Námořní doprava

Jak to vidí Martin Hubeňák, zástupce pro střední a východní Evropu, přístav Antverpy

Města Antverpy a Bruggy se nedávno rozhodla sloučit své přístavy. Transakce podléhá řadě obvyklých schvalovacích procesů včetně potřeby získat souhlas od příslušných protimonopolních úřadů. Poté bude následovat integrační proces, který se obě strany budou snažit dokončit v průběhu letošního roku. Zatím se tedy pro zákazníky nic nemění.

Přístav Hamburk: loni pokles, letos optimismus

Celkově bylo na terminálech přístavu Hamburk v loňském roce přeloženo 126,3 milionu tun zboží, což představuje pokles o ‑7,6 procenta ve srovnání s dobrými výsledky roku 2019. Také překlad kusového zboží (87,8 milionu tun) zaznamenal pokles o ‑7,9%, stejně jako překlad hromadného zboží (38,5 milionu tun). Ten se snížil o ‑6,7%. V segmentu kontejnerů bylo loni zmanipulováno celkem 8,5 milionu TEU, tedy o 7,9% méně než v roce 2019. Přístavní správa zveřejnila výsledky minulý týden.

Luka Koper vloni pokračoval v rozsáhlých investicích

Slovinský přístav Koper je regionálním lídrem v překladu kontejnerů, automobilů i dílů pro automobilový průmysl. Klíčovým prvkem pro udržení konkurenceschop­nosti je proto rozšíření kapacity kontejnerového terminálu. V rozhovoru pro Dopravní noviny to nezapomněl zmínit Ivan Perić, nový zástupce přístavu Luka Koperu pro ČR a Slovensko se sídlem v Praze.

Loď v Suezském průplavu se podařilo uvolnit, doprava se může obnovit

29.3. - Kontejnerovou loď Ever Given, která téměř týden blokovala Suezský průplav, se dnes podařilo uvolnit. Doprava na této klíčové vodní cestě se tak může obnovit, informovala s odkazem na správu průplavu agentura Reuters. Minulý týden v úterý plavidlo o velikosti mnohaposchoďového domu tuto trasu zablokovalo napříč, čímž zatarasilo cestu mnoha dalším lodím. Každý den prodlevy znamenal ve světovém obchodě ztrátu přes devět miliard USD (asi 200 miliard Kč).

Loď blokující Suezský průplav se podařilo částečně vyprostit

29.3. - Kontejnerovou loď Ever Given, která od úterý blokuje Suezský průplav, se podařilo částečně vyprostit. Agentuře AP to dnes sdělili zástupci firmy, která pracuje v průplavu. Konkrétní časový harmonogram pro úplné vyproštění lodi a uvolnění významné vodní tepny ale podle agentury neuvedli.

Pokus o uvolnění kontejnerové lodi uvízlé v Suezu nevyšel

27.3. – Pokus uvolnit kontejnerovou loď, která v úterý zablokovala Suezský průplav, nevyšel. Informovala o tom společnost Bernhard Schulte Shipmanagement (BSM), která loď Ever Given spravuje. Nizozemský tým, který na vyproštění pracuje, potvrdil, že v neděli operaci podpoří další dva remorkéry.

Podařilo se uvolnit loď, která od úterý blokovala Suezský průplav

24.3. - Suezský průplav v Egyptě zablokovala v úterý obří nákladní loď, která najela na jihu průplavu na mělčinu. Po několika hodinách byla dnes uvolněna a podle správy průplavu už neblokuje vodní trasu napříč. Na místo bylo vysláno osm vlečných člunů, které plavidlo o délce 400 metrů a šířce 59 metrů pomáhaly vyprostit.

​Nedostatek kontejnerů komplikuje obchodování a zvyšuje cenu za přepravy

18.3. – Největší světoví výrobci přepravních kontejnerů se snaží uspokojit rostoucí poptávku po kovových boxech, které přepravují po celém světě zhruba 90 procent veškerého zboží. Rozkvět obchodu ve druhé polovině loňského roku zaskočil výrobce kontejnerů, převážně ty z Číny. Od té doby zvyšují výrobu, ale nejsou schopni uspokojit poptávku. Nedostatek kontejnerů je tak základním důvodem růstu sazeb za přepravu nákladů v posledních šesti měsících, píše agentura Bloomberg.

​Na světových mořích se bojuje o volné kapacity

​Přístavem Rotterdam loni kvůli pandemii prošlo méně zboží

21.2. – Objem překládky zboží v přístavu Rotterdam loni kvůli pandemii klesl o 6,9 procenta na 436,8 milionu tun. Nejvýraznější pokles za deset let byl přesto menší, než se čekalo, oznámilo dnes vedení tohoto největšího evropského přístavu. Jeho šéf Allard Castelein má za to, že zotavování, které začalo ve druhé polovině loňského roku, bude letos pokračovat. Nečeká ale, že by se objem překládky letos vrátil na úroveň před pandemií.

spinner