Námořní doprava

Dobré zprávy: Námořní doprava se začala vracet do předkrizových čísel

V námořní dopravě, největší oblasti světového obchodu, se provoz pozvolna vrací do normálu. Dokládají to i samotné trhy. Akcie čínského COSCO povyskočily od poloviny letošního března bezmála o 55 procent, v případě dánského Maersku, toho času největšího provozovatele kontejnerových lodí na světě, ještě o další tři procenta více. Podle některých odborníků za oživením námořní dopravy stojí především tři faktory. Jednak zvýšená poptávka po zdravotnickém materiálu, dále hromadné rozprodávání zásob vytvořených během karantény ze strany maloobchodníků a konečně i nutkání koncových spotřebitelů utratit peníze původně vyšetřené na dovolenou za něco jiného.

​Ruská státní firma Sovkomflot vstoupila na burzu

8.10 – Na ruské akciové burze se včera začalo obchodovat s akciemi státní společnosti Sovkomflot. Primární veřejná nabídka (IPO) akcií největšího lodního dopravce v zemi je první nabídkou státní firmy v Rusku od roku 2013. Cena akcií byla stanovena na 105 rublů (31 Kč), což je na spodním konci původního rozpětí, což ohodnotilo společnost na 3,2 miliardy USD (73,6 miliardy Kč). Po zahájení obchodování ale akcie podniku klesaly.

HHLA získala majoritu v terminálu PLT v jaderském přístavu Terst

1.10. – Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) převzala majoritní podíl ve výši 50,01 procenta na multifunkčním terminálu „Piattaforma Logistica Trieste“ (PLT) v italském přístavu v Terstu. Dohoda byla podepsána 28. září. Investice byla smluvně a organizačně přidělena společnosti HHLA International GmbH. Díky této investici se HHLA umisťuje na rostoucím trhu na Jadranu, jehož strategická poloha nabízí skvělé příležitosti pro rozvoj. Je to už třetí účast HHLA v přístavech mimo Hamburk po Oděse (Ukrajina) a Tallinnu (Estonsko).

​Kvůli koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků

26.9. – Kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru uvázlo na moři přes 300 000 námořníků obchodních lodí. Jejich střídaní a návrat domů zkomplikovaly uzavřené hranice a omezený počet letů, informovala agentura AP.

DCT Gdaňsk bude mít nyní stálé zastoupení v Praze

8.9. – Kontejnerový terminál DCT Gdaňsk si v průběhu posledních let vytvořil stabilně rostoucí pozici na Českém a Slovenském trhu – přes jeho terminál proudí každý rok proudí desítky tisíc kontejnerů z obou těchto zemí. To by však nebylo možné bez přímého vlakového servisu do České republiky, který byl zahájen v roce 2017. „Abychom mohli lépe obsloužit naše zákazníky v těchto zemích, DCT Gdaňsk bude mít nyní permanentní lokální zastoupení v Praze, které přinese přímou spolupráci a kontakt s našimi zákazníky v České republice a na Slovensku,“ uvedl DCT Gdaňsk.

​Senát schválil nové povinnosti provozovatelů námořních lodí

23.7. – Provozovatelé námořních lodí plujících pod českou vlajkou budou muset pojišťovat členy své posádky. Pojištění má chránit námořníky především před případným nevyplacením mezd. Předpokládá to novela zákona o námořní plavbě, který schválil Senát. Zákon zavádějící i některá omezení reaguje na evropskou směrnici, jejímž cílem je zdokonalit a optimalizovat systém ochrany námořníků pro případ jejich opuštění.

Pirátských útoků a ozbrojených loupeží přibývá, varoval Mezinárodní námořní úřad

Námořníci čelí přetrvávajícím hrozbám ze strany pirátů a ozbrojených lupičů na světových mořích, uvedl ve své poslední zprávě Mezinárodní námořní úřad (IMB) s tím, že nebezpečí v poslední době vzrostlo.

Nejnadějnější paliva k dekarbonizaci nákladní lodní dopravy

Studie AP Moller – Maersk a Lloyds Register potvrdila, že největší šance pro dekarbonizaci lodní dopravy spočívají v hledání nových udržitelných zdrojů energie. Na základě tržních prognóz jsou nejnadějnějšími palivy.

Další hrozba pro světový obchod: Vyčerpané posádky chtějí opustit nákladní lodě

Globální obchod čelí nové krizi právě v době, kdy se ekonomiky po vyvrcholení pandemie koronaviru začínají znovu otevírat – na 200 000 námořníků zůstalo na mořích o několik měsíců déle než měli, hlavně kvůli uzavření přístavů a kolapsu letecké dopravy.

​Evropská komise: Námořní sektor čelí sociálním výzvám a technologickým změnám

8.7. – Evropská komise publikovala studii o sociálních výzvách, s nimž se v současné době musí vypořádat námořní sektor. Podle této studie mezi největší problémy odvětví patří nízká atraktivita, právní rámec nepodporující rovné odměňování a genderová nerovnost, obtížný přístup námořníků k právnímu systému a k sociální ochraně a v neposlední řadě výzvy vyvolané digitalizací a automatizací v lodní dopravě.

spinner