle předběžných údajů o 37,6 procenta a firma už podruhé snížila prognózu zisku na letošní rok. Důvodem jsou nižší příjmy z prodeje letenek, zejména do Asie. Provozní zisk se předběžně snížil na 686 milionů eur (17,4 miliardy Kč) z 1,1 miliardy eur ve stejném období loni, oznámil podnik.

​Letový provoz v ČR i na pražském letišti ještě nedosáhl úrovně před covidem

13.7. – Letový provoz v Česku i na pražském Letišti Václava Havla pořád nedosáhl úrovně před pandemií covidu-19, ale přiblížil se jí. Počet pohybů ve vzdušném prostoru momentálně dosahuje 93 procent počtu pohybů v roce 2019, přičemž evropský průměr je 99 procent. Kvůli nedostatku letadel by už intenzita českého letového provozu neměla významně růst. Řekl to mluvčí Řízení letového provozu ČR Richard Klíma. Česko podle něj zaostává kvůli změnám tras letadel v souvislosti s válkou na Ukrajině.

​Brusel schválil covidovou státní pomoc 10,4 miliardy eur pro Air France-KLM

12.7. – Evropská komise (EK) schválila státní pomoc 10,4 miliardy eur (264 miliard Kč), kterou vlády Francie a Nizozemska před lety poskytly letecké společnosti Air France-KLM. Pomoc souvisí s dopady koronavirové krize a byla schválena už v roce 2020, unijní soud ji ale následně dvakrát zrušil na základě stížnosti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

​V USA nařídili inspekci u 2600 boeingů kvůli problému s kyslíkovými maskami

10.7. – Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil inspekci 2600 strojů Boeing 737 kvůli nebezpečí selhání kyslíkových masek. Informovala o tom agentura Reuters. Podle FAA se inspekce týká modelů 737 MAX a 737 NG, u nichž lidé opakovaně nahlásili, že se generátory kyslíku pro cestující posouvají z předepsané polohy, což může mít za následek jejich selhání. V krajním případě by tak cestujícím neposkytly doplňkový kyslík při snížení tlaku na palubě.

​Jiří Jarkovský bude od srpna novým členem představenstva Czech Airlines Handling

10.7. – Novým členem představenstva odbavovací společnosti Czech Airlines Handling (dceřiná společnost Letiště Praha) bude od prvního srpna Jiří Jarkovský. Jeho hlavním úkolem bude strategické plánování činností společnosti CSAH v kombinaci s nepravidelností provozu. Současný předseda představenstva Tomáš Svoboda podal rezignaci. Michal Soukup zůstává místopředsedou.

spinner