Námořní doprava

​Kyjev uvádí, že od srpna vyvezl z černomořských přístavů 15 milionů tun zboží

9.1. – Ukrajina za posledních pět měsíců loňského roku vyvezla přes Černé moře téměř 15 milionů tun zboží, deset milionů z toho jsou zemědělské produkty. Podle agentury DPA to včera uvedl místopředseda ukrajinské vlády Oleksandr Kubrakov. Koridorem, který Ukrajina bojující proti ruské invazi vytyčila loni v srpnu, od té doby do ukrajinských černomořských přístavů připlulo 469 lodí.

​Námořní přeprava nyní k dispozici na CargoNect!

8.1. – Jsme naprosto nadšeni, že můžeme oznámit spuštění služeb námořního nákladu zde na CargoNect! Význam námořního nákladu nelze bagatelizovat – hraje důležitou roli při přepravě zboží po celém světě. Je nezbytnou součástí logistického průmyslu. A my jsme nadšeni, že se CargoNect konečně může stát článkem v ekosystému námořního nákladu.

​Statistiky LNG: Do Eemshavenu připlulo zatím 30 lodí s plynem pro Česko

7.1. – Třicet obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Česko zatím připlulo do nizozemského terminálu Eemshaven, kde byl následně po převedení do plynné podoby vtlačen do přepravní soustavy. Z toho 26 tankerů připlulo v roce 2023 a ostatní lodě ještě v roce 2022. Celkově ČEZ zajistil tímto způsobem 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což se více než třetině české roční spotřeby. Ani jedna molekula plynu nepocházela z Ruska, většina lodí dorazila ze Spojených států. V letošním roce předpokládá ČEZ opět v Eemshavenu pokračovat tempem dvou až tří lodí měsíčně. Uvedl to mluvčí skupiny ČEZ Roman Gazdík.

​Panamský průplav ohrožuje sucho, záchrana bude zřejmě trvat roky

6.1. – Viditelné zbytky starého pralesa napovídají, jak špatně je na tom Panamský průplav kvůli suchu. Několik set metrů od obrovských tankerů, které převážejí zboží přes celou zeměkouli, se nad hladinou tyčí pahýly stromů. Je to to jediné, co zbylo z lesa zaplaveného před více než 100 lety kvůli stavbě průplavu. Není nic neobvyklého, když jsou vidět v období sucha, ale teď, bezprostředně po období, které je obvykle obdobím dešťů, by měly být zcela zatopené. Píše to agentura Bloomberg.

​Krize v Rudém moři prodražuje námořní dopravu a může zvýšit inflaci

5.1. – Krize v Rudém moři, kde jemenští rebelové už týdny útočí na obchodní lodě, dál prodražuje námořní dopravu a podle analytiků může přispět i k růstu inflace. Mezinárodní námořní organizace (IMO) ve středu uvedla, že nejméně 18 námořních dopravců už své lodě přestalo posílat přes Rudé moře a z bezpečnostních důvodů posádkám nařizují delší trasu, a sice kolem mysu Dobré naděje na jihu Afriky.

​Maersk zatím z bezpečnostních důvodů neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře

3.1. – Dánská firma Maersk zatím neobnoví nákladní dopravu přes Rudé moře, kterou přerušila v neděli po útoku jemenských povstalců na jedno z jejích plavidel. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní firma rovněž oznámila, že některé její lodě budou přesměrovány kolem afrického Mysu Dobré naděje. Přesměrování nákladní dopravy prodloužila včera také německá společnost Hapag-Lloyd, která se rovněž Rudému moři z bezpečnostních důvodů už nějakou dobu vyhýbá.

Maersk po útoku povstalců z Jemenu na jeho loď přerušil plavby v Rudém moři

31.12. - Dánskou nákladní loď Maersk Hangzhou v Rudém moři v sobotu večer zasáhla raketa vystřelená povstalci z Jemenu. Dvě další rakety sestřelilo americké námořnictvo, uvedl na síti X Pentagon. Dnes ráno pak na tuto loď podle amerického regionálního velitelství zaútočili povstalci ze čtyř malých plavidel, na což reagovala americká armáda, která tři z nich potopila. Firma Maersk poté oznámila, že na 48 hodin pozastavuje plavby Rudým mořem.

Německý dopravce Hapag-Lloyd se bude Suezskému průplavu i nadále vyhýbat

29.12. - Lodě německého dopravce Hapag-Lloyd se budou Suezskému průplavu kvůli obavám o bezpečnost i nadále vyhýbat. Mluvčí firmy to dnes sdělil agentuře Reuters a dodal, že management situaci znovu vyhodnotí 2. ledna. Přední světové dopravní společnosti, včetně firem Hapag-Lloyd a Maersk, tento měsíc přestaly využívat trasy v Rudém moři, neboť na plavidla tam začali útočit jemenští povstalečtí Húsíové. Někteří dopravci se tento týden začali do Rudého moře vracet.

Lodě dvou velkých dopravních firem se vracejí do Rudého moře

28.12. - Plavidla francouzské dopravní skupiny CMA CGM se po útocích jemenských povstaleckých Húsíů vracejí do Rudého moře, totéž činí lodě konkurenční společnosti Maersk. S odkazem na sdělení obou přepravních gigantů o tom včera informovala agentura AFP. Obě firmy jsou důležité mimo jiné i pro přepravu ropy.

Kvůli útokům v Rudém moři hledají evropské firmy alternativní dopravní trasy

22.12. - Kvůli útokům jemenských Húsíů na obchodní lodě v Rudém moři začaly evropské firmy hledat alternativy k dovozu zboží z Asie. Například švédský nábytkářský kolos IKEA varoval, že dodávky budou mít zpoždění, zatímco největší světový výrobce domácích spotřebičů Electrolux připravuje plány pro případ, že se situace brzy nevyřeší. Francouzský mlékárenský koncern Danone začal většinu dodávek odklánět přes jiné trasy, což je ale dražší. Část firem také zvažuje, že tam, kde to bude možné, by mohly využít i silniční dopravu. Uvedla to agentura Reuters.

spinner